Hygiena rúk u detí

Mgr. Marika Koscelníková | 13. May 2014
Hygiena rúk u detí

Deti. Sú zvedavé a najradšej by všetko preskúmali rukami, obchytali a vyskúšali na vlastnej koži. Do rúk zoberú špinavé predmety, ktorým by sa dospelí určite vyhli.

Mačičku alebo psíka neobídu bez pohladkania. Na rúčkach si domov prinesú z každého rožka troška – prach, hlinu, peľ, čiastočky výkalov. Schovávajú sa za nechtami, v záhyboch ruky, na pokožke.

Vedeli ste, že na jednom prste ruky sa nachádza okolo dvanásťtisíc baktérii? Sú medzi nimi tie, ktoré môžu dieťa vážne ohroziť na zdraví. Umývanie rúk je najúčinnejšou prevenciou pred chorobami.

Mydlo a teplá voda. Niekoľkokrát denne.

Pred, počas a po príprave jedál. Vždy pred jedlom. Po príchode z vonku, po toalete, po kontakte so zvieratami. Na časté umývanie rúk dbajte najmä v prípade, že v domácnosti máte chorého člena. Nestačí len pustiť vodu a narýchlo ich opláchnuť.

Pätnásť až dvadsať sekúnd si ruky dôkladne mydlite, následne opláchnite a vysušte. Nezabudnite na priestor medzi prstami, a nechty. Práve týchto pár sekúnd hygieny vás môže ochrániť pred infekciami. Na verejných toaletách využite skôr papierové utierky ako sušičky rúk.  

Nedostatočná hygiena rúk mala kedysi na svedomí tisícky obetí. Na čisté rúčky treba dbať i dnes. A neustále. Ulica, obchody, i prostriedky verejnej dopravy sú plné špiny a baktérií, ktoré sa znečistenými rukami môžu dostať do tela detí.  

Neznamená to však, že by sme mali zakazovať deťom dotýkať sa nákupných košíkov, kľučiek na dverách či kamienkov na zemi. Naučme ich základnému hygienickému návyku.

                                                                  „Umyl si si rúčky?“

Otázka, ktorou bombardujeme deti zakaždým, keď sa vrátime domov z ulice. Maličkí síce tejto ráznej požiadavke veľmi nerozumejú, ale po čase pristúpia na našu „hru“ a na hygienu rúk si zvyknú podobne ako na umývanie zúbkov, alebo vynútený pozdrav susedovi.

Vytvorenie tohto návyku bude jednoduchšie, pokiaľ dieťa uvidí umývať si ruky mamu, otca, súrodencov, starých rodičov. Umyť si rúčky nebude niečím, čo robiť musí, ale stane sa zautomatizovanou činnosťou. Pomôcť môžu veselé mydielka, rôzne riekanky, pesničky, básničky. Pesničku „Pec nám spadla...“ poznajú hádam všetky deti. Keď si ju budú spievať počas umývania rúk, časovo by to mohlo vyhovieť dvadsiatim sekundám, ktoré sú potrebné na dostatočné umytie rúk.

Prečítajte si: Každodenná hygiena detí

    

Prehnaná hygiena alebo dobrý návyk?

Stalo sa vám, že ste len s nevôľou sledovali príbuzného, ako neumytými rukami podáva vášmu bábätku cumlík, brnká mu po ústočkách a stíska jeho pršteky v rukách? Taktne ho na to upozornite. Vždy je lepšie čeliť možným posmeškom z prehnanej hygieny, ako neželanému ochoreniu.

Úrad verejného zdravotníctva uvádza, že baktérie na nás číhajú najmä na držadlách  nákupných vozíkov, v autobusoch, na kľučkách verejných toaliet, na mobilných telefónoch, bankovkách a minciach. Napriek tomu, že my dospelí by sme mali byť deťom príkladom, realita je iná.

   

Prieskumy poukazujú na fakt, že len traja z desiatich dospelých si umývajú ruky pravidelne a správne. Zarážajúce je aj to, že každý tretí človek si po použití toalety ruky neumyje. Veľa vecí v živote našich detí nemôžeme ovplyvniť, ale sú tu dobré návyky, ktorými ich môžeme vyzbrojiť. Umývanie rúk je jedným z najdôležitejších.

Prečítajte si: Umývate si ruky správne?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: