PES pri bábätku - áno alebo nie?

Veronika Kmetóny Gazdová | 6. Jul 2020
pes pri babätku

Výhod je veľa, treba to však zvážiť.

Radí MUDr. Dana Jurečková, PhD., primárka pediatrického oddelenia a novorodeneckého oddelenia v Nemocnici SZ Michalovce.

„Imunitný systém sa musí učiť, a to je možné len vtedy, keď prichádza do kontaktu s najrôznejšími látkami z okolitého prostredia, ako sú prach, baktérie, vírusy a pod.

Pes v domácnosti s bábätkom - výhody

V rámci štúdie, ktorej lekári sledovali 2 500 detí narodených na vidieku v Nemecku, Rakúsku a vo Švajčiarsku, sa zistilo, že tieto deti nežili v tak čistom prostredí ako mestské deti, väčšina z nich od najútlejšieho veku prichádzala do styku s domácimi zvieratami a trávila veľa času vonku. Bolo zistené, že u detí, ktoré vyrastali v kontakte so zvieratami, je oveľa nižšie riziko vzniku peľových alergií a astmy, ako je európsky priemer. Platí to však len pre deti žijúce v tomto prostredí od narodenia. 

Podobne funguje vzťah imunity dieťaťa a domácich zvierat. Množstvo štúdií preukázalo, že deti vyrastajúce v spoločnej domácnosti so psami alebo mačkami majú menej dýchacích problémov a lepšiu imunitu. Vďaka tomu sa u nich znižuje riziko vzniku alergií, astmy ap. až o 50 %. Znovu sa tým potvrdzuje, že to, s čím sa detský organizmus stretne počas prvého roka života, má významný vplyv na jeho zdravie v budúcom živote. 

Pes v domácnosti s bábätkom - nevýhody

Ak však vaše dieťa trpí atopickým ekzémom alebo máte v rodine časté výskyty alergií, je lepšie predsa len zvieratko doma nemať. Takisto každé zvieratko, ktoré príde do styku s dieťaťom alebo s ním žije v domácnosti, by malo byť vyšetrené veterinárom a pravidelne očkované.

Zviera v domácnosti vplýva aj na psychický a sociálny vývin dieťaťa. Vášmu dieťaťu pomôže zlepšiť motorické schopnosti a celkovú schopnosť hýbať sa, zlepšuje sociálne zručnosti, ovplyvňuje pozitívne emócie, zlepšuje kognitívne schopnosti dieťaťa.

Zviera by malo byť dobre vychované, treba tiež dbať na hygienu a postupne privykať domáceho miláčika na nového člena domácnosti. Zvieratko v domácnosti má byť pravidelne vyšetrené veterinárom, pravidelne očkované. Treba dávať pozor na to, ako zviera bude reagovať na nového člena domácnosti. V každom prípade je dôležité, aby rodičia nikdy nenechali zviera s dieťaťom osamote.“

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: