Príliš veľa HRAČIEK: Je aj vaše dieťa neustále zasypávané novými a novými hračkami?

PhDr. Gabriela Čásarová, PhD. | 5. Jan 2018
príliš veľa hračiek, množstvo hračiek, hračky a deti

Možno ste sa už aj vy niekedy pozastavili nad otázkou, čo robiť s množstvom hračiek, ktoré vaše dieťa má a ktoré už nepoužíva, pretože je už na ne veľké alebo im už jednoducho nevenuje pozornosť. Určite ich nezahadzujte, ponúkame niekoľko tipov, čo sa dá s nimi spraviť.

Urobte si zoznam

Pre lepšiu orientáciu odporúčame urobiť si zoznam hračiek a vecí pre deti, ktoré zvažujete dať preč a napísať si ho. Pri každej položke sa nachvíľu zastavte a popremýšľajte, či ju chcete skutočne vyradiť alebo si ju ponecháte. Pýtajte sa sama seba napr. Využije ešte ten kolotoč nad postieľkou? Hrá sa ešte s touto bábikou?

Kam vyradiť hračky a veci po deťoch?

Ak ste našli v zozname položky, o ktorých s určitosťou viete, že ich nepotrebujete, naskytá sa viac možností, čo s nimi. V žiadnom prípade veci po deťoch nevyhadzujte! Môžete zvážiť nasledovné alternatívy:

  • Darovanie príbuzným, priateľom: Máte v okolí mamičku, ktorej sa narodilo bábätko a nemá ešte niektoré veci nakúpené? Možno by sa jej niečo z Vášho zoznamu zišlo. Aj keby išlo o drobnosť, určite ju to poteší.
  • Predaj. Všetky veci majú určitú hodnotu, aj keď sú už používané. Určite sa aj Vám zíde nejaké to euro navyše. Môžete zvážiť tieto veci predať -najlepšie na nejakom internetovom bazári. (Môžete využiť aj bazár na našej stránke Mama a ja)
  • Kontajner pre tretí svet: určite ste si všimli, že aj vo Vašej obci pribudol kontajner na oblečenie, topánky a hračky. Je určený pre tretí svet- najchudobnejšie oblasti na svete. Aj tu môžu Vaše veci nájsť svoje využitie
  • Zbierky: obce, organizácie (napr. Červený kríž a pod.) pravidelne usporadúvajú verejné zbierky na charitu či pre detské domovy a pod.
  • Škôlky: hračky sa určite zídu aj v miestnej škôlke, bez ohľadu na to, či tam máte dieťa alebo nie.

Premyslite si skladovanie hračiek

Možno si pri mnohých položkách v zozname poviete, že predsa len si niektoré položky z rozličných dôvodov ponecháte, a to aj napriek tomu, že ich nemáte kde skladovať. Ak má Vaše dieťa príliš veľa hračiek a Vy už neviete čo s nimi a nechcete sa ich za žiadnu cenu vzdať, treba porozmýšľať kam s nimi. Veľkými pomocníkmi sú boxy na hračky, či závesné sieťky, ktoré si môžete vyrobiť aj sama. Ak nie, na trhu je v súčasnosti široká ponuka takýchto „pomocníkov“.

Zabráňte ďalšiemu prívalu nepotrebných hračiek

Zvážte kúpu ďalších hračiek v budúcnosti. Nielen z pohľadu budovania zdravej morálky dieťaťa, ale aj pre spomínaný problém s priestormi. Ak sú to práve príbuzní, ktorí neustále obsypávajú Vášho drobca hračkami, je na mieste požiadať ich, aby tak nerobili.

Môžete urobiť napríklad nasledovné:

  • Ak máte predstavu konkrétnej veci, ktoré dieťa potrebuje, nebojte sa o tom s príbuznými otvorene porozprávať
  • Môžete navrhnúť, aby namiesto hračiek darovali oblečenie
  • Dohodnite sa na udalostiach, kedy sa hračky kupujú- narodeniny, meniny, či len Vianoce a pod.
  • Niekedy je vhodnejší finančný dar- závisí od vzájomnej dohody.

Každopádne, nikdy obdarujúceho do ničoho nenúťte a ako sa hovorí: Darovanému koňovi na zuby nepozeraj!

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: