Nečitateľné písmo: čo s tým?

Redakcia | 13. Feb 2017
Nečitateľné písmo: čo s tým?

Je písmo vášho dieťaťa nečitateľné? Úprava zošitov zúfalá, a vy zúfalí zo situácie? Netrápte sa.

Krasopis sa postupom rokov mení na písmo, kde sa jednotlivé písmenká „zlievajú“ do seba, písmenká nemajú dokonalý tvar, dĺžne splynú s posledným písmenom slova a podobne. 

Hovoríme, že máme „vypísaný“ rukopis. No nečitateľné písmo môžeme nájsť už u žiakov končiacich prvý stupeň základnej školy a môže mať niekoľko príčin

Pomôžte dieťaťu jeho písomný prejav zlepšiť

Vy ako rodičia môžete svoje dieťa cielene podporovať a pomôcť mu, aby svoj písomný prejav zlepšilo.

  • Jednou z príčin nečitateľného písma je nedostatočne zrelá jemná motorika. Tá je u dievčat vyvinutá skôr, takže nečitateľné písmo je väčším problémom u chlapcov. Jemnú motoriku však môžete hravým spôsobom „trénovať“. Dievčatá sa vedia nadchnúť pri tvorbe ozdôb a šperkov, chlapci môžu cvičiť svoju šikovnosť pri majstrovaní, napríklad pri oprave bicykla, pílení ručnou pílkou a pod.
  • Ak má dieťa nečitateľné písmo, lebo písaniu nevenuje dostatok času, musíte použiť inú taktiku. Môžete napríklad presne stanoviť čas na písanie domácich úloh. Ak mu bude jasné, že tak či tak bude musieť stráviť hodinu za písacím stolom, chvat mu nepomôže – bude musieť pracovať dôkladnejšie a písať krajšie.
Prečítajte si: Comenia Script – nahradí klasické písané písmo?

Prečítajte si: Nerobte z ľaváka praváka

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: