Impetigo: Najčastejším pôvodcom je zlatý stafylokok alebo streptokok
Ide o kožnú infekciu bakteriálneho pôvodu. Impetigo sa nazýva aj sladké chrasty. Ide o pomerne nebezpečnú infekciu z hľadiska jej šírenia. Ak sa objaví v detskom kolektíve, je vysoká pravdepodobnosť, že ju dostanú všetky deti.
Impetigo - prevencia a liečba
Najčastejším pôvodcom jej vzniku je zlatý stafylokok alebo streptokok. Infekcia sa prejavuje malými vredíkmi, ktoré sa začínajú objavovať najmä v oblasti úst. Potom sa prenášajú do vlasovej časti a niekedy prejdú na krk a ruky. Vriedok potom praská a vypúšťa hnis. Čoskoro sa vytvorí chrasta sfarbená do žltohneda. Po jej odpadnutí ostáva na pokožke červená škvrna. Tá sa zvyčajne vyhojí bez ďalších problémov.
Treba však upozorniť, že impetigo má rôzne formy. Takzvané bulózne impetigo postihuje malé deti do dvoch rokov. Na tele sa vytvoria tekutinou naplnené pľuzgiere – lokalizácia je tu iná - na trupe, rukách a nohách. Pľuzgiere svrbia a sú väčšie a trvalejšie.
Zápal ústneho kútika
Prevencia:
Ak už sa impetigo objavilo, oddeľte posteľnú bielizeň, uteráky a oblečenie postihnutej osoby, aby sa nemiešali medzi ostatnými členmi domácnosti. Samozrejmosťou je dostatočné dodržiavanie hygienických návykov, umývanie rúk… Dieťa s impetigom by rodičia nemali dávať do kolektívu a to kvôli šíreniu infekcie a taktiež aby nevznikali komplikácie s hojením.
Liečba: Záleží do typu ochorenia. V ľahších prípadoch môže lekár odporučiť čistenie antibakteriálnymi produktami, vážnejšie formy si vyžiadajú lokálnu antibiotickú masť alebo liečbu celkovými antibiotikami.