Dojčenie v škole alebo v práci – nie je problém

Dojčenie v škole alebo v práci – nie je problém
22.3.2017 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Napriek tomu, že máme nárok na rodičovskú dovolenku do troch rokov života nášho dieťaťa, veľa z nás sa muselo (bude musieť) vrátiť do práce oveľa skôr.

Dôvody na skorší nástup do práce sú rôzne

Dôvody sú rôzne – či už „podržanie“ pracovného miesta (áno, áno, zákon nám dáva nárok na to, aby nám zamestnávateľ miesto držal a po návrate z rodičovskej dovolenky nám dal takú istú prácu – no realita je často iná), rozbiehanie vlastného podnikania (keď založíte firmu, živnosť a po pár mesiacoch otehotniete, je pomerne problém „opustiť rozbehnutý vagón“ – už by ste nemuseli mať šancu naskočiť).

Možno podobne sú na tom matky – študentky, ktoré si zbytočne nechcú komplikovať situáciu s prerušovaním štúdia na dlhý čas. Aj pri týchto pracovno-študijných povinnostiach sa dá pokračovať v dojčení.

Treba na to trochu prípravy, dobrú logistiku a láskavú dušu, ktorá sa bude o dieťatko starať v čase maminej neprítomnosti.

Práca, zamestnávatelia, zákony...a dojčenie

Naši zamestnávatelia zrejme nie sú veľmi zvyknutí na dojčiace pracovníčky – teda aby ich mali dojčiace priamo v pracovnom procese, no niekedy o tom ani nevedia, že žena ešte dojčí.

Preto prvá vec, ak sa vraciate do práce a chcete pokračovať v dojčení, by mala byť, že o tom otvorene budete hovoriť so zamestnávateľom, nadriadeným. Berte to tak, že on vôbec nemusí rozumieť súvislostiam a môže mať predstavu, že dieťa papá 4-krát do dňa (to si nerobím žarty, súvislosti naozaj nemusia vedieť).

Zamestnávatelia by mohli byť k dojčiacej matke ústretoví. Vy sama by ste si mali premyslieť, ako si pracovno-dojčiace fungovanie predstavujete. Zvážiť vek dieťaťa, frekvenciu dojčenia, váš pracovný čas, v ktorom nebudete s dieťaťom. Je rozdiel, keď budete preč 2-krát do týždňa na tri hodiny, alebo nastupujete na plný úväzok. 

Ako situáciu dojčiacej matky upravuje zákon

Podľa § 170 Zákonníka práce si dojčiaca matka môže uplatňovať nárok na prestávky na dojčenie. Podrobne si to v tomto zákone môžete naštudovať aj sami, pre tento článok si nároky žien zhrnieme v bodoch: 
 • Písomne informujte zamestnávateľa o tom, že dojčíte.
 • Ak sa zamestnáte na plný úväzok, na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku máte nárok na dve polhodinové prestávky na dojčenie.
 • Tieto prestávky si môžete zlúčiť a presunúť na začiatok alebo na koniec pracovnej zmeny.
 • V ďalších šiestich mesiacoch veku dieťaťa máte nárok na jednu polhodinovú prestávku na dojčenie počas pracovnej doby.
 • Pokiaľ budete pracovať na kratší pracovný úväzok (aspoň na polovičný), máte právo na jednu polhodinovú prestávku na dojčenie.
 • Prestávky na dojčenie sa započítavajú do vášho pracovného času a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume priemerného zárobku.
Samozrejme, vždy je to na dohode so zamestnávateľom. Pamätajte, že ak aj nebudete svoje dieťatko dojčiť v práci – teda nikto vám ho tam nebude nosiť, bude potrebné – v závislosti od veku dieťaťa, aby ste mlieko počas neprítomnosti pri dieťatku odstriekavali.

Ako zorganizovať pracovné povinnosti s dojčením bábätka

O dieťatko sa môže starať aj babička alebo opatrovateľka, vždy by to však mala byť osoba, ktorá to bude robiť s láskou a bude akceptovať vaše rozhodnutia ohľadom starostlivosti oň – a to sa týka aj kŕmenia dieťatka.

Je dôležité, aby – najmä keď je dieťatko ešte príliš malé a je výlučne kŕmené materským mliekom – nevstupovala do kŕmenia nijakou inou stravou alebo nápojmi. 

Niekedy mamičky, s vedomím, že sa blíži ich návrat do práce, začnú dieťa privykať na fľašu. Robia tak vo viere, že ten, kto sa bude následne o dieťa starať, tak bude mať zjednodušenú úlohu.

Toto je pomerne nevhodný vstup do dojčenia, pretože dieťa môže začať fľašu uprednostňovať, čo následne môže viesť k problémom s produkciou mlieka a zbytočným odstriekavaním.

Ideálnym sa zdá nosenie dieťatka na dojčenie priamo k mamičke do práce. Ak to s ohľadom na váš typ práce (alebo pracovisko) nie je zakaždým možné, môžete mlieko odstriekať, uskladniť v práci v chladničke a následne ho doma pripraviť na kŕmenie dieťatka na ďalší deň.

Prečítajte si: Ako správne odstriekavať či odsávať materské mlieko?

Ak zvolíte cestu odstriekavanie počas pracovného času, bude vám dobrou pomôckou kvalitná odsávačka. V predaji nájdete veľa typov odsávačiek, niektoré sa predávajú spoločne s chladiacou taškou, ktorá zaistí bezpečný transport mliečka.

Tiež existujú špeciálne uskladňovacie nádobky, tégliky alebo vrecúška, v ktorých mliečko môžete nielen prenášať, ale aj rovno zamraziť bez ďalšieho prelievania.

Táto kompletná výbava isto nebude lacná záležitosť, ale pokiaľ chcete svoje dieťatko kŕmiť materským mliekom dlhý čas a popri tom aj pracovať, tak to bude dobrá investícia.

Keď hovoríme o tom, že dieťatko by v čase maminej neprítomnosti nemalo byť kŕmené fľašou, treba zvoliť aj vhodný alternatívny spôsob kŕmenia a osobu, ktorá sa bude o dieťa starať, „zaučiť“.

U dieťatka, ktoré už nie je úplne najmenšie, môže byť vhodným pohárik (baby cup), fingerfeeder, lyžička

Príprava na nástup do práce

Pokiaľ je váš návrat do práce alebo do školy plánovaný, viete konkrétny termín a vaše dieťatko sa blíži ku 6. mesiacu života, môžete urobiť kompromis.

Môžete začať s prvými príkrmami skôr, už počas tohto šiesteho mesiaca. Za tri-štyri týždne deti väčšinou zvládnu 1 – 2 príkrmy a opatrovateľ dieťaťa bude mať jednoduchšiu situáciu, keď dieťa nie je odkázané len na materské mlieko.

Ukazuje sa, že skoršie zavedenie tuhej stravy (príkrmov) je menej riskantné, než naučiť dieťa na fľašu. Zároveň to, že mamička sama učí dieťa prvým novým chutiam, môže jej samotnej zjednodušiť situáciu.

Zavádzanie príkrmov niekedy sprevádza stres, a pokiaľ už dieťa prvé kroky s tuhou stravou zvládlo, mamička si môže byť istejšia, že aj hodiny s opatrovateľkou dieťa zvládne – čo sa stravy týka – jednoduchšie.

Ona v práci alebo v škole potom nemusí neustále rozmýšľať, či dieťa zjedlo sotva jednu lyžičku, alebo sa napapalo dostatočne. 

Kŕmenie u takéhoto dieťatka potom môže vyzerať hoci aj takto: 

 • 7.00 dojčenie
 • 10.00 ovocný príkrm
 • 13.00 zeleninový, mäsovo-zeleninový príkrm
 • 15.00 odstriekané materské mlieko
 • 17.00 ste zvyčajne už doma a môžete kedykoľvek dojčiť dieťa na požiadanie. 

V prípade, že dieťatko príkrmy odmieta, netreba ho samozrejme nútiť. Treba počkať a vhodnú chvíľu hľadať postupne. Opatrovník môže zakaždým dieťa ponúknuť príkrmom a mať vždy poruke odstriekané mlieko.

Niekedy deti dokonca lepšie prijímajú nové veci (aj stravu) od niekoho iného ako od mamy. Zvyčajne postupom času niečo zaberie, netreba sa toho báť – to, že by dieťa muselo byť naučené na príkrmy, nie je pravidlom!

Prečítajte si: 7 skutočných rád mamičiek: Ako „bezbolestne“ odstaviť bábo a prestať s dojčením?