Čo by ste mali vedieť o mliečnych zuboch

redakcia | 1. Nov 2017
Čo by ste mali vedieť o mliečnych zuboch

Zdravé mliečne zúbky sú dôležité pre rast zdravých trvalých zubov. Ako sa o ne starať?

Ako čistiť prvé zúbky

Už od narodenia je dobré čistiť drobcom ústočká vlhkou gázou, aby si zvykli na čistenie ústnej dutiny. Keď sa objaví prvý zúbok, môžete začať s učením dentálnej hygieny. Použiť môžete napr. prstovú kefku (čo je špeciálny návlek na prst, na konci ktorého je maličká kefka). Neskôr prejdite na prvú detskú kefku.

Prečítajte si aj: Posvieťme si na detské zúbky: Starostlivosť o MLIEČNE ZÚBKY

Najskôr čistite zúbky drobcom vy, rodičia, postupne však prenechávajte „zodpovednosť“ na drobcovi, vždy však buďte poruke, zúbky skontrolujte a v prípade potreby dočistite. Okrem kefky učte deti používať aj medzizubné kefky či zubnú niť. Niektorí odborníci čistenie medzizubných priestorov odporúčajú už od okamihu, keď sa medzizubný priestor vytvorí.

Môže vás zaujímať: MLIEČNE ZÚBKY: Pokazí ich nočné dojčenie?

TIP Mama a ja:

Bábätku pomôže pri prerezávaní prvých zúbkov aj hryzadlo. V našom e-shope nájdete vhodné pomôcky pre vašich maličkých. TU

Prerezávanie prvých zúbkov

Prvý mliečny priebojník by sa mal ukázať okolo 6. mesiaca (nezriedka už od 4. mesiaca, čo je tiež v poriadku) a do 31. mesiaca života bude mať dieťa v ústach 20 mliečnych perličiek.


Dôležité vedieť:

Niekedy sa pri ochorení spojenom s horúčkou začínajú zúbky rýchlejšie prerezávať a potom sa horúčka mylne pripisuje zúbkom. Ak má dieťa pri prerezávaní zúbkov horúčku, mal by ho pozrieť lekár, aby zistil jej pravú príčinu.

mliečne zuby

Zúbky by sa mali objavovať v nasledovnej postupnosti:

  • medzi 4.-12. mesiacom: stredný dolný rezák, potom 3 zvyšné stredné rezáky (u niektorých detí sa však prvý zúbok objaví aj okolo 4. mesiaca)
  • medzi 9.-16. mesiacom: 4 bočné rezáky, ktoré vo forme maličkých lopatiek slúžia na odhryznutie potravy
  • medzi 13.-18. mesiacom: 4 prvé stoličky, ktoré slúžia na rozžutie potravy
  • medzi 16.-23. mesiacom: 4 očné zuby, ktorú sú najdlhšie zo všetkých zúbkov a umožňujú rozkúskovať potravu
  • medzi 23.-33. mesiacom: 4 druhé stoličky

V čase prerezávania zúbkov nedávajte dieťatku veľmi teplú stravu ani ostré ovocné šťavy. Na zníženie bolesti, ktorá sprevádza prerezávanie zúbkov, použite chladivé hryzadlá a znecitlivujúce roztoky v praktických jednorazových baleniach. 

Hryzadlo – výborná vecička pre bábätko
6 faktov o prerezávaní mliečnych zúbkov

mliečne zuby

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: