TIP pre rodičov: Povedzte mu to z očí do očí

Redakcia | 4. október 2021
Očný kontakt

Je to jedna zo stratégií kedy vytvoríte priaznivé ovzdušie na komunikáciu a dozviete sa viac o svojom dieťati a jeho schopnosti komunikovať.

Často sa s deťmi rozprávame aj o dôležitých veciach od "kuchynskej linky", pri čítaní mailov, alebo - "Čo bolo dnes v škôlke/škole?"- zakričíme cez chodbu do detskej izby. Ak sa chceme dočkať odpovede, otvoriť tému, alebo sa naozaj niečo dozvedieť, buďme na úrovni dieťaťa. Či má tri alebo trinásť rokov.   

Pri komunikácii sa priblížte tvárou v tvár k dieťaťu, skloňte sa k nemu, vyložte si ho do lona alebo sa posaďte vedľa neho. Priblížte sa k nemu tak, aby videlo tvár – váš pohľad a vaše ústa. Platí to u malých bábätiek, ale aj u väčších detí. 

Prečo sa "znížiť" na úroveň dieťaťa?

  • Dieťa bude vedieť, na čo sa práve pozeráte. Bude lepšie vidieť, ako pohybujete perami a jazykom pri vytváraní zvukov reči a slov.
  • Na druhej strane, budete lepšie vidieť svoje dieťa. Budete cítiť jeho zrýchlený dych, keď je šťastné. Budete vidieť jeho oči a pohľad. Budete počuť jemný dych vyjadrujúci súhlas. A keď budete naozaj blízko, budete počuť tlkot jeho srdca, ktorý vám napovie, ako sa mu páči rozprávka, ktorú mu rozprávate.
  • Očný kontakt pomáha prehlbovať dôveru. Je prejavom záujmu a práve ten deti naozaj potrebujú. Z tváre dieťaťa viete veľa vyčítať a niekedy ani nebudete potrebovať odpoveď. 
  • Pri rozhovore položte dieťaťu ruku na rameno, alebo ho držte za ruku (ako vám to jeho temperament alebo vek dovolí). Menšie deti si dajte do lona pri komunikácii ich môžete pohladiť po vláskoch alebo po tváričke.
  • Snažte sa o očný kontakt aj pri komunikácii požiadaviek, pochvale, negatívnej kritike. Vo vašich očiach uvidí dieťa podporu a lásku (aj keď slová môžu znieť prísne). 

Vedeli ste, že...

Okolo 5. týždňa sa začína skutočný kontakt medzi matkou a dieťaťom jeho pohľadom do očí? 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: