7 tipov, ako zabezpečiť deťom lepšiu budúcnosť

Michaela Klamová | 5. máj 2022
7 tipov, ako zabezpečiť deťom lepšiu budúcnosť

Nie je to o dobrom sporení ani finančnom zabezpečení.

Deti, ktoré sa v škôlke pekne hrajú, budú mať s väčšou pravdepodobnosťou úspešné štúdium alebo kariéru, aspoň to naznačujú výskumy. Pod pojmom „pekne sa hrať“ rozumejte prosociálne správanie sa detí. To sa neobjaví len tak samo od seba.

Takto mu môžete napomôcť:

1.Deliť sa je skvelé – naučte deti deliť sa tak, že pôjdete príkladom.

Podeľte sa s nimi alebo s partnerom o niečo, čo máte radi a svoj čin aj slovne okomentujte: „Veľmi rada sa s tebou delím o koláčik, veľmi ma poteší, keď vidím, ako ti chutí.“ Všetko má ale svoje hranice a ani vy sa z rôznych dôvodov nepodelíte s každým o všetko, preto rešpektujte, ak vaše dieťa nechce požičať milovanú hračku súrodencovi, ktorý už nejednu zničil.

2. Chváľte štedrosť

– ak dieťa spraví niečo pekné a nezištné, napríklad pre kamaráta, pochváľte ho a porozprávajte sa o tom, aký to má pozitívny následok.

3. Vedieť sa vcítiť

– trénujte s deťmi empatiu, ak je napríklad nejaké dieťa vylúčené z kolektívu, spýtajte sa vášho potomka, čo si myslí, ako sa asi toto dieťa cíti.

Ako sa dieťa učí empatii
Prečítajte si tiež:

Ako sa dieťa učí empatii

4. Netrestajte, odmeňujte

– odmenením pozitívneho správania dosiahnete oveľa viac ako trestaním negatívneho.

5. Naučte dieťa riešiť konflikty

– môžete si pomôcť hraním divadielka či rozprávkami. Dobrým tréningom sú aj skupinové aktivity. Nechajte deti v malých skupinkách robiť vekovo primerané úlohy – spoločne nakresliť obrázok ap.

6. Dať niečo späť

– zapojte dieťa do dobrovoľníckej či charitatívnej činnosti, možností je veľa. Či už pomôžete chorým, chudobným, starším alebo aj zvieratkám a prírode, rozprávajte sa, prečo je dôležité pomáhať a aké má pri tom pocity.

7. Buďte vzorom

– darmo budete očakávať od vášho dieťaťa správanie, ktoré sa u vás doma nepraktizuje. Pozitívny a podporujúci prístup je základom pre jeho budúci rozvoj.

Zdroj: www.mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: