Prečo majú bábätká ľahký spánok?

Redakcia | 12. august 2023
Prečo majú bábätká ľahký spánok?

Spánok bábätiek môže byť pre rodičov dosť vyčerpávajúci. Bábätká majú úplne iné spánkové vzory ako dospelí, často sa budia počas noci a majú ľahší spánok. V tomto článku sa pozrieme, čo na to hovorí veda.

Výskum o spánku bábätiek

 

Podľa štúdie uskutočnenej na 5 700 fínskych deťoch, trojmesačné deti sa v priemere zobudia a potrebujú nejakú formu starostlivosti (väčšinou dojčenie) 2,2-krát za noc. V skutočnosti to môže byť  od 0 až do 15-krát prebudení počas noci. Takéto vzory pretrvávajú počas celého prvého roka života dieťaťa. Avšak, s pribúdajúcim vekom, frekvencia prebudení sa znižuje.

 

Ďalšia štúdia použila časozberné videá 80 dojčiat a zistila, že počet nočných prebudení sa počas prvého roka života nezmenil. Zmenilo sa však správanie rodičov, ktorí na tieto prebudenia časom reagovali menej často a deti  po krátkom prebudení samé zaspali.

 

Aj keď sa to môže zdať frustrujúce pre rodičov, časté prerušenia spánku môžu byť pre dieťa vlastne prospešné.

 

Prebudenie ako forma ochrany

 

Aj keď noci s bábätkom môžu byť veľmi náročné, v skutočnosti časté budenia môžu slúžiť ako ochrana dieťaťa. Vo vzťahu k syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS), hlboký spánok alebo “spánok s pomalou vlnou" je jedným z potenciálne rizikových štádií, keď môže bábätko náhle prestať dýchať. Zdravé dieťa sa v takom prípade prebudí, zatiaľ čo dieťa s rizikovými faktormi sa prebudiť nemusí. To znamená, že predčasné nútenie dieťaťa k dlhšiemu a hlbšiemu spánku môže zvýšiť riziko SIDS.

 

Najneslávnejším príkladom tohto faktu je zaspávanie bábätka na bruchu. Aj keď sa zdá, že to pomáha bábätkám spať hlbšie, táto poloha zvyšuj  až 13-krát pravdepodobnosť SIDS . Po kampaniach po celom svete, ktoré hovorili rodičom, aby uspávali deti na chrbte, miera SIDS prudko klesla.

 

 

Je hlbší spánok lepší pre bábätká?

 

Hoci si to mnohí rodičia myslia, výskum nepotvrdzuje, že dlhší a hlbší spánok bez budenia je lepší pre vývoj bábätiek. Napríklad štúdia vedená výskumníčkou v oblasti spánku Jodi Mindell na 117 dojčiat a batoliat nezistila žiadny skutočný vzťah medzi spánkom a neskorším kognitívnym vývojom. Jej tím dokonca našiel skôr vzťah medzi väčším počtom nočných budení a lepšími kognitívnymi výsledkami.

 

Podobné výsledky priniesla aj štúdia z Kanady, ktorá skúmala spánok viac ako 350 šesť- a 12-mesačných dojčiat a ich mentálne a motorické schopnosti vo veku 36 mesiacov. Štúdia nenašla žiadne významné súvislosti medzi neprerušovaným a prerušovaným nočným spánkom a neskorším duševným  alebo psychomotorickým vývojom.

 

Napriek týmto zisteniam je dôležité, aby rodičia sledovali spánkové vzory svojich detí a konzultovali prípadné obavy s lekárom. Ak sa dieťa často prebúdza, môže to byť úplne v poriadku, ale je potrebné vylúčiť aj akékoľvek zdravotné dôvody pre časté budenie, ako je napríklad reflux.

 

Na záver: Spánkové vzorce bábätiek sú odlišné od tých u dospelých a hoci sa môžu zdať náročné, je dôležité chápať, že sú to normálne časti vývoja dieťaťa. Prebudenia môžu byť nepríjemné, ale v skutočnosti môžu pomôcť chrániť bábätko a prispievať k jeho kognitívnemu vývoju.

 

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: