MAČKA nie je HRAČKA: Je mačka svojou povahou a nárokmi vhodná do rodiny s deťmi?
„Zo všetkých tvorov sa len mačka nemôže stať otrokom...“ Tento výrok by určite potvrdili mnohí milovníci mačiek.
Ak ste prešli prvým kolom, v ktorom ste riešili dilemu, či zvieratko áno alebo nie, v druhom kole asi zvažujete, čo to bude. Možno ste vylučovaním rôznych možností došli až k mačkám a je pred vami množstvo otázok... Život s týmto štvornohým miláčikom má, podobne ako aj s inými domácimi zvieratami, svoje klady a zápory.
„Dôležité je, aby s príchodom mačky súhlasili všetci členovia domácnosti,“ upozorňuje Ing. Gabriela Murínová, ktorá má s chovom mačiek dlhoročné skúsenosti. Hovorí: „Ak totiž rodič prinesie mačku do domácnosti len preto, že o to žobronilo dieťa a ono neskôr stratí záujem, o mačku sa napriek tomu treba ďalej starať. Často sa však stáva, že mnohé mačky, po vyprchaní počiatočnej eufórie svojich majiteľov, končia na ulici...“
Deti a mačky
Ak máte malé deti a chystáte im prekvapenie v podobe mačičky, musíte rátať s tým, že vás čaká dvojitá výchova – dieťaťa i zvieraťa. Oboch treba od začiatku zoznamovať a sledovať vzájomné reakcie. Pozitívne chváliť a odmeňovať, negatívne tlmiť. Všeobecne však deti reagujú na zvieratká v domácnosti dobre, hoci môžu nastať situácie, kedy sa to zmení... „Mačka je však od prírody lenivé a pohodlné zviera a nevadí jej, že je v domácnosti dieťa. Ak ju veľmi obťažuje, vie si nájsť miesto, kam sa pred ním schová,“ konštatuje G. Murínová. „Je však nutné dieťa poučiť o tom, že mačka nie je hračka, lebo okrem úteku sa vie aj brániť – pazúrmi.“
Deťom treba ešte pred zaobstaraním zvieratka vštepovať, že mačka je živá bytosť, ktorú treba rešpektovať. Malým mačiatkom je len chvíľu, potom sa z nej stáva dospelý tvor, ktorý vyžaduje iný prístup. Často však aj samotné mačky „prekvapia“, keď objavia v sebe materinský cit (ak to tak môžeme nazvať) a pozornosť, prítulnosť detí si vyžadujú a dovolia im niekedy viac, ako by sa od nich čakalo...
Mačku z útulku, z ulice, od chovateľa?
Možností, ako si zaobstarať mačku, je niekoľko... Či už bývate v byte alebo v dome, v meste alebo na vidieku, pri výbere mačky si dajte pozor na to, z akého prostredia pochádza. G. Murínová zhŕňa plusy a mínusy jednotlivých možností:
- „Mačka z dvora – ak ju chcete priniesť do bytu a k dieťaťu, vezmite ju najprv k veterinárovi a do bytu ju vpustite až potom, keď vám lekár potvrdí, že je zdravá a nemá vnútorné parazity.
- Mačka z útulku – ak netrváte na čistokrvnom zvierati, určite ako prvý navštívte útulok zvierat. Tieto mačky sú už prezreté veterinárom, odčervnené, označené čipom, vysterilizované a okrem toho, že si domov prinesiete zdravé zviera, spravíte aj dobrý skutok.
- Mačky z chovateľských staníc – sú čistokrvné zvieratá, pri ktorých viete, čo si kupujete. Z takýchto mačiat vám vyrastú kópie ich rodičov – výzorom, aj povahou. Majú všetko, čo vyžaduje zákon – očkovanie, čip, rodokmeň (PP) a s takouto mačkou si kupujete aj doživotnú pomoc pri chove takejto mačky od skúseného chovateľa.
Na ďaleko sa však vyhýbajte „množiteľom“, ktorí sa snažia predať mačku bez rodokmeňa (hoci rodičia tohto zvieraťa ho mali), s jasným cieľom zarobiť na vás. Pri takomto zvierati vám nikto nevie zaručiť jeho budúcu povahu, mačiatka bývajú choré, bez kompletného očkovania a nie sú ani čipované. Títo „chovatelia“ porušujú záväzné nariadenia pre chov mačiek.“
Mami, ja chcem zvieratko
Starostlivosť o mačičku
Je jednoduchšia ako o psa, lebo mačku netreba venčiť. Napriek tomu si vyžaduje „svoje“. Čo by nemalo chýbať pred príchodom mačky do domácnosti, opisuje G. Murínová: „Je potrebné mať nachystané dve základné veci – mačaciu toaletu a „škrabací strom“ – ideálne od zeme až po strop, na ktorom si mačka bude brúsiť pazúry a vyhnete sa tým poškrabanému nábytku.“
V chovateľských potrebách vám určite poradia napr. aj zakúpenie semienok trávy vhodnej pre mačky, z ktorých si doma vypestujete trávu. Mačky totiž rady ochutnávajú izbové rastliny, ktoré sú mnohé jedovaté. „Mačacia“ tráva je však pre ne neškodná a chutí im.
Odborníci na chov mačiek, či už sú z chovateľskej stanice alebo útulku, vám isto poradia aj so starostlivosťou o mačky. Napr. ako často a akým spôsobom ich kúpať, ako im zastrihávať pazúriky, čo robiť, ak sú choré. Ak vás trápi otázka, ako sa mačky naučia toalete, „prezradí“ to G. Murínová: „Sú to veľmi čistotné zvieratá a čistote sa učia skutočne rýchlo. Mačku z „dvora“ či útulku stačí na jeden-dva dni zatvoriť do izby, kam jej dáte misku s vodou a jedlom a jej WC a uvidíte, že ho začne bez problémov používať. Potom ju môžete pustiť do celého bytu a WC jej dať na miesto, kde vám nebude zavadzať, ale ona k nemu bude mať prístup. Mačky z chovateľských staníc sú na toaletu už naučené.“
Alergie a mačka
Ak sa nad kúpou mačky vážne zamýšľate, nezabudnite zvážiť aj prípadné zdravotné riziká, ako sú napr. alergie. Často sa totiž stáva, že rodičia nepoznajú dobre zdravotný stav svoj, ani detí, a po tom, čo sa mačiatko v rodine aklimatizuje a rodina si naň tiež privykne, sa zistí, že niektorý člen rodiny má na mačky alergiu a zviera musí z domu preč.
Možným riešením je však zadovážiť si mačku bez srsti (tzv. „holú“). Ide napr. o plemeno Sphynx alebo Don Sphynx, ktorému chovu sa venuje aj G. Murínová: „Hoci naša rodina mačky miluje, keď sa zistilo, že syn je na ne alergický, vyzeralo to, že sa budeme musieť s ich prítomnosťou rozlúčiť. A potom sme objavili „holé“ mačky. Približne 50 % našich odchovov týchto mačiek je v rodinách alergikov. No stretli sme sa už aj s tým, že niektorí alergici neznesú ani toto plemeno.“ Alergickú reakciu spôsobuje glykoproteín Fel d1, ktorý sa nachádza v mačacích slinách, srsti a koži. Alergikov tak môže trápiť nielen srsť mačiek, ale aj jedna zo zložiek ich slín – a v tomto prípade nepomôže ani bezsrstá mačka.
Celkovo pri potvrdenej alergii platí, že ak rodina po mačičke túži, vždy je nutný 2 – 3-hodinový pobyt osoby s alergiou v chovateľskej stanici, útulku alebo prostredí, kde mačka, o ktorú majú záujem, žije. Ak sa neobjaví alergická reakcia, je veľká pravdepodobnosť, že spolužitie je možné.
Pre zaujímavosť:
V USA začali predávať špeciálne chované mačky, ktoré vraj nevyvolávajú u svojich majiteľov žiadne alergické reakcie. Autorom technológie chovania týchto tvorov je americká biotechnologická firma Allerca, ide vraj o prirodzenú metódu bez umelého zásahu do mačacej DNA. Hoci uvádzacia cena predstavovala 4 000 dolárov, záujem prevyšoval ponuku.
Čím (ne)kŕmiť mačku?
Ak žijete v rodinnom dome a vaša mačka žije na dvore, určite sú súčasťou jej jedálneho lístka myši. Ani to však na zasýtenie nestačí, preto je treba „dvorovým“ mačkám potravu dopĺňať o základné menu bytových mačiek, ktorým sú mačacie granuly a konzervy (sú dostupné v obchodoch so zvieracím krmivom).
Ak rozmýšľate, či mačky môžu aj „ľudské“ potraviny, odpovie vám G. Murínová: „Do určitej miery áno. Vhodná je kyslá smotana, kyslé mlieko, biely jogurt, tuniak, sardinky vo vlastnej šťave alebo v oleji, uvarená ryba v nesolenej vode, uvarené kuracie mäso a surové hovädzie mäso (vždy však musí byť min. 48 hodín premrazené z dôvodu rizika prenosu chorôb a parazitov). Mačkám NIKDY nadávajte kravské mlieko, bravčové mäso, surovú rybu a divinu! Taktiež pozor na zvyšky zo stola. Človek svoju stravu solí a pre mačku sú soli veľmi nebezpečné, spôsobujú problémy s obličkami. Zabúdať netreba ani na pitnú vodu. Každodenne je potrebné mačkám dávať do osobitnej misky čistú vodu.“
Máte doma psa? TOTO by ste mali vedieť!
Mlieko a mačka
Možno vás zarazila informácia, že pre mačky by malo byť mlieko tabu, hoci práve táto potravina sa im najviac pripisuje a mačky mlieko majú rady... Ako však upozorňuje G. Murínová: „Mlieko môže mačkám spôsobiť ťažké alergické reakcie v podobe hnačky. To, že kedysi dávno na gazdovských dvoroch mačky pili mlieko, je síce pravda, ale nebolo upravované tak ako dnes. Postupne aj niektoré mačky začali byť na mlieko alergické a mlieko sa pre ne stalo nevhodnou potravinou.“
Čo ale v prípade, ak ste si domov priniesli malé mačiatko, ktoré ešte nie je zvyknuté na tuhú stravu a mlieko potrebuje? „Mačiatka, približne do veku 8 týždňov, potrebujú mačacie materské mlieko, ktorého náhradu je možné kúpiť v obchode s chovateľskými potrebami. Ani im sa nesmie podávať kravské mlieko.“
Zvieratko je dlhodobý záväzok
O mačkách sa hovorí, že sú to veľké osobnosti. Správajú sa k svojim majiteľom tak, ako sa oni správajú k nim... Lásku mačky si vraj nikdy nemožno vynútiť a nikdy nemožno „zlomiť“ jej vôľu, ako je to napr. možné u psov. Aj z týchto dôvodov je chov mačky osobitý...
Avšak u týchto domácich miláčikov, možno aj viac ako u iných, platí, že ich chov si vyžaduje trpezlivých, zásadových ľudí, ktorí im chcú a dokážu venovať svoj čas a starostlivosť (aj veterinárnu). Pretože vyhodiť mačku na ulicu s tým, že sa dieťaťu zunovala, alebo sa o ňu nemá kto postarať a prispieť tak k veľkým počtom túlavých mačiek na našich uliciach, nie je riešenie...
Pediatrička MUDr. Marta Špániková v súvislosti s mačkami odporúča:
„Mačka iste patrí k domu, vždy je práve ona ochrancom domácnosti pred hlodavcami, ktoré môžu byť prenášačom rôznych ochorení. Ak chováme mačičku v byte, odporúčam nevypúšťať ju von, pretože pri kontakte s inými mačkami sa môže nakaziť niektorým typickým ochorením pre mačky a takto sa môže aj domáca mačka stať zdrojom ochorenia pre členov rodiny.
Ide najmä o toxoplazmózu, ktorá je nebezpečná pre všetkých členov rodiny, ale hlavne pre ženy vo fertilnom veku. Môže byť príčinou opakovaných potratov alebo viesť k poškodeniu plodu. Aj mačka môže byť zdrojom parazitov, ktorých zárodky prenáša na srsti alebo je nimi sama nakazená. Preto je v každom prípade veterinárna starostlivosť o mačky potrebná. A ako pri iných domácich miláčikoch platí zvýšená hygiena v celej domácnosti.“
Toxoplazmóza v tehotenstve
Zaujímavosti o mačkách:
- Mačky majú svoju „reč“, ktorá sa spája s viacerými významami. Odborníci na mačky tvrdia, že iné zvuky vydávajú mačky pri párení, pradení, súboji atď. Ich hlasové prejavy sa môžu rozdeliť do kategórií: „mám hlad“, „bojím sa“, „bolí ma niečo“, „nudím sa“, „potrebujem spoločnosť“ a „som neškodná“.
- Pri dobrej starostlivosti sa mačky dožívajú priemerne 10 až 15 rokov (závisí to tiež od druhu).