Pani doktorka, čo je môjmu dieťaťu? Materinskému inštinktu verte!

Marika Koscelníková | 31. Oct 2018
Pani doktorka, čo je môjmu dieťaťu? Materinskému inštinktu verte!

Nedávno som čítala o istej štúdii, ktorá potvrdila, že matky vďaka svojej intuícii vedia vycítiť chorobu u svojho potomka a ich obavy a popisy symptómov by mali brať lekári na vedomie.

My, matky, sme veľmi sčítané. Chceme byť lepšie pre svoje deti a tak nasávame informácie o tom, ako sa nimi stať. Sledujeme trendy v stravovaní bábätiek, vymieňame kočíky za šatky, dojčíme až do poslednej kvapky. Veríme svojmu materinskému inštinktu.  Áno. To je fakt.

Žena doma: Mamka moja
Prečítajte si tiež:

Žena doma: Mamka moja

Materinský inštinkt neklame

Deväť mesiacov sme to malé stvorenie nosili pod srdcom, tak o ňom predsa niečo už musíme vedieť. Puto, inštinkty, bezpodmienečná láska a ochranárske pudy – to je matka. Matka má „tušáky“ a tie naozaj (čo je aj vedecky potvrdené štúdiou oxfordskej univerzity a tam predsa vedia, čo skúmajú) dokážu zachrániť život dieťaťa.

Už ste aj vy určite čítali o tom, ako matka nedôverovala lekárovi, išla za iným a zistilo sa, že jej obavy sa naplnili. Takýchto príbehov sú tisícky. Inštinkty. Len sa ich milá matka drž. Radšej sa tri krát vrátiť od lekárky bez diagnózy, ako nevedieť, či náhodou.... Tento poznatok som prebrala od svojej mamy. Držím sa ho.

Ako čerstvá mama som lekárke volávala so všeličím. Prvé tri mesiace asi tak raz do týždňa (farba pokožky, spánok, dojčenie, kakanie, zapareniny), neskôr sa moje telefonáty zredukovali na dva krát mesačne, okrem poradne samozrejme. Našťastie, naša pediatrička nepanikári. Nevysmieva sa a na všetko poradí čajíček.  

Lekár vs. materinský inštinkt

Výber pediatra je dôležité rozhodnutie. Nielen po odbornej stránke, ale aj po ľudskej. Sú takí, ktorí matku vystrašia rôznymi možnými scenármi, ďalší zase nepovedia nič, len naordinujú medikamenty a sú aj takí, ktorí majú čas vysvetľovať, utešovať, povzbudzovať. Niekedy sa odborná stránka nevyrovná tej ľudskej, ale čo na tomto svete je dokonalé?  V prípade, že máte pochybnosti, ešte vždy môžete staviť na svoju intuíciu a zaklopať inde. 

Ochranársky inštinkt však môže byť aj zradný, ak úzkostlivosť matky (väčšinou prvomatky) prevalcuje zdravý rozum. Napríklad, čo sa týka odhaľovania rôznych symptómov u milovaných detí - na to sú matky expertky.

Zdroje informácii, na základe ktorých sú schopné diagnostikovať, sú rôznorodé.

  • Po prvé – vyhľadávače fungujú spoľahlivo a ak potrebujú o pol štvrtej nad ránom zistiť, či tá vyrážka na nose dieťaťa je alebo nie je kiahňového charakteru, dá sa to.
  • Po druhé – iné matky kamarátky tiež zodvihnú telefón v čase núdze a rady poradia, ako to bolo, keď ich dieťa malo na nose podobnú vyrážku.
  • Po tretie – na základe prečítanej literatúry sú schopné samé diagnostikovať a v niektorých prípadoch sa objavujú aj pokusy o liečenie. 


Keď ťažká noc prejde, rozhodnú sa navštíviť lekára vybavené vlastnými „pocitmi“ a informáciami. A tu nastáva situácia, keď sa materinský inštinkt dostane občas do rozporu s lekárskou diagnostikou. Záleží na povahe lekára a skúsenostiach, ako sa v situácii, keď je jeho diagnóza pre matku nepostačujúca, zachová.

Buď matku necitlivo vysmeje (kto je tu lekár ja alebo vy?), alebo  empaticky vypočuje,  pre istotu ešte raz preskúma symptómy a ustí starostlivú matku, že je všetko v poriadku. Lekár by mal inštinktívne vycítiť, či matka potrebuje počuť – nebojte sa, nič mu nie je, alebo skôr  - dobre, že ste prišli, nič netreba podceniť.

Mám známu lekárku. Aj keď jej lekárska etika nedovolí prezrádzať lekárske tajomstvá, z jej rozprávania viem, že každý lekár má svojich pacientov prečítaných. Vie, že pani XY potrebuje pre pokoj duše odísť z ordinácie minimálne s vitamínom C, pán YX  má psychologický blok pred tabletkami, tak hľadajú alternatívne cesty (mimochodom tento prístup mu zmenil život, pán YX sa stal otužilcom a vidí ho už len na preventívkach). 

V kauze pediater versus úzkostlivá matka som na strane mamy

Lebo viem, aké to je spať na pol oka, keď má dieťa zvýšenú teplotu a v hlave riešite tie najhoršie scenáre. Lebo viem, aký stresujúci je plač dieťaťa, keď mu chcete, ale neviete pomôcť. Že je náš ochranársky materinský inštinkt občas prehnaný? Možno je, ale pre istotu...

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: