Paprika: Nutrične najhodnotnejšia zelenina

MUDr. Katarína Vicianová | 11. Apr 2018
Paprika: Nutrične najhodnotnejšia zelenina

Väčšina odborníkov na detskú výživu odporúča zaviesť do jedálnička sladkú papriku v čerstvom stave až po 1. roku života. Na farbe nezáleží. Paprika patrí medzi TOP zeleninu, ktorú by ste nemali obchádzať.

Ako paprika sa označujú čerstvé plody (zelenina) alebo sušené – mleté  plody (korenina).                                                                                 

  • Papriku – ako čerstvú zeleninu konzumujeme surovú alebo v jedlách a ako koreninu v podobe červenej mletej papriky.                                             
  • Plody sladkej papriky poznáme podľa odrody bledozelené, zelené, žltobiele až bielo-žlté, červené, žlté. Pálivá paprika býva červená alebo zelená.                          
Delikátne recepty z CVIKLY
Prečítajte si tiež:

Delikátne recepty z CVIKLY

Paprika je najlacnejší a najchutnejší multivitamín

Početné výskumy potvrdili, že naozaj patrí medzi nutrične najhodnotnejšiu zeleninu s mimoriadne priaznivým účinkom na ľudské zdravie.

Pre extra vysoký obsah karotenoidov (ochrana pokožky) a vitamínov A (dôležitý pre náš zrak), C a E, ju odborníci na výživu zaradili medzi potraviny s najsilnejšími antioxidačnými vlastnosťami.

Vysoký obsah karotenoidov majú plody intenzívnej červenej farby. Dôležitý je i obsah vitamínu B1, B2, P a minerálnych látok.

Jedinečný kokteil živín v paprike posilňuje imunitný systém a znižuje riziko rozvoja rôznych civilizačných ochorení.           

Paprika pokryje dvoj- až trojnásobok dennej potreby vitamínu C dospelého človeka

 Zaujímavosťou je, že v paprike sa nachádza najväčší obsah vitamínu C, ktorý je niekoľkokrát vyšší ako u citrusových plodov. Vitamín C sa z papriky nevytráca ani ohrievaním, ani pečením.

V zelených a žltých plodoch je dvakrát viac vitamínu C ako v citrusoch – okolo 140 mg na 100 g papriky a  v červených plodoch až 200 mg na 100 g papriky.
 
Červená a oranžová paprika má zasa viac antioxidantov betakaroténu a lykopénu. Betakarotén posilňuje bunky, brzdí proces starnutia a chráni pred škodlivým vplyvom slnka na pokožku.

V paprike sa nachádza aj veľa vitamínu K, ktorý sa stará o optimálnu zrážavosť krvi a posilňuje kosti. Obsahuje tiež vitamín B6 a kyselinu listovú, ktoré pomáhajú znižovať hladinu homocysteínu. Ten, totiž, poškodzuje cievy a zvyšuje riziko infarktu a mŕtvice.

Paprika je aj výborným zdrojom vlákniny a minerálov vápnika, fosforu, železa, horčíka, zinku, draslíka, mangánu a ďalších minerálov a stopových prvkov.

paprika

Paprika zrýchľuje metabolizmus

Paprika obsahuje veľa vody, preto je prirodzene nízkoenergetická – 84 kJ/100 g. Pri chudnutí však pomáha aj iným spôsobom, na ktorý sa prišlo iba nedávno – zrýchľuje metabolizmus.

Obsahuje totiž látky, ktoré podporujú termogenézu, to znamená, že nútia telo produkovať tepelnú energiu a spotrebovať viac kyslíka. Pri trávení jedla z papriky organizmus spáli viac kalórií. Tento efekt nastáva približne 20 minút po zjedení. Prírodná látka kapsaicín povzbudzuje činnosť zažívacieho traktu.

Papkáme koreňovú zeleninu
Prečítajte si tiež:

Papkáme koreňovú zeleninu

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: