Čo všetko môžete skúsiť na uľavenie od bolesti bruška
U bábätka je bolesť bruška vždy nepríjemná. Ako mu pomôcť?
Bolesť bruška - čo pomôže?
Ak máte pocit, že vaše bábätko trápi boľavé bruško – napr. ak plače, priťahuje nôžky k brušku, má tvrdé bruško, rôzne sa krúti alebo vzpiera a podobne – môžete vyskúšať rozličné spôsoby, ako mu pomôcť:
- Masírujte bruško: Masírujte bruško bábätka v oblasti pupka krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek. K masáži môžete použiť aj špeciálne prípravky proti bolesti bruška, ktoré dostanete v lekárni.
- Pocvičte nožičkami: Po masáži je dobré skúsiť jemne pocvičiť nožičkami dieťatka tak, že kolienka pritláčate na bruško, čím sa často dosiahne uvoľnenie vetrov.
- Položte bábätko na bruško: Taktiež môžete dieťatko položiť na nejaký čas na bruško, čo tiež prospieva k zmierneniu problémov, alebo vyskúšať obľúbenú polohu mnohých bábätiek – bruškom na predlaktí – teda, keď si rodič položí bábätko na svoje predlaktie bruškom dolu.
- Nechajte bábätko po jedení odgrgnúť: Niektoré deti potrebujú počas pitia viacero prestávok, nestačí im odgrgnúť si na záver jedenia. Kým si v horizontálnej polohe dieťa odgrgne, môžeme mu súčasne masírovať jemne bruško.
- Dajte na bruško teplý obklad: Na bruško môžete priložiť teplý obklad – napr. nahriatu plienku, prípadne termofor.
Kontroverzná rektálna rúrka
PREČO BOLÍ BRUŠKO?
Najčastejšou príčinou bolesti brucha dojčiat býva nezrelosť tráviacej sústavy, čo má za následok meteorizmus (je to zvýšená plynatosť v zažívacom trakte, ktorá spôsobuje tlakom na črevnú stenu kolikové bolesti bruška).Jednou z príčin brušnej koliky môže byť aerofagia, keď deti pri prehĺtaní mlieka prehltnú aj väčšie množstvo vzduchu, čím dochádza k nafúknutiu tráviaceho traktu a k vzniku bolesti. Narušenú rovnováhu medzi príjmom a výdajom plynov dosiahneme tým, že dieťatku robíme počas pitia prestávky na odgrgnutie.
Dojčené dieťa si reguluje príjem potravy a jeho množstvo samo. U umelo živených detí príjem nadmerného množstva mlieka zaťaží tráviaci systém, čo môže spôsobiť bolesti bruška, čiže u umelo živených dojčiat dochádza ku kolikám pri nadmernom podávaní cukrov a prekrmovaní.
Psychomotorický vývoj prvého roka života v kocke: Toto si u bábätka všímajte
Aby sme sa vyvarovali nadmerného prehltávania vzduchu pri pití, robíme na cumľoch čo najmenšie dierky a mlieko pri príprave čo najmenej pretrepávame, aby sa nespenilo. Dnes sú na trhu prístupné aj antikolikové cumlíky, ktoré znižujú množstvo prehĺtaného vzduchu. Bolesti bruška u dojčiat často spôsobuje aj alergia na bielkoviny kravského mlieka a gastroezofageálny reflux (GER), keď dojča po pití grcká, a to najmä u detí v prvých mesiacoch života.
Inšpirujte sa! Nové poznatky z oblasti zdravia, psychológie a starostlivosti o dieťa, ktoré vám môžu vo vašej snahe výrazne pomôcť, nájdete v knihe Od narodenia po 1. rok.