Hypermobilný syndróm – príčiny, diagnostika a liečba: na čo si dávať pozor?

PaedDr. Dagmar Baluchová | 20. Apr 2017
Hypermobilný syndróm – príčiny, diagnostika a liečba: na čo si dávať pozor?

Nadmerná voľnosť kĺbov (hypermobilita) je považovaná za extrémnu variáciu normálneho kĺbového pohybového rozsahu. Hypermobilita samotná je stav, ale ak sa spája s bolesťou, stáva sa ochorením – hypermobilným syndrómom (HS).

Objavuje sa u detí vo veku cca 5 – 17 rokov, častejšia je u dievčat. Vyskytuje sa však aj v dojčenskom veku. Väčšinou postihuje viacerých členov rodiny. 

Ako sa hypermobilita prejavuje?

Rozsah bolestivých prejavov je široký. Najčastejšie sú postihnuté kolenné, bedrové kĺby a zápästia. U dojčiat môže HS viesť k oneskorenému vývoju základných motorických schopností. U starších detí sa objavujú ploché nohy, sklony k ľahkým úrazom, skolióza ap.

Príčiny hypermobility

Jednoznačne sa nedá povedať, čo ochorenie spôsobuje. Môže sa vyskytovať samostatne, alebo ako súčasť iných chorôb. Dokázaný je dedičný vplyv.

Diagnostika hypermobility

Najčastejšie sa používa tzv. vyšetrenie podľa Beightona a Horana, v rámci ktorého je vyšetrenie kĺbov bodované a podľa počtu bodov sa stanovuje stupeň hypermobility.

Liečba hypermobility

Býva zdĺhavá a náročná. V prvom rade sú dôležité preventívne opatrenia, ktorými sa predchádza úrazom. U detí sa neodporúča balet, gymnastika, cvičenie v posilňovni, vhodnejšie je plávanie, bicyklovanie na rovinatom povrchu.

Dospelí s HS by si nemali vyberať zamestnania, pri ktorých dlho chodia, sedia, zdvíhajú ťažké bremená...

Samotná liečba spočíva v užívaní liekov proti bolesti (napr. aj nesteroidných antireumatík), ktoré sú však účinné iba na ovplyvnenie akútneho stavu. Dôležitá je fyzioterapia, rehabilitácie, elektroterapie atď.
Prečítajte si: Keď tréner a rodičia nepoznajú mieru alebo Všetko treba robiť s mierou

Prečítajte si: Preventívne vyšetrenie bedrových kĺbov

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: