Jankina škola fotografie: 5 dobrých rád na začiatok

www.janarajcova.com, Jana Rajcová, M.A. | 18. Apr 2020
ako fotit deti
foto: Jana Rajcová, M.A.

Ste s deťmi doma a už naozaj neviete čo vymyslieť? Máte doma fotoaparát?

Čo tak si vytvoriť domáce fotoštúdio a skúsiť s deťmi zachytiť momenty, ktoré sa nám ešte pred nedávnom zdali obyčajné, ale možno dnes majú pre nás iný význam?

Pretože ich prežívame intenzívnejšie, pretože máme viac času premýšľať, pretože máme odrazu o niečo viac času? Áno, aj preto. Ale hlavne preto, že vďaka tomu, čo dnes vytvoríte, budete mať spomienky navždy.  

Výhovorky typu nemám vhodný fotoaparát, neviem ho riadne ovládať, fotím len na automat… toto na mňa neplatí, skúsim vám postupne pridávať niekoľko tipov a rád, aby ste dokázali zachytiť momenty o niečo lepšie a kreatívnejšie. Pravdepodobne z vás týmto neurobíme profesionálov, ale rozhodne vám môžem sľúbiť, že vaše fotografie budú lepšie.

Na začiatok 5 dôležitých rád AKO fotiť deti

1. Foťte svoje deti také, aké sú (nie aké chcete aby boli)

Práve v tom spočíva krása fotenia detí, zachytávať tie špeciálne okamihy, kedy sa nikto nestrojí, nikto sa nesnaží usmievať, nedrží umelú pózu. Deti neskrývajú svoje pocity, nevedia na tvár nasadiť masku tak, ako to robíme my, dospelí. Skúste nafotiť sériu fotografií zachytávajúcu celú škálu emócií vášho dieťaťa. Foťte ho keď plače, keď je smutné, zamyslené s prštekom v nose, a samozrejme aj keď je šťastné, len mu nehovorte, že sa má tváriť šťastne pokiaľ to tak v danom momente necíti.  

2. Zabudnite na pózy

Akonáhle sa budete snažiť deti štylizovať, budú vyzerať umelo, neprirodzene. Neučte ich na povel sa usmievať, ani robiť vývrtky. Pozorujte ich a buďte pripravení fotiť. Ak práve pred vašim objektívom nerobia to, čo by ste si od nich predstavovali, jednoducho sa posuňte ďalej. A foťte aj keď scéna nie je najlepšia a vy sami nie ste úplne spokojní s výsledkom. Inak si vaše dieťa môže myslieť, že robia niečo zle a vytuhnú. Potom z nich už ťažko budete dolovať prirodzený úsmev. 

3. Vstúpte do ich sveta

Neprikazujte im čo a ako majú robiť, nehovorte na nich zvrchu. Bavte sa s nimi o veciach, ktoré majú radi a rovnako sa snažte do svojich fotografií zakomponovať práve tie veci a aktivity, ktoré majú vaše deti radi. Je to to, čo ich v detskom veku najviac definuje. Nie to, čo majú oblečené, alebo či majú čistú tvár a nie sú zababraní od zmrzliny. Ak majú radi čokoládu, tak sa dá len očakávať, že čokoládu budú mať aj za ušami. Verte mi, toto keď odfotíte, budete sa s nimi o pár rokov veľmi dobre baviť.

4. Staňte sa deťmi

Pri fotení detí pomáha, keď sa aspoň na chvíľu dokážete správať rovnako. Uvoľnite sa, smejte sa, žartujte, bláznite sa s nimi. Spievajte s nimi, alebo si s nimi zatancujte. Zapojte aj ďalšiu osobu, aby ste vy mohli nepozorovane fotiť, alebo sa popri fotení s deťmi stále rozprávajte. 

5. Zabudnite na “vyletí vtáčik!”

Nehovorte deťom, nech sa pozerajú do fotoaparátu. Nestresujte ich. Keď sú malé, je to pre nich niečo neprirodzené, keď sú staršie, môže to byť pre ne stres, pretože sa hanbia. 

www.janarajcova.com 

A teraz POZOR!
Ak sme Vás inšpirovali a vy ste práve v tejto chvíli zauvažovali o tom, že by ste zvečnili svoje deti a chcete sa naučiť, ako na to, toto je príležitosť.
Janka pre nás pripravila miniseriál o fotografovaní a na jeho konci vás čaká aj ODMENA.
Troch z vás, ktorí sa naučíte fotografovať s Jankou odmeníme skvelými cenami. Tie NAJ vyberie samotná fotografka.

Tento týždeň súťažíte o ročné predplatné detského časopisu podľa vlastného výberu a knihu CIRKUS ROMÁNA.
Skúšajte a posielajte nám svoje fotografie na adresu: koscelnikova@orbisin.sk alebo do komentára pod príspevok na FB.
Téma: EMÓCIE

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: