„Choď do svojej izby!“ Ako funguje metóda TIME OUT?
Ste krátko pred vybuchnutím, lebo vaše dieťa ani po niekoľkonásobnom opakovaní nerešpektuje vašu požiadavku alebo sú jeho emocionálne prejavy také neprimerané, že sa s ním nedá normálne jednať?
Deti do troch rokov a záchvaty hnevu: Stanovte si hranice
Ako funguje metóda time out
Potom sa spolu porozprávame!“ Alebo: „Takýmto spôsobom sa so mnou rozprávať nemôžeš! Prosím ťa, choď na chvíľku do svojej izby.“
Dôležité: Dospelý opúšťa miestnosť, nie byt alebo dom!
Rozmaznávanie deťom ubližuje. AKO nastaviť hranice?
„Time out“ ako trest? Nie!
Ak sa „oddychový čas“ použije v nesprávnej situácii, nevzniká u detí žiadny učebný efekt. Deti sa zo strachu potom správajú tak, ako sa od nich očakáva, ale napriek tomu nechápu, prečo rodičia niektoré ich spôsoby považujú za neprimerané.
Dieťa sa zdráha umyť si zuby, mama mu teda nariadi, aby išlo na tri minúty do svojej izby. V tejto situácii je „time out“ trestom, lebo nemá absolútne nič dočinenia s chybným správaním dieťaťa. Tak sa u dieťaťa rozvinie vyhýbavé správanie. Pravdepodobne si nabudúce zuby umyje, aby nemuselo ísť do svojej izby. Avšak ešte dlho sa nedozvie, že čistenie zubov je dôležité, aby sme si udržali zdravý chrup.
V akom veku pôsobí posielanie dieťaťa do svojej izby?
To isté platí aj vtedy, ak sú deti tvrdohlavé, preťažené alebo vyčerpané. Najmä menšie deti sú často zaťaté a nespolupracujú vtedy, keď sú preťažené podnetmi. Pár minút osamote vo svojej vlastnej izbe dokáže vtedy spraviť zázraky.