Čas na veľkú posteľ?

Redakcia | 6. december 2016
Čas na veľkú posteľ?

Vo veku okolo dvoch rokov je veľa detí pripravených vymeniť postieľku za veľkú posteľ a okolo dva a pol roka je to už väčšina detí.

Spoľahlivé znaky toho, že nadišiel správny čas na výmenu postieľky za veľkú posteľ:

 • Vaše dieťa je vyššie ako 90 cm alebo dokáže vyliezť z postieľky i pri jej najvyššom nastavení.
 • Dieťa má dobre vžitý večerný režim a vie bez väčších problémov zaspať.
 • Ak sa dieťa v noci zobudí, je schopné vrátiť sa do postele.
 • Prvý signál je dôkazom toho, že postieľka začína byť pre dieťa z hľadiska rizika pádu pri preliezaní nebezpečná.
 • Ďalšie dva znaky by mali byť pre vás zárukou, že dieťa v novej posteli zaspí a nebude do polnoci pobehovať po byte, pretože mu v tom už nebránia žiadne zátarasy.

Preto ak si chcete i po premiestnení dieťaťa do veľkej postele dopriať pokojné večere vo dvojici, myslite na tieto veci už pred tým, ako začne byť postieľka pre dieťa nebezpečná.

V prípade nutnosti je možné predĺžiť životnosť postieľky takto:

Ak ste na túto situáciu mysleli vopred a máte doma postieľku s odnímateľnými tyčami alebo časťou zábrany, môžete ich odstrániť. Z väčšiny postieľok je možné odmontovať jednu stranu „zábradlia“ a umožniť tak dieťaťu voľný vstup a výstup z postieľky bez toho, aby muselo preliezať mreže. (Ak túto možnosť nedeklaruje výrobca, dávajte pozor, aby ste definitívne neznehodnotili postieľku na ďalšie použitie alebo nenarušili statiku postieľky.)  

Prečítajte si: Sprievodca detským spánkom v rôznych vekových obdobiach 

Prechod z postieľky do veľkej postele správne načasujte

Tento dôležitý akt v živote malého dieťaťa nie je dobré spájať s príchodom nového súrodenca, pretože staršie dieťa by sa mohlo cítiť odstrčené. Ak čakáte bábätko, preložte dieťa do veľkej postele v skoršom štádiu tehotenstva, tak aby malo čas zvyknúť si.

Alebo tak urobte niekoľko mesiacov po tom, čo sa bábätko narodí, dieťa si na nového súrodenca zvykne a nebude jeho príchod chápať tak, že ho „príšelec“ z postieľky vyhnal. V tomto prípade si postieľku pre bábätko dočasne požičajte od známych alebo využite kôš na bielizeň – inak ideálnu „postieľku“ pre novorodenca.

Ak staršie dieťa premiestnite do detskej izby na poschodí, nezabudnite na zábranu pred schodiskom, ktorá v prípade nočného putovania zabráni jeho pádu na schodoch.

Ako vybrať vhodnú posteľ pre dieťa?

Môžete sa rozhodnúť pre dva základné varianty – klasickú veľkú posteľ  pre dospelých  alebo  špeciálnu detskú posteľ (zmenšeninu veľkej postele, s rozmermi medzi 130 – 160 cm).

Niektorí výrobcovia ponúkajú i univerzálnu posteľ, ktorá „rastie“ s dieťaťom – v tomto prípade si dobre preverte kvalitu a stabilitu konštrukcie. Detskú posteľ vám odporúčame iba v prípade, že si to môže vaša peňaženka naozaj dovoliť, pretože dieťa z nej veľmi rýchlo vyrastie a zanedlho ju budete musieť vymeniť.

Jej výhodou bývajú napr. zábrany v hlavovej časti a nožnej časti, často i odmontovateľná zábrana (napr. drevená priečka) pozdĺž postele brániaca pádu dieťaťa. Na čom by ste však nemali šetriť, je kvalitný zdravotný matrac. Predídete tak prípadným zdravotným komplikáciám dieťaťa s chrbticou.

Odborníci neodporúčajú v tomto veku používať z bezpečnostných dôvodov poschodovú posteľ. Na to, aby mohlo dieťa spať na hornej posteli, by si malo počkať do veku šiestich rokov. Aj v tomto veku zvážte, či naozaj potrebujte poschodovú posteľ a či nebude iba dôvodom sporov, ktoré dieťa kde bude spať –  zvyčajne jedno dieťa bude mať pocit krivdy.

Prečítajte si: Moje dieťa sa v noci odkopáva, neprechladne?

Navyše, poschodové postele môžu byť i príčinou pádu a úrazu, hlavne ak sa deti na nich „rozbláznia“. V prípade choroby dieťaťa, ktoré spí na hornej posteli, ho budete pravdepodobne premiestňovať nižšie – nočné ošetrovanie dieťaťa v hornej posteli môže byť priam nemožné. Deťom asi dočasne premeníte postele, čo môže byť ďalším predmetom sporov (a opätovne, v prípade návratu do normálu), ale čo ak bude treba ošetrovať obidve súčasne?

Strach dieťaťa môže byť prekážkou presunu do veľkej postele

S touto vetou sa často stretávame hlavne u detí, ktoré sa snažia rodičia premiestniť okolo veku troch rokov, keď si už veľmi zvykli na bezpečný spánok v blízkosti rodičov.

Čo môže zachrániť situáciu:

 • Malý braček alebo sestrička. A keď je to úplne malé bábätko, ak sa vaše staršie dieťa  v noci prebudí, zistí, že nie je samo. Uvidí, ako bábätko pokojne spí a dýcha, čo ho môže upokojiť.  Musíte si však byť istí, že staršie dieťa  má veľmi pozitívny vzťah k novému súrodencovi a je už natoľko vyspelé, že mu ani nechtiac neublíži.
 • Malé zvieratko – akvárium s rybičkami, škrečok, korytnačka. Samozrejme, iba v prípade, že vaša rodina má skutočne záujem starať sa o tohto malého tvora a nekupujete ho iba z tohto účelového dôvodu.
 • Nočná lampička, hlavne ak sa dieťa bojí tmy. Ak do nej kúpite slabú žiarovku či žiarivku, môžete ju nechať svietiť celú noc alebo aspoň v čase zaspávania.
 • Fosforeskujúce hviezdičky alebo zvieratká nalepené na strop, stenu či dvere.
 • Tikajúce hodiny s veselým detským motívom a ciferníkom, ktorý sa pohybuje s každým „tiknutím“.
 • Plagáty alebo obrázky s peknými rozprávkovými motívmi alebo obrázkami zvieratiek na stenách.
 • Plyšové hračky alebo pohyblivé hračky zavesené nad posteľou.
 • Nočný stolík, na ktorý položíte obľúbené knihy a plyšové zvieratká. Dieťa si knihy pred spaním môže listovať alebo sa hrať s hračkami. A keď sa skoro ráno zobudí, môže ho to na chvíľu zabaviť, kým vás príde zobudiť.
 • Fotografie celej rodiny položené na nočnom stolíku.
 • Kazetový magnetofón alebo CD-prehrávač, z ktorého mu môžete ešte pri zaspávaní pustiť obľúbenú rozprávku alebo pesničky.
 • Ak je vaša izba od detskej veľmi vzdialená a máte obavy, že ho nebudete počuť, ak bude plakať alebo vás volať, môžete mu do izbičky umiestniť „baby alarm“ alebo domáci telefón, ktorým vás môže privolať.

Prečítajte si: Nočné mory - ako dieťa ukľudniť a dať mu pocit bezpečia?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: