Ako správne dojčiť? Praktické rady pre mamičky

Redakcia | 13. apríl 2021
Ako správne dojčiť

Vedeli ste, že dojčenie je imunologickou komunikáciou s matkou?

Pre úspešné dojčenie je veľmi dôležité správne priloženie dieťatka. 

Ako uchopiť prsník? 

 • Prsty sa nesmú dotýkať dvorca.
 • Prsník má byť zospodu podopretý všetkými prstami okrem palca, ten je vysoko nad dvorcom.
 • Takéto uchopenie umožní, aby ste mohli dieťatku ponúknuť bradavku tak, aby uchopilo aj čo najväčšiu časť dvorca. 

Ako dieťatko správne priložiť k prsníku? 

 • Počkajte, až dieťatko začne hľadať prsník. Vytlačte na bradavku trošku mlieka, obkrúžte ním dieťaťu ústočká. Malo by ich doširoka otvoriť a mierne vyplaziť jazyk.
 • Vložte dieťaťu do úst bradavku a aj čo najväčšiu časť dvorca, pričom väčšia časť dvorca by mala byť pokrytá dolnou perou.
 • Sledujte, či vidíte „pauzu“ v bradičke (tiahly pohyb brady a jej klesnutie).
 • Používajte stláčanie prsníka (zvyšuje tok mlieka, pomáha pri spavých bábätkách).
 • Dojčite koža na kožu.
 • Noštek by sa nemal dotýkať prsníka, medzi nimi by malo byť miesto na jeden prst. 
 • Neodťahujte dieťaťu prsník, ani rukou, ani polohou tela, nebojte sa, že nebude môcť dýchať.
Technika a polohy dojčenia
Prečítajte si tiež:

Technika a polohy dojčenia

Čo je ešte dôležité pre dojčiace mamičky? 

 • Chrbát vás nesmie bolieť, oprite sa (o vankúš, o stenu, ak sedíte na nemocničnej posteli), nepredkláňajte sa, radšej podložte dieťa vankúšom. Ak zvolíte polohu v ľahu, dostatočne si vypodložte hlavu, aby ste nemali potrebu ju neustále zdvíhať a zbytočne si tak nenapínali šijové svalstvo;
 • dieťa prikladajte otočené bruškom k vám, aby ležalo na boku a nemuselo otáčať celú hlavu za prsníkom;
 • neprikladajte plačúce dieťa, mohlo by zle uchopiť bradavku a jeho satie by tak mohlo byť neefektívne. Pred priložením ho utíšte tak, že mu do úst vložíte váš malíček a necháte ho chvíľu sať;
 • pri prikladaní a počas dojčenia si podopierajte prsník tak, že palec je položený vysoko nad dvorcom a ostatné prsty sú uložené nízko pod prsníkom, takmer na rebrách,
 • keď sa dieťatko prisaje, držte ho privinuté tesne. Priťahujte rukou telo dieťatka za rameno a chrbát, nie za hlavičku;
 • zaistite, aby ste medzi sebou a dieťaťom nemali žiadnu prekážku – spodnú ruku dieťaťa, uzol na župane..., mohli by ste tak zabrániť dieťaťu správne uchopiť bradavku aj s dvorcom,
 • a to najdôležitejšie na záver: dieťa prikladáme k prsníku, nie prsník k dieťaťu!!!

Ako spoznám, kedy chce bábo piť?

Každé bábätko je iné. Niektoré chce piť častejšie, iné každé tri hodiny. Počet dojčení by nemal klesnúť pod 8 za 24 hodín. Nebojte sa, že nespoznáte, kedy chce váš drobček papať,  urobí všetko pre to, aby vám to naznačil.

Otáča pusinku, keď sa niečo dotkne jeho tváre, nepokojne spí, saje si ručičku, plače... Bábätko to dáva na známosť rôznymi signálmi, ktoré sa naučíte veľmi rýchlo rozoznávať. Pozor na veľmi spavé dieťatko, ktoré mamička musí budiť na dojčenie. Pokiaľ pije správnou technikou, netreba dĺžku ani frekvenciu jednotlivých dojčení obmedzovať.

Ktorá poloha je na dojčenie najlepšia? 

Každej mamičke vyhovuje iná poloha pri dojčení, a to je potrebné rešpektovať. Nech už zvolíte akúkoľvek polohu, je dôležité, aby bola pohodlná pre matku aj dieťa. Dojčenie nesmie byť pre mamu bolestivé a dieťa by nemalo počas dojčenia a prikladania plakať.

Pretože ženy sú rôzne, žiadna z polôh nemôže byť označená za zlú alebo jedinú správnu. Zo začiatku mamičky dojčia v ležiacej polohe, neskôr  sedia. V klasickej polohe matka sedí a dieťa ma v lone. Existuje mnoho iných polôh, ktoré môžu mamičkám často lepšie vyhovovať. Dôležité je, aby si matka vybrala polohu, ktorá je pre ňu pohodlná. Striedanie rôznych polôh pri dojčení umožňuje lepšie vyprázdniť prsia, pokiaľ sú napríklad bolestivo plné. Okrem polohy je tiež dôležitá správna technika satia.

Už nepapá, ale prsník len cucká?

V prípade, že už bábätko nepije, a predsa drží prsník, pomôže, ak mama vloží svoj prst do kútika úst dieťatka. To, že sa z hygienických dôvodov neodporúča vkladať do ústočiek matkin prst, nie je pravda. Je to, ako keby mamička nesmela dieťatko pobozkať, pomaznať sa s ním a podobne.

Dojčenie je imunologickou komunikáciou s matkou – dojčené deti majú nižší výskyt infekcií. Navyše, každá mama si iste pred dojčením umýva ruky a dodržuje všeobecné zásady správnej hygieny a starostlivosti o bábätko.  

ako správne dojčiť

Tekutiny a dojčenie

Pre tvorbu mliečka je veľmi dôležitý dostatok tekutín. Pokiaľ máte problém dodržať optimálny prísun tekutín, použite fľašu, krčah či termosku, ktorú si ráno naplníte vodou a počas dňa vodu pite po dúškoch. Veľmi dobré je vziať si pohár vody aj k dojčeniu. Drobček sa napapá a vy si pohodlne doplníte ďalšiu dávku potrebných tekutín.

Na zahodenie nie je ani aplikácia, ktorá vám tiež bude priebežne pripomínať, že je čas dať si pohár vody. Uvidíte, že veľmi rýchlo sa z toho stane rutina.  

Na prsníku po celý deň?

Sú mamičky, ktoré hovoria, že dojčili takmer celý deň. Nuž, áno, sú deti, ktoré vyžadujú dojčenie veľmi často. Každý drobček je individuálny a tak má aj individuálnu potrebu papať. Pre mamu býva takýto náročný gurmán náročný, preto je dôležité, aby sa snažila čo najviac odpočívať, povinnosti v domácnosti je vhodné rozdeliť medzi členov rodiny.

Veľmi dobré je dojčiť v ľahu, kedykoľvek je to možné. Môžete tiež poprosiť manžela, aby v noci prebral službu za vás a dieťatko nakŕmil vaším mliečkom niektorým z alternatívnych spôsobov kŕmenia. Vhodné však ešte je, aby ste si urobili revíziu, či dieťatko pije efektívne, či celkovo prospieva, pokiaľ si môžete odpovedať „áno“, potom treba túto etapu iba vydržať. Ona prejde. 

Dôležitá TROJKA pri dojčení

1. Čím viac a častejšie dieťatko pije, tým viac mlieka sa v prsníku tvorí.

2. Duševná pohoda a stála blízkosť bábätka podporujú tvorbu materského mlieka. 

3. Stres, dokrmovanie dieťaťa z fľaše, predlžovanie intervalov dojčenia, fajčenie a alkohol úspešnosť dojčenia znižujú. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: