25 tipov, ako zvládnete škôlkarske začiatky s úsmevom

Redakcia | 7. Sep 2018
25 tipov, ako zvládnete škôlkarske začiatky s úsmevom

Aj tento september nastúpi do materskej školy ďalšia generácia trojročných detí. Prvé dni v nej sú pre deti dôležité, preto to nepokazte. Pomocou našich tipov sa pokúsime rozptýliť niektoré obavy zo zmien, ktoré čakajú dieťa i celú rodinu.

PRÍPRAVY PRED NÁSTUPOM DO MATERSKEJ ŠKOLY

1.    Zvykajte dieťa na odlúčenie.

Pri odchode, napr. do kina láskyplne a s istotou povedzte, že odchádzate, ale uistite dieťa, že sa vrátite. Dieťa potrebuje pocit, že sa na vás môže spoľahnúť. Chybou je vytratiť sa z domu tajne. Dieťa sa vtedy cíti zradené a strach z odlúčenia sa len prehlbuje.

2.    Veďte dieťa k samostatnosti.

Najmä v oblasti hygieny, obliekania a jedenia. Nebude zažívať nepríjemné pocity spojené s tým, že bude jediné, ktoré si nevie obliecť pyžamo alebo ísť na toaletu.

3.    Naučte ho požiadať o niečo.

Dieťa by sa nemalo báť povedať pani učiteľke, že chce ísť na toaletu, že ho bolí bruško, že si nevie zapnúť gombík, že nevie, ako pripevniť snehuliakovi mrkvu na hlavu.

4.    Umožnite stretávanie sa s inými deťmi.

Už pred vstupom do materskej školy sprostredkujte vášmu drobcovi kontakt s inými deťmi (napr. na detskom ihrisku, v materskom centre ap.), aby sa s nimi naučilo vychádzať.

5.    Hovorte s dieťaťom o tom, čo ho v škôlke čaká a aké to tam je.

Môžete si na to vziať obrázkovú knihu alebo sa porozprávajte s dieťaťom, ktoré do škôlky už chodí (malo by tam ale chodiť rado, aby sa to vaše nevystrašilo farbistým opisovaním zlých zážitkov).

6.    Choďte občas na prechádzku okolo budovy škôlky.

Dieťa tak získa prvotnú predstavu o vonkajších skutočnostiach. Väčšina materských škôl poskytuje budúcim nováčikom možnosť nahliadnuť do ich priestorov – či už po dohode s učiteľkami alebo počas dní otvorených dverí.

7.    Urobte si jasno v tom, kto bude dieťa vodiť do škôlky.

V prvých dňoch je vhodné, aby dieťa sprevádzal do škôlky jeden z rodičov (nie babka, starší súrodenec a pod.), lebo dieťa čaká pomerne náročná situácia. Ak máte strach z odlúčenia od dieťaťa, potom sa v rodine dohodnite, že dieťa bude do škôlky vodiť ten z rodičov, ktorý s tým má menší problém.

8.    Vezmite si dovolenku.

Ak je to len trochu možné, vezmite si prvý týždeň v škôlke dovolenku, aby ste sa mohli naplno vášmu dieťaťu venovať, a tým mu umožnili zvykať si postupne a príjemnejšie.

AKO ZVLÁDNUŤ PRVÝ DEŇ v škôlke

9.    Trošku empatie...

Milí rodičia, začneme rovno u vás. Skúste si predstaviť samých seba pri nástupe do nového zamestnania – svoje pocity, radosť ale aj obavy. Áno, presne tak, i vaše malé dieťa sa stretne s najrôznejšími emóciami a myšlienkami počas prvého dňa v novom kolektíve. A tiež v ďalšie dni.

10.    Mamičky, hlavne pokoj.

Nedeje sa nič hrozné a nepatričné, len nastala tá chvíľa, kedy sa dieťa začína začleňovať do školského prostredia. Táto situácia je teda pozitívna, a tak k tomu musíte aj pristupovať. Vašu nervozitu dieťa vycíti a ovplyvní jeho pohodu.

11.    Vytvorte pohodové ráno.

Vstaňte dostatočne skoro, aby ste sa vy a vaše dieťa nedostali do časovej tiesne. Obaja musíte najskôr vyskúšať, ako zvládnuť ráno bez ťažkostí a koľko času na to budete potrebovať. Naplánujte si preto ráno tak, aby bolo pre dieťa príjemné od prebudenia až do chvíle, kým ho odvediete do škôlky.

12.    Doprajte si čas.

Príďte do škôlky včas – teda vtedy, keď nie je v šatni nával detí. Nebude tam taký hluk a dieťa bude mať väčší prehľad okolo seba. Aj pravdepodobnosť, že ho nejaké iné dieťa vyzve hrať sa, je vyššia.

13.    Obľúbená hračka nechýba v ruksaku.

Nástup do materskej školy môže značne uľahčiť aj obľúbená hračka, ktorá poslúži ako prostredník medzi dieťatkom a novým prostredím. Malý škôlkar si s ním prináša do cudzieho sveta kúsok domova a kúsok mamy. Pomáha mu prekonať strach a neistotu z neznámeho. Dohodnite sa na tomto kroku s pani učiteľkou a vezmite hračku so sebou.

14.    Zostaňte, ale nezasahujte.

Vo väčšine materských škôl je samozrejmosťou, že v nej jeden z rodičov môže stráviť prvý deň spolu s dieťaťom. Pokúste sa však nezasahovať a príliš dieťaťu nepomáhať. To znamená, že zostanete sedieť niekde bokom a necháte dieťa, aby sa zúčastňovalo diania v skupine.

15.    Nie celý deň...   

Ohraničte čas, ktorý strávi dieťa prvý deň v materskej škole na jednu až dve hodiny a choďte spolu domov. Pokiaľ vám však pani učiteľky radia inak, verte ich skúsenostiam.

16.    V prípade, že vám nie je umožnené zostať s dieťaťom: Krátka rozlúčka.

Lúčte sa krátko a bezbolestne s jednou pusou a pridajte pár povzbudzujúcich slov („Ahoj, ja teraz idem a o hodinu/na obed/poobede prídem po teba. Maj sa pekne! Teším sa, ako mi porozprávaš, čo všetko ste zažili.“) Zostaňte dôslední. Nikdy neutečte tajne!

17.    Splňte svoj sľub!

Ak poviete, že prídete o hodinu, mali by ste prísť o hodinu. Ak na obed, potom na obed a nie až po obedňajšom spaní.

18.    Urobte z prvého dňa v škôlke malú slávnosť.

Veď to nie je len taký obyčajný deň! Na malú oslavu môžu prísť aj starí rodičia, ktorí by nemali zabudnúť nového škôlkara pochváliť, aký je už veľký a šikovný a ako všetko v prvý deň perfektne zvládol.

ĎALŠIE DNI A TÝŽDNE...

19.    Plač pri rozlúčke berte ako normálny jav.

Uistite sa u učiteľky, či považuje vaše dieťa za dostatočne zrelé na to, aby mohlo zostávať v materskej škole samo, alebo či sa tam cíti dobre. Ak nemá žiadne pochybnosti o tom, treba sa len zhlboka nadýchnuť a zostať dôslednými. Iba tak sa dieťa naučí, že odteraz bude materská škola patriť k pevným súčastiam jeho života a rýchlejšie si na to zvykne. Väčšinou sa deti už po krátkej chvíli upokoja a strávia príjemný deň vo svojej skupine.

20.    Akceptujte nálady dieťaťa.

Popoludnie alebo podvečer môže bývať dieťa unavené a protivné, bude sa k vám správať inak ako doposiaľ. Preto sa postarajte o to, aby malo popoludní pokoj. Nepokúšajte sa ho hneď po príchode domov bombardovať otázkou: „No, čo bolo v škôlke?“ Radšej počkajte, kým bude chcieť rozprávať samo, uvidíte, čo všetko sa dozviete.

21.    „Ale my to v škôlke robíme inak!“

Takmer s určitosťou si doma vypočujete vety typu: „Ale pani učiteľka hovorila niečo iné,“ „My to v škôlke robíme inak.“ „V škôlke varia oveľa lepšie.“ a pod. Asi vám to bude ľúto, ale neberte si to príliš osobne. Buďte radi, že dieťa prijíma škôlku so všetkým, čo k tomu patrí a že pani učiteľka je preňho dôležitá osoba, ktorej verí.

22.    Zistite príčiny odmietania.

A časom zrejme nastane aj obdobie, kedy dieťa do škôlky,  naopak,  nebude chcieť chodiť. Možno bude plakať, robiť scény... Snažte sa zistiť, či v škôlke nedošlo k nejakej zmene, či sa dieťa len nepohádalo s kamarátom, či ho napr. nenútia jesť jedlo, ktoré nemá rado a pod. Niekedy sú to maličkosti, ktoré sa dajú v pohode vyriešiť. Opýtajte sa nielen dieťaťa, ale aj pani učiteľky.

23.    Moje dieťa sa iba pozerá, ale nehrá: Žiadne obavy!

Aj toto patrí k štartu. Pozorovanie je u detí obľúbená a dobrá stratégia, ako sa oboznámiť so všetkým novým. Akonáhle bude mať vaše dieťa dostatok istoty a sebavedomia, samo sa do hry zapojí. Môže to trvať niekoľko dní, ale i týždňov.

24.    Uľahčite svojmu dieťaťu samostatné obliekanie a vyzliekanie.

To je nevyhnutné napr. pri cvičení alebo návšteve toalety. Zabezpečte preto malému škôlkarovi vhodné oblečenie: pulóvre bez mnohých gombíkov, topánky na suchý zips, nohavice na gumičku, žiadne nohavice na traky alebo rifle s gombíkmi.

25.    Veľa sa rozprávajte.

Pre väčšinu detí je materská škola vzrušujúcou novou skúsenosťou. Aj vaše dieťa toho určite veľa zažije: Ako a s kým si sa dnes hral? Čo ste spolu stavali, spievali a maľovali? Čo bolo na obed? – Prejavte záujem o zážitky vášho dieťaťa a nechajte ho, aby vám o nich porozprávalo. Zhodnotenie dňa môže byť napríklad pekným rituálom pri večeri. Tak bude dieťa cítiť, že je brané vážne.

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: