Prečo si nepamätáme ranné detstvo?

Prečo si nepamätáme ranné detstvo?
10.9.2018 v kategórii Batoľa, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Je to fenomén, ktorý vedcov trápi už viac ako 100 rokov. Čím je človek starší, tým menej si pamätá na zážitky a poznania z detstva, ktoré zažil vo veku od narodenia do dvoch, či troch rokov.

Prečo si nepamätáme, čo sme prežili v tomto dôležitom období, keď sa zoznamujeme so svetom, začíname vnímať a najviac sa učíme?

Freudova teória má sexuálny podtón

Existuje niekoľko vysvetlení, ktorými si vedci vysvetľujú tento jav. Jeden z najznámejších psychológov, Sigmund Freud, to v minulosti vysvetlil tým, že mozog tieto spomienky vymazal kvôli ich sexuálnej povahe, napríklad kvôli dojčeniu.

Dnes to považujeme za nezmyselné vysvetlenie a do úvahy pripadá skôr teória, kde vedci tvrdia, že mozog v staršom veku potrebuje kapacitu, a preto ničí neurónové prepojenia, ktoré vznikli v detskom veku.

Spomienky nevytláčame, nemáme ich kam ukladať

Ďalšia teória hovorí o tom, že malé dieťa ešte nedokáže svoje zážitky previesť do verbálnej podoby. Dnes je za príčinu detskej amnézie oficiálne považované to, že deti do troch rokov nemajú dostatočne rozvinutý hipokampus – časť mozgu, ktorá je priamo zodpovedná za uchovávanie informácií a orientáciu v priestore.