Jankina škola fotografie: Ako na deti, ktoré nespolupracujú?

Jana Rajcová | 1. May 2020
ako fotiť deti Jana Rajcová
foto: www.janarajcova.com

Ste s deťmi doma a už naozaj neviete čo vymyslieť? Máte doma fotoaparát?

Je zaujímavé sledovať, ako deti rastú, menia sa zo dňa na deň, ako objavujú svet a popri tom, ako sa rozvíja ich osobnosť. To, ako až priveľmi rýchlo zistia, ako si nás omotať okolo prsta, ako rýchlo zistia, čo funguje na mamu, na otca, že keď spustia plač, hneď niekto pribehne.

Už po niekoľkých mesiacoch v nich vieme rozoznať malého diablika, vieme odhadnúť, či budú introvertní, alebo naopak.

Ich osobnosť samozrejme často odzrkadľuje tú našu, opakujú a kopírujú naše návyky, každodenné činnosti, a rovnako nám vedia dať najavo, že nás už proste majú dosť a to, čo od nich chceme neurobia ani za nič.

Čo v prípade, že ich nechuť spolupracovať príde práve v čase, keď sme oprášili fotoaparát a rozhodli sa urobiť niekoľko spomienkových záberov?

Nech sa páči, tu je niekoľko rád, ako fotografovať deti

1. Nebuďte v strese

Deti sú a budú deťmi,tak ich nechajte. Nebuďte frustrovaní, nezvyšujte hlas, buďte v kľude. Keď budete kľudní vy, budú aj vaše deti. Pamätajte, deti opakujú to, čo robia ich rodičia.

 

2. Pripravte sa na fotenie

Nesnažte sa mať všetky fotografie dokonalé. Také, kedy sa všetci pozerajú do objektívu a usmievajú sa. Ak sa vám podarí jedna alebo dve takého fotografie, stačí. Nakoniec, neštylizované fotografie sú omnoho krajšie a hlavne sú pravdivé, zobrazujú situácie a ľudí presne takých, akí sú. Vrátane detí. Na fotenie pripravte nielen fotoaparát a sami seba, ale predovšetkým deti. Oblečte ich, aby im nebola zima, dajte im piť či jesť, dbajte na to, aby boli oddýchnuté.

3. Nebojujte s deťmi nimi zbytočne

Môžete mať akýkoľvek skvelý nápad na fotografiu, ale pokiaľ vaše deti nechcú spolupracovať, nič sa nedeje. Môžete im svoj nápad odporučiť, spomenúť to len tak pomimo, ale netlačte na ne. Niekedy vás môžu prekvapiť a urobia to, čo od nich očakávate, a možno v konečnom dôsledku dosiahnete ešte lepší záber, ako ste plánovali. Niekedy zas stačí, keď im poviete, aby to, čo chcete aby robili - nerobili. Neusmievaj sa... nebozkávaj sestričku...neskáč po posteli! Budú šťastné, ak budú môcť porušiť pravidlá.

4. Počkajte si na ten správny moment

Nájdite si to správne miesto,kútik, pozorujte, kedy je tam to najlepšie svetlo, premyslite si kompozíciu. A keď vám deti “prifrčia” do záberu, stlačte spúšť.

5. Urobte im prestávku

Keď odmietajú po chvíli spolupracovať,nechajte ich nech si oddýchnu a venujú sa iným veciam. Po chvíli možno prídu naspäť. Koniec koncov čo je pre ne väčšou zábavou ako byť stredobodom vašej pozornosti . Keď sú už úplne vyčerpané z vašej záľuby vo fotení, nechajte ich pospať si... napríklad na gauči, kde momentálne krásne presvitá slniečko cez žalúzie a vytvára tak nezameniteľnú hru svetla a tieňov. Počkajte, keď začnú odfukovať.. a foťte.

6. Pokiaľ máte dve a viac detí,podporte ich rivalitu

Jedno z detí sa nechce fotiť, tak zamerajte svoju pozornosť na druhé. Funguje to stopercentne!

7. Ponúknite im odmenu. Áno,je to uplácanie,ale keď nič iné nefunguje...

Napríklad na prechádzke ich nechajte vybrať si kamienok, kvetinku, a povedzte im, že sú špeciálne a že si ich môžu nechať. Po celom dni, keď deti poslúchajú samé zákazy a príkazy, vám budú deti vďačné, keď im konečne na niečo poviete áno.

8. Zabavte ich

Zaspievajte im alebo im pustite ich pesničku. Deti majú prirodzene rady hudbu a rady spievajú, tancujú. Tak im túto formu zábavy umožnite. Nechajte ich predviesť vám ich obľúbené triky a hry. Rovnako dobre funguje aj čítanie ich obľúbenej knižky. Dajte im do rúk čokoľvek, čo ich dokáže  zabaviť. Bublifuk, autíčko, lego... Vymyslite im hry. Čím viac zábavy majú deti, tým je väčšia šanca, že sa vám podaria nafotiť pekné fotky. Šteklenie vždy vyvolá smiech. Pošteklite vaše dieťa, alebo v prípade, že máte súrodencov, povedzte im nech sa šteklia navzájom. Tento spôsob je zárukou veselých fotografií.

9. Urobte z nich fotografov

Pokiaľ majú deti viac ako rok a pol(niekedy to funguje aj u mladších), nechajte ich stlačiť spúšť a “odfotiť” ich súrodenca, domáceho maznáčika, či maminku alebo ocinka. Na výmenu možno dostanete možnosť odfotiť vášho malého fotografa.

10. Využite bezpečie jedálenskej stoličky

V prípade batoliat, keď si už naozaj neviete pomôcť, a v priebehu pol hodiny ste s fotoaparátom nabehali okolo vášho dieťaťa kilometre, posaďte ho do vysokej stoličky na kŕmenie. Dajte mu niečo do rúk a je to!

www.janarajcova.com 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: