Pri nadváhe komunikujte s deťmi opatrne

Redakcia | 4. november 2021
Nadváha detí

„Prosím ťa, nejedz už toľko, pozri sa na seba.“ Takéto poznámky môžu vášmu dieťaťu veľmi ublížiť a dohnať ho až k psychickým problémom.

Nielen rodičia, ale aj blízka rodina, priatelia, spolužiaci môžu dieťaťu spôsobiť vážne problémy so sebaprijatím. Nevinné poznámky, konštatovanie o bacuľatej tváričke, pohladkanie po napapanom brušku...

Deti sa často vidia očami dospelých

Buďme pozorní, všímajme si ak u dieťaťa nastanú zmeny, či už vo vzťahu k jedlu, alebo k svojmu telu (odmietanie, prejedanie, nechce nosiť sukne, krátke tričká, schováva sa, sťahuje bruško pri obliekaní a pod.)

Príčin, prečo sa dieťa stane obéznym, môže byť veľa a je nezmysel obviňovať ho z nadváhy. Značný vplyv má genetika, až takmer 40 %, vplyvy prostredia tvoria 60 %. Dedičnosť sa uplatňuje rôznym spôsobom, napríklad rozdielnou schopnosťou spaľovať základné živiny, predovšetkým tuky, veľkosťou energetického výdaja a stupňom spontánnej pohybovej aktivity.

Dedia sa tiež rodinné zvyky, ako napríklad výber a množstvo konzumovanej stravy, sklon k pohybu a podobne. 

Aj deti môžu mať "emočný hlad"

V pozadí obezity u detí môžu byť, samozrejme, i psychologické faktory, tzv. emočný hlad. Dieťa zajedaním potláča samotu, hnev, nudu alebo depresie. Deti môžu tiež trpieť i rýchlejším jedením, narušením vnímania pocitu hladu, nedokážu odlíšiť, či ide o chuť alebo hlad. 

Krehká detská duša

Tieto deti bývajú psychicky veľmi krehké i keď to nedávajú vždy najavo. Dokážu svoju obezitu veľmi zľahčovať, no vo vnútri ich môže trápiť. Obézne dievčatá začínajú skôr žiť sexuálnym životom alebo skôr začnú fajčiť, či piť alkohol. Často sa stávajú obeťami šikany alebo, naopak, sú jej iniciátorkami. Vo zvýšenej miere sa u nich rozvíjajú psychické poruchy, ako je depresia a úzkosti. Dokonca, niektoré výskumy preukázali, že oveľa jednoduchšie sú sociálne prijímané telesne alebo mentálne postihnuté deti, ako deti obézne. 

Mať rád svoje telo (ext. zdroj Chuť žiť) neznamená odopieranie ani prejedanie. Už vôbec nie je o čísle na váhe. Najprv by sme to mali vedieť my, rodičia, a od nás sa to naučia naše deti. Buďme opatrní v "nevinných" poznámkach a pomôžme deťom žiť spokojný život vo svojom tele. Zdravom tele.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: