Insomnia – nespavosť u detí

Redakcia | 7. Jul 2020
Nespavosť u detí

Stručný prehľad príznakov a liečby u detí a dospievajúcich.

Všetky deti majú niekedy problémy so spánkom, ale pre niektorých je to vážny problém. Nespavosť sa vyznačuje pretrvávajúcimi ťažkosťami pri zaspávaní alebo počas času na spánok. Pre deti a dospievajúcich s nespavosťou sú problémy spôsobené nedostatkom spánku prepájané do iných oblastí života, spôsobujú problémy so správaním , majú vplyv na ich spoločenský a školský život a sťažujú normálne fungovanie.

Príznaky nespavosti:

 • Problémy so zaspávaním
 • Opakované sa prebúdzanie v noci a problém ísť spať bez pomoci dospelých
 • Prebudenie sa príliš skoro a neschopnosť opäť zaspať

Problémy s nespavosťou môžu spôsobiť:

Príčiny nespavosti:

Nespavosť môže byť výsledkom inej psychologickej alebo fyziologickej poruchy a môže byť vyvolaná stresom, závažnými zmenami v živote alebo traumatickými udalosťami . Problémy so spánkom môžu byť tiež spôsobené liekmi . Ak má vaše dieťa problémy so spánkom, mal by to posúdiť odborník, ktorý môže pomôcť určiť, či existuje jeho nespavosť sama osebe alebo či je príznakom väčšieho problému.

 • Stres:
  Áno, deti, rovnako ako dospelí, môžu trpieť stresom. Neváhajte teda prejaviť záujem o život vášho dieťaťa a vybudujte si dôveru, aby sa s vami mohli pohodlne podeliť o svoje starosti. Opýtajte sa, ako to chodí v škole. Je vaše dieťa niekým šikanované? Funguje všetko pod vašou strechou hladko (napr. hádajú sa medzi sebou súrodenci, sú u vás aktuálne manželské alebo finančné problémy; došlo k úmrtiu v rodine, k nedávnej zmene zamestnania; došlo k nedávnemu sťahovaniu rodiny)? Deti sa obávajú viac, ako by ste si mysleli, a nadmerné obavy a stres môžu viesť k nespavosti.
 • Použitie kofeínu alebo iných stimulantov:
  Pamätajte, že aj niektoré sýtené nápoje a väčšina energetických nápojov obsahujú kofeín. Nikotín a alkohol tiež zasahujú do spánku.
 • Vedľajšie účinky niektorých liekov:
  Napríklad lieky používané na liečbu poruchy pozornosti s hyperaktivitou, antidepresíva, kortikosteroidy a antikonvulzíva môžu spôsobiť nespavosť.
 • Lekárske, psychiatrické a iné poruchy spánku:
  Nekontrolovaná nočná astma, upchatý nos z alergií alebo svrbenie kože z ekzému sa môžu dostať do cesty dobrému spánku. Ak sú tieto stavy chronické, môžu sa ľahko ignorovať. Nespavosť môžu spôsobiť aj ďalšie zdravotné poruchy vrátane fibromyalgie, svalových kŕčov, rastových bolestí, pálenia záhy a poruchy štítnej žľazy. Nezabudnite nechať vyšetriť zdravie dieťaťa ako možnú príčinu nespavosti.

  Poruchy spánku, ako je obštrukčná spánková apnoe (spojená s chrápaním) a syndróm nepokojných nôh, môžu narušiť spánok vášho dieťaťa. Vývinové poruchy, ako napríklad autizmus, mentálna retardácia a Aspergerov syndróm, môžu byť tiež príčinou nespavosti. Nakoniec psychické stavy, ako je depresia alebo bipolárna porucha, môžu byť taktiež spojené so slabým spánkom.
 • Faktory prostredia:
  Hluk, teplo, zima a svetlo v spálni môžu rušiť spánok. Uistite sa, že posteľ a matrac sú pohodlné a spálňa je usporiadaná tak, aby obmedzovala rušivé vplyvy. To zahŕňa obmedzenia týkajúce sa používania elektroniky v spálni.

Liečba nespavosti:

 Ak si myslíte, že vaše dieťa môže trpieť nespavosťou, existuje niekoľko užitočných zásahov, ktoré môžete vyskúšať doma:

 • Nastavte pravidelný spánkový režim
 • Obmedzte potraviny a nápoje s obsahom kofeínu
 • Spravujte prostredie svojho dieťaťa: Uistite sa, že hodiny a obrazovky sú skryté, nájdite pohodlnú teplotu a urobte maximum pre zníženie hluku a svetla
 • Pomôžte deťom naučiť sa relaxačné techniky

Terapia:

Lieky sa zriedka odporúčajú deťom a dospievajúcim s nespavosťou. Existujú však viaceré psychoterapeutické smery, ktoré môžu pomôcť vám a vášmu dieťaťu jednak odhaliť príčinu jeho nespavosti, ale i nájsť riešenie.

Zdroj:
https://childmind.org/article/quick-facts-on-insomnia/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14301-insomnia-in-children
https://www.helpguide.org/articles/sleep/childhood-insomnia-and-sleep-problems.htm

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: