Čo urobí vaše DIEŤA ŠŤASTNÝM?

Marika Koscelníková | 12. Jul 2019
Čo urobí vaše DIEŤA ŠŤASTNÝM?

Šťastné dieťa nie je dieťa, ktoré sa stále usmieva. Šťastné dieťa je dieťa, ktoré nájde náruč, keď plače.

Všetci chceme, aby bolo naše dieťa v živote šťastné. Možno vás prekvapí fakt, že pre jeho šťastie môžeme veľa urobiť. Na začiatku by sme si mali uvedomiť, že šťastie nie je úspech, popularita, bohatstvo či výnimočnosť. Šťastné dieťa nie je dieťa, ktoré sa stále usmieva. Šťastné dieťa je dieťa, ktoré nájde náruč, keď plače.  

!Výskum jasne ukazuje, že šťastné a optimistické deti sú výsledkom šťastných, optimistických domovov! 

Čo môžete urobiť, aby ste vytvorili domov, kde bude šťastie vášho dieťaťa prekvitať?

1. Dajte mu istotu lásky

Je to jednoduché. Ponúkneme mu to, čo niektorí psychoógovia nazývajú bláznivou láskou, ktorá sa nikdy nekončí. Ak má dieťa čo i len jednu osobu, ktorá ho bezpodmienečne miluje, je to najúčinnejšia vec, ktorou ho „zaočkujeme“ proti nešťastiu.

Noste, maznajte, objímajte svoje dieťa, bláznite sa aj plačte spolu. Nech je vaša ruka na jeho vláskoch, keď je smutné a nech vie, že keď zaklope na vaše dvere, vždy mu otvoríte. 

2. Buďte sami šťastní

Asi nemôžeme mať úplne pod kontrolou prežívanie a emócie svojich detí, sme však zodpovední za svoje vlastné. A pretože deti absorbujú všetko od nás, záleží na tom, ako sa cítite v živote vy.

Šťastní rodičia majú šťastné deti
, tvrdia psychológovia. Užívajte a doprajte si dobré veci, zážitky, vzťahy. Verte, že jedna z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje blaho vášho dieťaťa, je živiť to svoje.

šťastné dieťa

3. Budujte jeho sebadôveru ocenením

Nie je prekvapením, že mnohé štúdie spájajú sebadôveru a šťastie. Tú však neposilníte neustálou chválou, ale pozornosťou a ocenením.

Chváľte úsilie skôr ako výsledok. Chváľte kreativitu, náročnú prácu, vytrvalosť, ktorá smeruje k dosiahnutiu, viac ako samotné úspechy.

Ak naozaj chcete posilniť sebavedomie vášho dieťaťa, zamerajte sa menej na komplimenty a viac na to, aby ste mu poskytli dostatok možností naučiť sa novým veciam a získať zručnosti.

Odporúčame prečítať si aj: Pochvalou k sebavedomiu detí?

4. Dajte mu pocit zodpovednosti

"Šťastie závisí vo veľkej miere od pocitu, že to, čo robíme, je dôležité," konštatujú odborníci. Inými slovami, ľudia majú vrodenú potrebu byť potrební. Takže pre svoje dieťa urobíte najviac, ak na neho prenesiete určitú zodpovednosť. Aby vedelo a cítilo, že je dôležité v rodine. 

Už malé dieťa môže mať zmysluplné úlohy. Naplniť misku granulami pre domáceho miláčika, pomôcť prestrieť na večeru. Ak je to možné, dajte mu úlohu, ktorá podporí jeho silné stránky. Napríklad, ak váš malý rád organizuje veci, dajte mu triediť vidličky a lyžice. Ak je starostlivý a opatrný, môže zabaviť sestričku na dvore alebo pri večeri.  Bude vedieť, že mu dôverujete a spoliehate sa na neho.

5. Tešte sa z maličkostí a ďakujte

Je tu ešte jeden tip, ktorý by ste si mohli doma osvojiť. Rituál vďačnosti naučí vaše dieťa vážiť si pekné a dobré veci či zážitky, ktoré nie sú vždy samozrejmé. Napríklad pred jedlom alebo počas jedla – povedzte niečo, za čo ste v ten deň vďační. Tento zvyk, bude podporovať všetky druhy pozitívnych emócií nielen v dieťati ale v celej rodine.

www.parenting.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: