7 tipov, ako zabezpečiť deťom lepšiu budúcnosť
Nie je to o dobrom sporení ani finančnom zabezpečení.
Deti, ktoré sa v škôlke pekne hrajú, budú mať s väčšou pravdepodobnosťou úspešné štúdium alebo kariéru, aspoň to naznačujú výskumy. Pod pojmom „pekne sa hrať“ rozumejte prosociálne správanie sa detí. To sa neobjaví len tak samo od seba.
Empatia pomôže v období vzdoru viac ako dohováranie
Takto mu môžete napomôcť:
1.Deliť sa je skvelé – naučte deti deliť sa tak, že pôjdete príkladom.
Podeľte sa s nimi alebo s partnerom o niečo, čo máte radi a svoj čin aj slovne okomentujte: „Veľmi rada sa s tebou delím o koláčik, veľmi ma poteší, keď vidím, ako ti chutí.“ Všetko má ale svoje hranice a ani vy sa z rôznych dôvodov nepodelíte s každým o všetko, preto rešpektujte, ak vaše dieťa nechce požičať milovanú hračku súrodencovi, ktorý už nejednu zničil.
2. Chváľte štedrosť
– ak dieťa spraví niečo pekné a nezištné, napríklad pre kamaráta, pochváľte ho a porozprávajte sa o tom, aký to má pozitívny následok.
3. Vedieť sa vcítiť
– trénujte s deťmi empatiu, ak je napríklad nejaké dieťa vylúčené z kolektívu, spýtajte sa vášho potomka, čo si myslí, ako sa asi toto dieťa cíti.
Ako sa dieťa učí empatii
4. Netrestajte, odmeňujte
– odmenením pozitívneho správania dosiahnete oveľa viac ako trestaním negatívneho.
5. Naučte dieťa riešiť konflikty
– môžete si pomôcť hraním divadielka či rozprávkami. Dobrým tréningom sú aj skupinové aktivity. Nechajte deti v malých skupinkách robiť vekovo primerané úlohy – spoločne nakresliť obrázok ap.
6. Dať niečo späť
– zapojte dieťa do dobrovoľníckej či charitatívnej činnosti, možností je veľa. Či už pomôžete chorým, chudobným, starším alebo aj zvieratkám a prírode, rozprávajte sa, prečo je dôležité pomáhať a aké má pri tom pocity.
7. Buďte vzorom
– darmo budete očakávať od vášho dieťaťa správanie, ktoré sa u vás doma nepraktizuje. Pozitívny a podporujúci prístup je základom pre jeho budúci rozvoj.