Moderná výchova spomaľuje vývoj detského mozgu

Redakcia | 27. august 2021
Vývoj mozgu dieťaťa

Vedci sa začali zaoberať skutočnosťou, prečo sa tak často objavujú u väčších detí a tínedžerov rôzne poruchy správania, či psychické problémy.

Zásadný vplyv na vývoj mozgu majú predovšetkým prvé roky života dieťaťa. Na vývoj mozgu má podľa Darcie Narvaezovej, profesorky psychológie z University Notre Dame v americkej Indiane, vplyv viacero faktorov a ich kombinácia. Sú to najmä tieto štyri faktory:

1. Kŕmenie z fľaše

Matky musia často odísť veľmi skoro od svojich detí do práce. A táto situácia im potom neumožňuje dojčiť. Tiež sa môžu na začiatku vyskytnúť ťažkosti, ktoré sa len veľmi zložito prekonávajú. Niekedy sú zase mamičky zle informované o tom, že ich mlieko nemá dostatočné množstvo živín, a preto je lepšou voľbou mliečna formula. Je však dôležité vedieť, že okrem živín, ktoré materské mlieko poskytuje, je tu aj aspekt kontaktu, ktorý dieťa upokojuje a dáva mu pocit bezpečia.

2. Nechať dieťa vyplakať

Táto metóda je podľa vedcov veľmi škodlivá a dieťatku môže veľmi ublížiť. Plač je jediný spôsob, ako drobec dokáže komunikovať a ak naň prestaneme reagovať, dieťa zistí, že to nikam nevedie a prestane plakať úplne, rezignuje. Primeraná reakcia rodičov na potreby bábätka má pozitívny vplyv na vývoj mozgu.

3. Nedostatok pohybu na vzduchu

Deti si nemajú kde vybiť nadbytok energie a tiež svoju agresivitu. Na to im najlepšie poslúži príroda, kde majú nekonečný priestor, vzduch a veľa impulzov, pri ktorých sa môžu odreagovať.

4. Starostlivosť jednej osoby

Spoločnosť je dnes veľmi individualizovaná. Za dávnych čias matky svoje deti často brávali so sebou do práce, napríklad na pole, kde sa hrali s ostatnými deťmi. Starali sa o ne starí rodičia, ktorí sú dnes buď na opačnom konci republiky alebo sú príliš zaneprázdnení sami sebou na to, aby sa starali o dieťa. Dieťaťu sa však pri kontakte s inými ľuďmi rozvíja empatia, IQ a odolnosť. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: