Zápal ústneho kútika
Najčastejšou príčinou je bakteriálna alebo kvasinková infekcia. Ochorenie sa prejavuje bolestivými trhlinkami a prasklinami v oblasti ústnych kútikov, zápalom blízkeho okolia, chrastičkami.
Zápal ústneho kútika - prevencia a liečba
Koža v oblasti kútika býva mokvajúca s belasým povlakom (typický príznak kvasinkovej infekcie). Bolestivosť postihnutých miest býva výrazná, často sa spája s nechutenstvom, či dočasným odmietaním potravy. Príčiny vzniku sú rôzne, okrem infekčného pôvodu vznikajú aj na podklade mechanického podráždenia, zlozvykov, môžu signalizovať tiež nedostatok vitamínov a minerálov. Infekčné ústne kútiky sú prejavom zníženej odolnosti.
Ústne kútiky
Prevencia:
Kútiky spôsobené vírusovou alebo bakteriálnou infekciou sú nákazlivé a dieťa v akútnej fáze zápalu nepatrí do kolektívu. Doma nepoužívajte spoločné predmety a po prekonaní infekcie preventívne vydezinfikujte veci, s ktorými choré dieťa prišlo do kontaktu.
Liečba:
Spočíva v odstránení príčiny. Vhodné je dočasne podávať vitamíny skupiny B a C. Na postihnuté miesta sa odporúča aplikovať nedráždivé vysušujúce dezinfekčné tinktúry. Pri predpokladanej kvasinkovej infekcii sa používajú antimykotické masti. Najvhodnejšia však stále zostáva cielená liečba podľa výsledkov kultivačného vyšetrenia z odobratého materiálu.