Stále sladšie sladkosti

Michaela Klamová | 17. máj 2023
Stále sladšie sladkosti

Na základe údajov o predaji balených potravín z celého sveta sa zistilo, že objemy nízkokalorických sladidiel v nápojoch a v balených potravinách sú omnoho vyššie ako v minulých rokoch. Deti si zvykajú na čoraz sladšie chute.

Obľuba sladkej chuti je daná evolúciou. Sladké jedlá, ako ovocie a med, boli pre našich predkov dôležitým zdrojom energie (ext. zdroj sladké jedlá a evolúcia). Moderné sladké jedlá sú často ľahko dostupné a lacné, čo vedie k nadmernej konzumácii cukru. Tá je spájaná s mnohými zdravotnými problémami ako napríklad s obezitou, cukrovkou či zubným kazom.

Mnohé produkty nahrádzajú cukor „zdravšími“ verziami sladidiel, a to umelými ako aspartám, či prírodnými ako stévia. Zatiaľ čo Svetová zdravotnícka organizácia už dávno vydala usmernenia pre dennú konzumáciu cukru, na smerniciach pre konzumáciu nízkokalorických sladidiel ešte pracuje. 

Sladidlá nie sú bezpečnejšie ako cukor

Zdravotné riziká cukru sú dávno preskúmané, no používanie sladidiel prináša tiež svoje riziká. Sú spájané so vznikom cukrovky, srdcových chorôb či narušením črevného mikrobiómu. Tiež ovplyvňujú naše chuťové bunky a povzbudzujú nás k ďalšej konzumácii sladkých jedál. To je nebezpečné najmä u detí, ktorých chuťové preferencie sa zatiaľ iba vyvíjajú (ext. zdroj výskum). Určité sladidlá sa navyše považujú za látky znečisťujúce životné prostredie a nedajú sa účinne odstrániť z odpadových vôd.

Stále sladšie nápoje a sladkosti

Na základe údajov o predaji balených potravín z celého sveta od roku 2007 do roku 2019 sa zistilo, že objemy nízkokalorických sladidiel v nápojoch sú globálne vyššie o 36 %. Pridané cukry v balených potravinách sú vyššie približne o 9 %. 

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: