Prvý polrok dieťaťa: rastieme, učíme sa a hráme sa

Redakcia | 17. Nov 2017
prvý rok dieťaťa, batoľa, novorodenec, prvý úsmev, príkrm, hráme sa, zuby

Ak hľadáte inšpiráciu, ako naplniť čas, ktorý trávite s bábätkom doma, v nasledujúcich riadkoch ju nájdete. Od obdobia novorodenca až po prvý polrok!

Prvý polrok dieťaťa

Novonarodený malý človek spoznáva svet vďaka rodičom. V prvých mesiacoch života potrebuje najmä pozornosť, blízkosť a opateru. Aby bol nasýtený, čistý, mal možnosť oddýchnuť si. K jeho základným potrebám sa časom pridružia ďalšie – začne sa osamostatňovať a spoznávať okolitý svet vlastnou aktivitou a pohybom. Jeho prirodzený vývoj môžeme podporiť každodennými činnosťami.  Ak hľadáte inšpiráciu, ako naplniť čas, ktorý trávite s bábätkom doma, v nasledujúcich riadkoch ju nájdete.

Tajomné reflexy bábätiek
Prečítajte si tiež:

Tajomné reflexy bábätiek

Prvý mesiac

Novonarodené bábätko je plne odkázané na starostlivosť iných. Jeho zmysly sa rozvíjajú postupne a okolitý svet spoznáva pozvoľna. Najdôležitejším stimulačným prostriedkom je pre neho v prvých týždňoch života dotyk a hlas mamy. Vaše pohmkávanie, tichý spev a jemné dotyky ho upokoja. Hladkajte mu ručičky a keď otvorí dlane, vkladajte mu do nich svoj prst –precvičujete tak otváranie a zatváranie dlaní. Otáčajte ho na bruško a stimulujte otáčanie hlavičky – hlasom alebo hračkou. Keď na ňu dieťa uprie zrak, pomaly ňou pohybujeme do strán. Dieťatko zaujmú kontrastné farby. Novorodenec najradšej pozoruje tváre a mimiku. Dokonca sa stane, že bábätká napodobnia ukladanie vašich pier a podobne.

Majte na pamäti, že v prvých týždňoch i mesiacoch života ich  rušia náhle zmeny – svetla, hluku, pohybu. Adaptácia na nové veci a prostredie by mala byť postupná.


 

Druhý mesiac

Hurá! Dvojmesačné dieťa sa vám za vašu snahu odmení úsmevom. Vydáva prvé zvuky a sleduje vaše kroky i konanie, ak ste v jeho zornom uhle. Dokáže otáčať hlavičku a udržať ju chvíľu vzpriamenú, jeho svet sa otvára.

V dvoch mesiacoch života sa bábätku bude páčiť hrazdička s rôznymi farebnými predmetmi, ktoré vydávajú pri dotyku zvuky a pohyb – šuštia, hrajú, hojdajú sa.

Ak vám podobná hračka vo výbave chýba, môžete si ju kúpiť aj v našom E-SHOPE TU:

Dieťatko ich fixuje pohľadom a začne k nim naťahovať ruky. Jeho úsmevu sa možno dočkáte, keď sa mu ich podarí dotknúť a oni sa rozhojdajú. Snaží sa uchopiť predmety do ruky – dajte mu do jeho blízkosti predmety, ktoré by ho mohli zaujať – hrkálky, lesklé veci, začne sa za nimi naťahovať. Keďže už dokáže zvukom reagovať na rôzne podnety (a zvuk vlastného hlasu sa mu páči), zamerajte sa na spoločnú komunikáciu. Na jeho hlas reagujte svojimi slovami. Rozprávajte sa s ním, spievajte mu.

Tretí mesiac

Bábätko dvíha ruky a vykopáva nohy. Zabáva sa objavovaním vlastných schopností a práve ruky mu poskytujú veľké možnosti – otvára a zatvára dlane, cmúľa si pršteky, chytá jednu do druhej, hýbe prstami.

Podporte jeho záujem riekankou:

Mám ručičku maličkú (pohladkáme jeho dlane),
na nej malú mištičku (prstom mu po prechádzame po dlaniach).
V mištičke sú jabĺčka (chytíme každý prštek),
hrušky, slivky, čerešničky a jedna malá mrkvička.
Skryjem si ich do ručičky (zatvoríme jeho dlane)
a nechám aj pre detičky (pohladkáme mu ručičky).

Jemne mu poklepkávajte po chodidlách:
Kujem, kujem podkovičku, koníčkovi na nožičku (poklepkávanie po pätičkách).
Kujem, kujem vesele, zo železa,  z ocele (jemné šteklenie po chodidle a pod prstami bábätka).

Štvrtý mesiac

Veľkým pomocníkom pri trávení času s bábätkom je ležadlo. Malo by mať sklon 45 stupňov, aby malo bábätko podsadený zadoček a chrbát doguľata. Môžete si ho premiestniť tam, kde práve potrebujete a dieťatko sa zabaví pozorovaním, hrou s plienkou či hrkálkou. Pustite mu hudbu a dočkáte sa aj výskania, ak sa mu bude páčiť. Dieťa rado počúva, aký zvuk vychádza z jeho hrdla.

Toto je obdobie, keď sa bábätká veľa smejú. Zahrajte sa na schovávačku, napríklad s maňuškou: dieťatko sedí v ležadle, vy ho s maňuškou na ruke pozdravíte, dáte božtek a schováte maňušku z jeho zorného uhla. Tá potom vykukuje spoza vášho chrbta,  hlavy, objaví sa na jeho ramene. V štvrtom mesiaci začínajú niektorým vychádzať aj prvé zúbky, takže zábave pomôžu hryzadlá, studené detské lyžičky, alebo schladená mrkva.

Piaty mesiac

V piatom mesiaci bábätká nacvičujú plazenie, pokúšajú sa obracať z bruška na chrbátik a keď im podáte vaše prsty, ktoré silno uchopia, dokážu sa pritiahnuť do sedu. Typické pre piaty mesiac života je strkanie si nožičky do úst.

Pohyby drobcov sú už zámerné, čo znamená, že aktívne stláčajú hračku, ktorá píska, udierajú jednu kocku o druhú, lebo to búcha a podobne. Sú vnímavé a zaujímavou hrou pre ne v tomto období môže byť „zrkadlo“.  Napodobňujte jeho mimiku – keď sa zamračí, zamračte sa aj vy. Zasmeje sa, úsmev mu vráťte, vydá smiešny zvuk, vy ho vydajte tiež. Keď otvoríte ústa, bude ich otvárať, keď zahúkate, dieťatko sa vás bude snažiť napodobniť. Rovnako dobre sa dokáže zabaviť aj pred skutočným zrkadlom.

5 mesiacov, 6 mesiacov, bábätko, batoľa, zuby, úsmev, hrazdička, hra
 

Šiesty mesiac

A je to tu! Mesiac, v ktorom sa dojčatá zoznamujú s prvými príkrmami. Teraz sa vám zíde, ak ste dobre nacvičili „zrkadlovú“ hru otváranie úst. Dieťatko rado objavuje a poteší sa, ak ho necháte pohrať sa s lyžičkou, varechou, hrnčekom, a ak tieto predmety zakryjete plienkou a bude sa k nim musieť dostať cez prekážku, ocení to radostným krikom.

Dieťa sa už vyhrá aj samo, ak mu poskytnete dostatočné množstvo podnetov. Detské bubny a zvončeky robia dostatočný hluk na to, aby sa mu páčili. Stavajte s ním komíny z kociek a zabávajte sa pomenúvaním vecí v izbe, v kuchyni, vonku na prechádzke. Pristavte sa pri potoku, kvetinkách, pri ľuďoch, ktorých stretávate.  

RYŽA na detskom tanieri: RECEPTY
Prečítajte si tiež:

RYŽA na detskom tanieri: RECEPTY

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: