Spokojné bábätko = spokojná mamička. Alebo naopak?

Spokojné bábätko = spokojná mamička. Alebo naopak?
23.10.2018 v kategórii Infošky, autor www.sunar.sk, foto: istockphoto.com

Nový človiečik so sebou prináša množstvo tajomstiev, ktoré musí mamička preskúmať. Čím je väčšie, tým prichádza viac otázok. Dieťatko začína objavovať svoj domov, svoje nové hračky. My vám povieme malé tajomstvá ako na to.

Tajomstvá zdravého vývoja

Od rána je to už tretíkrát, čo sa divíte, ako vaše dieťatko rýchlo rastie. Veď ešte pred chvíľou to bolo malé uplakané dieťatko, ktoré ste si doviezli z pôrodnice a nevedeli ste, čo s ním máte robiť. A dnes vám ten malý drobec lezie so smiechom do kvetináča.

Občas má človek pocit, že ten čas s dieťaťom strašne letí a že nič nestíha. Nestíha si uvariť kávu, nestíha prísť včas na schôdzku a nestíha ten raketový psychomotorický vývoj. 

3 tipy pre zdravý vývoj:

1. Nechajte bábätko, aby sa pohybovo vyvíjalo podľa vlastného tempa. Ak samé nesedí, nedávajte ho sedieť. Ak je mu niektorá poloha nepríjemná, skúste inú.

2. Neporovnávajte psychomotorický vývoj svojho dieťaťa s deťmi svojich kamarátok. Každé dieťa je iné a každá fáza je preň dôležitá.

3. Dodržujte zásady zdravej výživy. Podávajte mlieko v potrebnom množstve v priebehu celého dňa a zaraďujte príkrmy v správny čas.

Tajomstvá spokojného bruška

Pravidelná, bezproblémová a správna stolica dojčaťa je základ. Priznajme si to. Na spokojnom trávení skrátka stojí a padá celková pohoda bábätka a v konečnom dôsledku i dospelákov, celej rodiny.

Ak už dieťatko nedostáva, po ukončenom 6 mesiaci, materské mlieko, odporúčame, aby ste vybrali také náhradné mlieko, ktoré obsahuje mliečny tuk, prirodzene sa vyskytujúci v materskom mlieku, napr. Sunar Premium.

Náhradná mliečna strava by mala podľa vzoru materského mlieka obsahovať i galaktooligosacharidy (GOS) , ktoré sú využívané črevnou mikroflórou. Ide o tretiu najzastúpenejšiu zložku materského mlieka a jej pozitívny efekt v mliečnej detskej výžive je potrvdený aj radom klinických štúdií. Spokojné bábätko dobre rastie a naberá sily na ďalšie objavovanie tohto sveta.

3 tipy pre spokojné bruško:

1. Naučte sa správnu techniku kŕmenia, pri ktorej bábätko nebude prehĺtať vzduch a po kŕmení ho nechajte dostatočne odgrgnúť.

2. Pri prebaľovaní zacvičte s nožičkami. Správnu techniku vás naučí váš pediater. Rozhýbete bedrové kĺby a podporíte peristaltiku čriev bábätka.

3. Dojčiace mamičky by sa mali vyhnúť perlivým nápojom, džúsom a potravinám, ktoré nafukujú.

Tajomstvá pokojného spánku

Nie, že by mamička nemala radosť, že je jej dieťa plné energie a celý deň vyčíňa, ale keď nastane večer, prichádza tá chvíľka, na ktorú sa tešíme (niekedy už od rána). To úžasné a upokojujúce ticho, ktoré dovolí aj vám zložiť hlavu a nabrať sily. Lenže čo keď bábätko trápi nepokojný spánok?

Výdatný spánok detí je veľmi dôležitý pre ich duševný pokoj a správny vývoj. Dojčatá v prvom roku života rastú raketovou rýchlosťou, a tak spánku potrebujú skutočne veľa. Navyše zatiaľ čo spinkajú, odohrávajú sa v ich tele ohromné veci.

Mliečny tuk, materského mlieka alebo náhradnej mliečnej výživy, je zdrojom energie, prispieva k lepšiemu vstrebávaniu vitamínov A, D, E, K, vápnik prispieva k rastu kostí, zubov a zaisťuje svalovú činnosť a galaktooligosacharidy GOS, ktoré sú využívané črevnou mikroflórou, vďaka čomu má bábätko spokojné bruško. Každé ráno je tak veselšie.

3 tipy pre pokojný spánok:

1. Bábätko je pokojné, keď cíti blízku prítomnosť mamičky. Prvé týždne a mesiace môžete spať v jednej miestnosti.

2. Začnite s rituálmi už v prvých týždňoch života. Bábätko potrebuje režim. Lepšiemu spánku pomáha každodenné pravidelné opakovanie večerných aktivít: hranie, maznanie, kúpanie, obliekanie, kŕmenie, uspávanie.

3. Nechajte bábätko, aby si večernú potrebu mlieka regulovalo samé.

Každé z tajomstiev má mamičke pomôcť spraviť pre bábätko to najlepšie. A nie len pre neho, ale aj pre seba a celú rodinu. Pretože keď zabezpečíte kvalitný spánok pre bábätko, vyspíte sa dobre aj vy a tak je to aj pri ďalších činnostiach. Predsa len, keď je spokojné vaše dieťatko, ste spokojná aj vy. A to platí aj pri ostatných členoch rodiny. Alebo je to naopak? Napíšte nám, ako je to u vás?

Dojčenie je pre dojčatá najlepší spôsob výživy. 
Vyššie uvedené informácie sa nevzťahujú na počiatočnú dojčenskú mliečnu výživu. Viac informácii o dávkovaní a podávaní náhradnej mliečnej výživy nájdete na www.sunar.sk