Umývate si ruky správne?

Redakcia | 18. Jun 2016
Umývate si ruky správne?

Umyl/a si si ruky? – čarovné slovíčka, ktoré nás sprevádzali detstvom, až kým nám ich mamy navždy nevštepili do pamäti. Dnes, keď už sme samy mamami, posolstvo čistých rúk odovzdávame ďalej. Viete však o umývaní rúk všetko?

Len pred jedlom nestačí

Umývanie rúk pred jedlom a po každej návšteve toalety vôbec nestačí. Ruky by ste si mali umývať pred každou manipuláciou s potravinami a aj po, ak upravujete surové mäso, ryby, vajcia, ale aj počas varenia. Ak patrí do vašej rodiny aj domáci miláčik, na umývanie rúk by ste si mali zvyknúť po každom pohladkaní psíka či mačičky. Ruky by ste si mali umyť aj po každom kýchnutí, zakašľaní či vysmrkaní, ale aj po prebalení dieťatka, vynesení odpadkov, či po práci v záhradke.

Bez mydla ani na krok!

Len čistá voda nestačí. Aby ste pri umývaní rúk zlikvidovali nebezpečné baktérie, na to potrebujete mydlo. Uprednostňujte tekuté mydlá v dávkovačoch, najmä na verejných toaletách, pretože klasické mydlo môže obsahovať vo svojich póroch alebo kalužiach vody mnoho nebezpečných baktérií. Nevhodným výberom mydla (nesprávnym pH alebo nevyhovujúcou parfumáciou) môžete pokožku priveľmi vysušiť. Prvá pomoc, navyše veľmi účinná, spočíva v pravidelnom krémovaní – a to po každom umytí rúk.

Umývať treba aj pod nechtami a pod prsteňmi

Umývanie dlaní alebo len prstov je neúčinné, preto pred každým umytím by ste z rúk mali odstrániť hodinky aj všetky šperky. „Práve prstienky sú obľúbeným úkrytom baktérií, pretože plochy prstov pod nimi často nemydlíme,“ upozorňuje Jiří Tuháček z Kimberly-Clark Professional. Dôležitá je starostlivosť o nechty, obzvlášť za dlhšími sa totiž baktériám veľmi dobre darí. Pre dokonalú hygienu je ideálne používať pravidelne malú kefku na čistenie nechtov.

Prednosť majú papierové utierky

Výskum uskutočnený londýnskou University of Westminster preukázal, že používanie elektrických sušičov výrazne zvyšuje množstvo baktérií na rukách užívateľa – v prípade sušiča rúk na báze teplého vzduchu je to v priemere o 254 % viac. Naopak použitím papierových utierok sa znížil celkový počet baktérií na rukách v priemere o 77 %. Ak môžete, dajte prednosť jednorazovým utierkam.

Viac baktérií je na kohútiku, či kľučke na dverách

Páky alebo vodovodné kohútiky či kľučky na dverách sú miesta, na ktorých sa nachádza viac baktérií ako na toaletnej doske! Sociologické prieskumy preukázali, že väčšina ľudí síce tvrdí, že si po použití toalety umyje ruky, ale len necelá polovica populácie to skutočne robí. Pokiaľ sa pred vami dotkne kľučky niekto, kto zabudol na umývadlo, vaše umývanie rúk, aj keď dôkladné, vychádza navnivoč. Preto dvere na verejných toaletách otvárajte lakťami alebo použite jednorazovú papierovú utierku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: