7 smrteľných hriechov disciplíny

Lucia Hrkútová podľa Ann Douglas, The Mother of All Parenting Books | 10. Jan 2017
7 smrteľných hriechov disciplíny

V časoch, keď ste ešte neboli rodičmi, mali ste pravdepodobne dokonale vyriešené otázky disciplíny. Vedeli ste presne, čo budete robiť, aby ste uchránili svojho budúceho potomka od neposlušnosti.

Ale teraz, keď ste sa naozaj stali rodičom, objavili ste, že naučiť dieťa správať sa slušne nie je až také jednoduché, ako to vyzerá. Vlastne ste ako väčšina z nás – ostatných nedokonalých rodičov... A určite ste sa už vo svojej rodičovskej praxi stretli so siedmimi „smrteľnými hriechmi“ disciplíny.

1. Nevyžadovali ste od detí poslušnosť

Ak sa prichytíte v situácii, že sa snažíte ospravedlniť sa za fakt, že musíte svoje dieťa potrestať alebo chcete zrušiť trest päť minúť po tom, čo ste ho udelili, snažte sa pripomenúť si, že svojmu dieťaťu robíte láskavosť tým, že mu dávate lekciu slušného správania. Pomáhate mu stať sa človekom, s ktorým budú ľudia radi. Prečo by ste sa kvôli tomu mali ospravedlňovať?

2. Zneli ste nerozhodne pri trestaní dieťaťa

Ak sa vo vašom hlase objaví čo i len zrnko zaváhania pri určovaní následkov po tom, čo sa vaše dieťa nesprávalo slušne, celá vaša rodičovská vierohodnosť letí v sekunde von oknom.

Nemôžete očakávať od vášho dieťaťa, aby vás bralo vážne, ak diskutujete o veciach poslušnosti takým chabým spôsobom, že sa vaše dieťa nazdáva, že diskutovaný dôsledok je dobrovoľný, nie povinný, napríklad: „Bola by som rada, keby si si dal teraz vo svojej izbe pauzu, dobre?“ Hovorte veci tak, ako ich myslíte, alebo sa vôbec neunúvajte svoje dieťa potrestať.

3. Aplikovali ste jednu stratégiu disciplíny na všetky svoje deti

Je určite veľmi lákavé aplikovať presne tie isté pravidlá na každé z vašich detí, keď sa snažíte byť féroví, v skutočnosti to však môže dopadnúť tak, že budete nespravodliví. Čo zaberá na jedno dieťa, nezaberá na všetky.

Použitie rovnakých výchovných nástrojov vedie k odlišným následkom v závislosti na individualite dieťaťa, a preto je dôležité hľadať vhodné riešenie pre každé dieťa samostatne. Ak sa pokúsite zaviesť správne základné rodinné pravidlá založené na veku, temperamente, schopnostiach, silných a slabých stránkach každého z vašich detí, určite prídete na to, že takéto pravidlá sú pre všetkých zainteresovaných spravodlivejšie. Ale pozor! Dokonalá spravodlivosť nikdy neexistuje...

4. Stratili ste rozvážnosť a chladnú hlavu, keď ste mali potrestať svoje dieťa

Je pravdepodobné, že urobíte veľmi zlé rozhodnutie, ak dovolíte, aby ste konali pod vplyvom emócií. Ako rodič stratíte v detských očiach veľa zo svojej vierohodnosti. Takže nabudúce – namiesto toho, aby ste sa vytočili, keď vaše dieťa odmietne znovu a znovu urobiť to, o čo ho požiadate, zhlboka sa nadýchnite a skúste nájsť také riešenie situácie, ktoré v sebe nebude zahŕňať krik, ani iný spôsob zúrivosti.

5. Pripustili ste prílišné oddialenie trestu a previnenia

Aj súdne dvory uznávajú právo obvineného na rýchly súd. Znie to logicky, keď si uvedomíte, že je dosť ťažké vidieť súvislosť medzi trestom a previnením, keď si už nedokážete presne spomenúť, čo také zlé ste urobili.

A dieťa má na takéto veci veľmi krátku pamäť. Preto by ste ako rodičia nemali otáľať a učiniť spravodlivosti zadosť, keď je potrebné ukázať dôsledky konania dieťaťa.

Situácie, v ktorých je toto omeškanie odôvodnené, sú iba tie, kedy sa cítite príliš nahnevaní na to, aby ste dokázali urobiť racionálne rozhodnutie (je vtedy pravdepodobné, že zasiahnete príliš tvrdo) a situácie, ktoré spôsobia vášmu dieťaťu prehnaný pocit trápnosti (radšej počkajte, kým budete schopní lepšie zvládnuť situáciu vo viac súkromnej atmosfére). V opačnom prípade by ste pri porušení pravidiel mali prísť s následkom tak rýchlo, ako je to len možné.

Prečítajte si: Výchova k zodpovednosti – alebo prečo sú domáce práce prospešné pre deti?

6. Dovolili ste, aby trest trval príliš dlho

Keď sme skutočne nahnevaní kvôli niečomu zlému, čo naše dieťa vyviedlo, máme tendenciu udeliť nejaký trest na niekoľko týždňov alebo mesiacov. Väčšina odborníkov na výchovu sa však zhoduje v tom, že je dobré uberať deťom výhody po menších častiach – ako sú napríklad dni, či dokonca hodiny.

Ak vášmu dieťaťu zrušíte jeho privilégiá naraz na dlhší časový úsek (napríklad mu mesiac nedovolíte pozerať televíziu), tak ste práve stratili jeden z najvýraznejších prostriedkov pri zvládaní disciplíny. Príliš dlhé trvanie trestu alebo zrušenie viacerých pôžitkov naraz môže spôsobiť, že dieťa sa zriekne nádeje a stratí podnety, aby sa ako-tak slušne správalo, čo môže viesť k jeho plánu zvrhnúť vládu autority (ktorou by ste boli vy!).

7. Tvárili ste sa, že sa nič nedeje, pretože ste nemai čas ani energiu zaoberať sa daným problémom

Niekedy sa zdá oveľa jednoduchšie radšej sa pozrieť iným smerom, ako riešiť konkrétny prípad zlého správania. Nanešťastie potom majú tieto problémy tendenciu časom narastať. Takže, ak nechcete skončiť tak, že budete po svojich deťoch zbierať špinavú bielizeň, až kým neodídu z domu (a možno aj potom budete prať kopy šatstva vždy, keď sa iba zastavia na návšteve!), budete ich musieť učiť hodiť svoje špinavé veci do koša na bielizeň hneď od prvého dňa.

Nikto neočakáva, že dosiahnete v blízkej budúcnosti nirvánu v otázkach výchovy svojich detí k slušnému správaniu, ale v každom prípade platí – čím viac zo siedmich „smrteľných hriechov“ v disciplíne budete schopní odstrániť, tým pokojnejšia bude vaša rodičovská cesta. Veľa šťastia! 

Prečítajte si: Výchovné štýly v rodine

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: