Nenúťte dieťa na nočník
Nie, naozaj to nie je o tom, kto prvý vykaká hovienko do nočníka a bude bezplienkáč. Je to o tom, aby bolo dieťa v pohode s tým, čo robí. Nútením na nočník urobíte viac škody ako osohu.
Tak ako to v živote vidíme, každé dieťatko je osobnosťou s inými vlastnosťami a schopnosťami v danom vekovom období, a tak je to i v prípade psychickej a neurologickej zrelosti chodiť na nočník.
Keď je kakanie problém
Dieťa sa bude báť kakať, ak ho budete k tomu nútiť
Mamičky sa niekedy zbytočne „pretekajú“ v učení dieťatka na nočník v čase, kedy nie je na to dostatočne zrelé. Následkom je strach a odpor. Poznáme viaceré formy nenáležitého nútenia dieťatka ku „kakaniu“ a stretávame sa s nimi pomerne často.
Napríklad rodič nedovolí dieťaťu opustiť nočník, kým sa nevykaká. Následkom je stres a strach z neúspechu. Nesmieme tiež zabúdať, že v období medzi druhým a tretím rokom sa u detí prejavujú prvé príznaky vzdoru voči rodičom. Dieťa tak reflexným zadržovaním stolice „trestá“ svojich najbližších. Rozhodne je veľkou chybou dieťa strašiť, prípadne trestať za to, ak sa „nevykaká na povel“.
TEST: Je vaše dieťa pripravené začať s nácvikom na nočník?
Čo robiť, keď dieťa odmieta kakať?
Každý rodič sa musí dobre zamyslieť a sám skúsiť nájsť a odstrániť psychologické príčiny zápchy u svojho dieťatka. Pretože podstatnú úlohu v „psychoterapii“ zohrávajú rodičia.
Snahou je i obnovenie pravidelného rytmu vyprázdňovania tak, že dieťa by malo mať vyhradený čas na pravidelné vyprázdňovanie, rozhodne v tú istú dennú hodinu, kedy sa nemá rozptyľovať inými činnosťami – hračky, knižky...
Nacvičte si kakanie, rituály pomáhajú
Rodičia si majú vybrať takú dennú hodinu, kedy majú na dieťa dostatok času. Je iné, ak je mamička s dieťaťom doma, má čas sa mu venovať ráno. V inej rodine sú rána časovo náročné, ide sa do škôlky... Tu nie je dostatok času na nácvik „kakania“. Preto treba zvoliť podvečer. Ideálna je teplá miestnosť.