11 rád pre rodičov detí, ktoré sa boja spať vo svojej izbe
foto: istockphoto.com
Ja nechcem spať sám, ja sa bojím! S touto vetou sa často stretávame hlavne u detí, ktoré sa snažia rodičia premiestniť okolo veku troch rokov, keď si už veľmi zvykli na bezpečný spánok v blízkosti rodičov.
Čo môže zachrániť situáciu alebo ako pomôcť dieťaťu prekonať strach zo spania vo svojej izbe
- Malý braček alebo sestrička. A keď je to úplne malé bábätko, ak sa vaše staršie dieťa v noci prebudí, zistí, že nie je samo. Uvidí, ako bábätko pokojne spí a dýcha, čo ho môže upokojiť. Musíte si však byť istí, že staršie dieťa má veľmi pozitívny vzťah k novému súrodencovi a je už natoľko vyspelé, že mu ani nechtiac neublíži.
- Malé zvieratko – akvárium s rybičkami, škrečok, korytnačka. Samozrejme, iba v prípade, že vaša rodina má skutočne záujem starať sa o tohto malého tvora a nekupujete ho iba z tohto účelového dôvodu.
- Nočná lampička, hlavne ak sa dieťa bojí tmy. Ak do nej kúpite slabú žiarovku či žiarivku, môžete ju nechať svietiť celú noc alebo aspoň v čase zaspávania.
Prečítajte si: Sprievodca detským spánkom v rôznych vekových obdobiach
- Fosforeskujúce hviezdičky alebo zvieratká nalepené na strop, stenu či dvere.
- Tikajúce hodiny s veselým detským motívom a ciferníkom, ktorý sa pohybuje s každým „tiknutím“.
- Plagáty alebo obrázky s peknými rozprávkovými motívmi alebo obrázkami zvieratiek na stenách.
- Plyšové hračky alebo pohyblivé hračky zavesené nad posteľou.
Prečítajte si: Čas na veľkú posteľ?
- Nočný stolík, na ktorý položíte obľúbené knihy a plyšové zvieratká. Dieťa si knihy pred spaním môže listovať alebo sa hrať s hračkami. A keď sa skoro ráno zobudí, môže ho to na chvíľu zabaviť, kým vás príde zobudiť.
- Fotografie celej rodiny položené na nočnom stolíku.
- Kazetový magnetofón alebo CD-prehrávač, z ktorého mu môžete ešte pri zaspávaní pustiť obľúbenú rozprávku alebo pesničky.
Ak je vaša izba od detskej veľmi vzdialená a máte obavy, že ho nebudete počuť, ak bude plakať alebo vás volať, môžete mu do izbičky umiestniť „baby alarm“ alebo domáci telefón, ktorým vás môže privolať.
Prečítajte si: Ako naučiť dieťa spať vo svojej postieľke? Zo skúseností mamičiek...