Nočné mory a desy! AKO na ne?

Nataša Klárska | 26. Oct 2017
Nočné mory a desy! AKO na ne?

Vydesený pohľad, spotené telíčko a silný plač. Tak aj toto sa niekedy môže stať deťom pri zlých snoch, ktoré zvyčajne neznamenajú žiadny problém.

Nočné mory a nočné desy ale nie sú jedno a to isté. V oboch prípadoch síce hovoríme o poruchách spánku, sú to však dva odlišné javy.

Prečo bábätko nedokáže prespať celú noc? 4 fakty o spánku detí, ktoré by ste mali vedieť

Nočné mory a desy nie sú to isté

Nočné mory zvyčajne prichádzajú v druhej polovici noci. Sú spojené so zlým snom, ktorý dieťa dokáže prebudiť. Je úzkostné, plače alebo kričí. Avšak, je pri vedomí, pamätá si, o čom sa mu snívalo, a postupne sa aj upokojí.

Pri nočných desoch dieťa nie je pri vedomí. Je ťažké prebudiť ho, zvyčajne je dezorientované. Deti sen vydesí krátko po zaspatí, v tzv. non-REM spánkovej fáze.

Dieťa vyzerá, akoby sa prebudilo, môže sedieť na posteli, dokonca, môže vstávať a chodiť po byte. Druhý deň si zvyčajne nič nepamätá, ale môže sa cítiť nepríjemne.

Prečo sa nočné mory a desy objavujú?

V detstve sú nočné mory a desy bežnými fyziologickými javmi, ktoré súvisia s dozrievaním nervového systému. Postihujú citlivejšie a úzkostlivejšie povahy, rovnako tak dospelých aj deti.

reakciou na zvýšený stres a negatívne skúsenosti. Nočné hrôzy sa môžu vyskytnúť aj v horúčave, alebo ak má dieťa nedostatok spánku.

Ako spíme?

Asi každých 90 minút prechádza mozog medzi spánkom bez REM a spánkom v tzv. REM fáze. Najdlhšie obdobia spánku v REM fáze sa vyskytujú nadránom.

Preto, ak sa prebudíte počas tejto fázy, je pre vás ľahšie zapamätať si, čo sa vám snívalo. To je aj dôvod, prečo sa vaše najživšie sny – i nočné mory – objavujú v skorých ranných hodinách.

Prečítajte si: Sprievodca detským spánkom v rôznych vekových obdobiach

Čo robiť, keď u dieťaťa dôjde k nočným desom?

Ak sa u dieťaťa objavia nočné desy, určite ho neprebúdzajte, zbytočne by ste tento nepríjemný zážitok iba predĺžili. Snažte sa byť pokojný, dieťa pohladiť.

Nebude to dlho trvať a opäť sa vráti k pokojnému spánku. Dieťa, ktoré prebudila nočná mora, bolo uprostred nepríjemného zážitku. Často sa bojí zaspať. Takže tu vás bude malý drobec určite potrebovať, buďte v jeho blízkosti, pomôžete mu tak lepšie zaspať.

4 zaujímavosti o spánku. Vedeli ste, že...?

Je príčinou nočných desov sledovanie TV?

Televízia je, samozrejme, zdrojom veľkého množstva vizuálnych a zvukových stimulov, ktoré zaťažujú nervový systém detí.

Ak tieto pocity zvyšuje akčný obsah filmu, môže sa dieťaťu spánok zhoršovať. Potom dochádza k preťaženiu nervového systému, čo môže ovplyvniť vznik porúch spánku. Aspoň hodinu pred spánkom by preto deti nemali pozerať televíziu.

Prečítajte si: Čo sa skrýva za detskými snami?

Rozoberať či nerozoberať s dieťaťom nočné mory

Ak sa chcete s deťmi pozhovárať o ťaživých snoch, urobte to až ráno alebo cez deň, a aj to iba v prípade, že vidíte, že sa dieťa cíti dobre. Popísať svoj sen môže aj kresbou a pritom rozprávať, ako si na zážitok z noci pamätá. Spoločne môžete premyslieť dobrý koniec sna, napríklad ako premôcť zlého čarodejníka.

Tip MAMA a ja

Niekedy pomôže aj „malé čarovanie“ – možno vášmu dieťaťu dodá pokoj v dušičke, ak mu prinesiete „ochranného“ medvedíka či inú hračku. V niektorých obchodoch, dokonca, predávajú „čarovné spreje proti zlým snom“.

Nočné mory - ako dieťa ukľudniť a dať mu pocit bezpečia?

Nočné mory a desy nie sú žiadnou chorobou a dieťa z nich zvyčajne vyrastie. Problémom by mohli byť vtedy, ak by sa tieto stavy opakovali viac ako štyrikrát do týždňa. Vtedy je potrebné navštíviť pediatra, ktorý odporučí ďalšie vyšetrenia.

Zdroje: parentingscience.com, gordontraining.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: