Odporúčanie lekárov: Deti do dvoch rokov potrebujú rodičov, nie televíziu

Odporúčanie lekárov: Deti do dvoch rokov potrebujú rodičov, nie televíziu
26.4.2019 v kategórii Batoľa, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Svetová zdravotnícka organizácia vydala prvú sériu svojich usmernení zaoberajúcu sa tým, koľko by sa deti do päť rokov mali hýbať, spať a pozerať televíziu.

Deti mladšie než dva roky by nemali tráviť žiaden čas pred digitálnymi obrazovkami

Vyplýva to z najnovších smerníc Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorých dodržiavanie má predchádzať chorobám vo vyššom veku.

"Fyzická nečinnosť bola identifikovaná ako jeden z hlavných rizikových faktorov v súvislosti s celosvetovou úmrtnosťou a tiež ako prispievateľ k zvyšovaniu nadváhy i obezity," napísala WHO.

Bábätká by mali byť fyzicky aktívne prinajmenšom 30 minút denne, pričom tento čas by sa mal po ich prvých narodeninách zvýšiť až na najmenej tri hodiny denne, vyplýva zo smerníc.

Sedenie a pozeranie programov v televízii či na mobilných zariadeniach by mali deti vo veku dva až štyri roky obmedziť na maximálne hodinu denne.

Expertka WHO v oblasti verejného zdravia Juana Willumsenová pre agentúru DPA povedala, že v tomto veku je pre deti dôležitejšia interakcia s tým, kto sa o ne stará.

Novorodenci by mali spať 17 hodín denne

WHO tiež odporúča, aby novorodenci spali najmenej 17 hodín denne. Tento čas majú postupne - až do veku troch rokov - následne skracovať na desať hodín denne.

Zdroj: www.skolskyportal.sk

Televízor v detskej izbe? NIE!
Prečítajte si tiež:

Televízor v detskej izbe? NIE!