Detské zázemie v duchu feng šuej

Mgr. Radka Aľakšová | 5. Feb 2017
Detské zázemie v duchu feng šuej

Harmonická detská izba podľa feng šuej by mala spájať dva základné aspekty – prítomnosť aktívnej a kreatívnej energie, potrebnej pri denných aktivitách, ako sú štúdium či hry, a ideálne podmienky na pokojný odpočinok počas noci. Priestory na rôzne aktivity by mali byť pritom od seba vizuálne oddelené, napríklad pomocou nábytku, koberca či škatúľ na hračky.

Dieťa potrebuje svoj vlastný priestor

Aj deti pociujú rastúce požiadavky našej uponáhľanej doby. O to viac potrebujú doma zázemie, v ktorom nájdu istotu a stabilitu. Nesmieme pritom zabudnú, že detské roky ovplyvňujú správanie človeka po celý jeho ďalší život.

Detská izba musí plniť dve protichodné funkcie súčasne – je miestom na spanie i miestom na hry. Je preto dôležité vytvoriť v nej otvorený priestor, aby sa deti mali kde hra a energia sa mohla voľne pohybovať. Ak v izbe bývajú viacerí súrodenci, zabezpečte pre každé dieťa jeho kútik – miesto, ktoré bude považovať za svoje vlastné.

Prečítajte si: Zariaďujete izbičku pre prváka? Poradíme vám!

Dieťa trávi v izbe čas cez deň

Okrem miesta na hranie či učenie je veľmi dôležité vytvoriť aj dostatočne veľký úložný priestor a udržiavať izbu v poriadku. Vhodnejší je svetlý a ľahší nábytok než tmavý a ťažký. Podlaha je lepšia drevená, ktorá podporuje tok energie a zabraňuje stagnácii.
Na vytvorenie hravej atmosféry stačí použiť farby – farebné môžu byť steny aj dvere do miestnosti, nábytok, mobilné predmety, hračky... Deti inštinktívne poznajú typ energie, ktorá ich podporuje, preto by ste ich mali do zariaďovania zapojiť a nechať im rozhodujúce slovo pri výzdobe a výbere farieb.

Detská izba je pristorom kde sa dieťa nachádza i v noci 

Dôležitú úlohu v priestore zohráva posteľ. Drevené postele sú lepšie, pretože nezachytávajú elektromagnetické žiarenie. Poschodové nie sú najvhodnejším riešením – oslabujú totiž energetické pole dieťaťa spiaceho tesne pod stropom aj dieťaťa, ktoré má nad sebou tiaž ďalšieho tela.
Prečítajte si: Oddelené detské izby – odkedy?

Nemenej dôležitá je aj poloha postele – deti by z nej mali mať výhľad na dvere i na okno. Oslabujúci účinok môžu mať ostré hrany nábytku, nasmerované na ne počas spánku. Preto umiestnite pred nábytok vysoké kríkovité rastliny alebo postavte na skrinky črepníky s ťahavými visiacimi kvetmi.

Čo je správne podľa feng šuej:

  • rastliny – zvyšujú prítomnosť zdravej energie v miestnosti. Pred ostré hrany položte kríkovité, na rohy skriniek umiestnite visiace rastliny,
  • voľne stojace bodové svetlo namierené na stenu – osvetlenie tak bude mäkšie,
  • vyvarujte sa masívneho nábytku, deti by príliš obmedzoval,
  • pri práci je lepšie sedieť tvárou do miestnosti, s výhľadom na dvere aj na okno,
  • počítač umiestnite čo najďalej od postele a spod lôžka odstráňte káble, aby sa znížilo elektromagnetické žiarenie,
  • posteľ umiestnite ďalej od okna – energia pod oknom je príliš aktívna, čo môže rušiť pokojný spánok,
  • tok energie v noci stlmíte závesmi po celej šírke okna,
  • zatvárajte na noc dvere do izby.
A nezabúdajte, čím prirodzenejšie bude prostredie v detskej izbe, tým uvoľnenejšie sa v nej budú deti cítiť, budú lepšie spať, aj sa správať.
Prečítajte si: Detská izba presýtená podnetmi: menej je niekedy viac. 3 tipy pre rodičov!

Článok vznikol v spolupráci s časopisom Môj dom

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: