6 tipov, ako sa vyhnúť zaparenému zadočku

6 tipov, ako sa vyhnúť zaparenému zadočku
6.12.2017 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Zaparený zadoček dokáže potrápiť nejednu mamičku, ale najmä jej dieťatko. Keď taká situácia nastane, takmer celú rodinu dostane do pozoru.

Dieťa je nepokojné, plačlivé a prebaliť ho je poriadna fuška. Prečítajte si 6 tipov, ako sa zaparenému zadočku veľkým oblúkom vyhnúť.

Monika: „Myslela som si, že zaparený zadoček najčastejšie vznikne počas dlhšieho cestovania, horúcich letných dní, alebo keď sa rodičia spoliehajú na dobrú saciu schopnosť plienok a dieťa neprebaľujú tak často, ako by bolo treba. Ale moja dcéra ma presvedčila, že tých dôvodov existuje viac. Nás zaparený zadoček trápil už od minulej jesene, s prestávkami každú chvíľku. Navyše dcérka bola často chorá, raz som s ňou dokonca skončila aj v nemocnici. Myslím si, že aj celkové oslabenie organizmu sa na zaparenom zadočku výrazne podpísalo. Teraz, keď je vonku teplo, dcéra je na tom lepšie.“

Ako vznikajú na zadočku zapareniny?

 • Mechanickým dráždením pokožky v plienkovej oblasti.
 • Vlhkým prostredím.
 • Nedostatočným prevzdušnením pokožky v oblasti genitálií a zadočka.
 • Pôsobením zvyškov stolice a moču na citlivú pokožku.

Ako spoznáte, že ide o zaparený zadoček?

Počas jedného roka prebalíte dieťa v priemere 2 000-krát. Niektoré deti sú na akúkoľvek zmenu citlivejšie, napr. znížený príjem tekutín predstavuje viac koncentrovaný moč, ktorý pôsobí v oblasti zadočka a genitálií agresívne a vyvolá začervenanie, teplú, lesklú a, samozrejme, na dotyk bolestivú reakciu pokožky.

To sú prvé príznaky plienkovej dermatitídy. Ak nezačnete okamžite s účinnými opatreniami, pokožka sa môže začať šúpať, objavia sa vyrážky podobné žihľavke, ktoré začnú splývať do máp, ale dieťatko najmä bolia.

V tomto štádiu je už lepšie obrátiť sa na pediatra a stav dieťatka s ním konzultovať, pretože vzniknuté pľuzgieriky sú častokrát náchylné na vznik napr. kvasinkovej infekcie.  

Skúsenosť mamičky

Monika: „Domnievala som sa, že zaparený zadoček vzniká najmä vtedy, keď dieťatko býva v plienke dlhšie ako by malo a mamička počas prebaľovania dieťatku rýchlo vymení pocikanú plienku za suchú bez toho, aby mu zadoček na chvíľku vyvetrala. Hoci som sa snažila dcéru prebaľovať veľmi často, aj som jej pri každom prebaľovaní nechala zadoček „vyvetrať“, napriek tomu sa jej zaparil. Mamičky by mali vedieť, že plienková dermatitída postupuje veľmi rýchlo, začervenanie rýchlo prechádza do bolestivých vyrážok, dokonca nám sa nevyhla ani kvasinková infekcia. Dcérka odmietala prebaľovanie, keď sa pokakala a musela som jej zadoček umyť pod prúdom čistej vody, bojovala ako tigrica, lebo už len kontakt čistej vody jej vyvolával bolesť. O sušení pokožky ani nehovorím, používala som vyžehlenú klasickú látkovú plienku, ale aj tak, obriadiť ju bolo niekedy nad ľudské sily.“

Ako sa vyhnúť zaparenému zadočku?

 • Vymieňajte plienky veľmi často (nielen počas horúcich letných dní) a pri každom prebaľovaní dieťatku nechajte zadoček vyvetrať. Pomocníkom môžu byť kuchynské stopky, ktoré si nastavíte na cca 10 minút. Kým nezazvonia, dieťatko nechajte rozbalené a čas využite na spievanie, recitovanie, tlieskanie, jednoducho ho zabávajte, ale nikdy ho nenechávajte na prebaľovacej podložke osamote! Ak si musíte odskočiť pomiešať polievku, radšej rozložte na zem deku s prebaľovacou podložkou.
 • Používajte kvalitné plienky, ktoré dobre absorbujú vlhkosť a ktoré sú čiastočne priedušné. V tomto prípade sa skutočne neoplatí na zdraví dieťatka šetriť.
 • Látkové plienky perte v pracom prostriedku určenom špeciálne na detské odevy, ten býva hypoalergénny (na príčine môže byť aj alergia) a do posledného pláchania namiesto aviváže pridajte polievkovú lyžicu octu.
 • Pokožku zadočka vždy dôkladne očistite od zvyškov moču a stolice, najlepšie pod tečúcou vodou, v prípade, že to nie je možné, použite čistiace obrúsky.
 • Pri umývaní namáhanej a citlivej pokožky používajte výlučne detské mydlá, tie majú pH, ktoré pokožke neublíži.
 • Pokožku v oblasti zadočka, slabín a genitálií dôkladne vysušte, nechajte dosušiť na vzduchu a až potom nakrémujte ochrannou masťou.

Monika: „Čo nám pomohlo zbaviť sa zapareného zadočka? Ani sama neviem, možno fakt, že dcérka podrástla a učíme sa odplienkovať. To znamená, že jej zadoček je počas dňa viac na vzduchu ako v plienke. Plienky používame iba na noc a, samozrejme, ak niekam cestujeme a viem, že nebudeme mať okamžite, ako dcérka zahlási, že potrebuje cikať, poruke toaletu. Kupujem plienky, ktoré sa mi osvedčili, radšej o nejaké euro-dve priplatím, ale viem, že cez ne citlivá pokožka ako-tak dýcha. Vyberám si aj kvalitné ochranné krémy a sledujem, kedy má dcéra plnú plienku, vtedy sa jej ju snažím čo najskôr vymeniť. Základom všetkého však je hygiena. Po stolici síce zadoček utieram vlhčenými obrúskami, ale potom si to vždy namierime aj do sprchy. Som pevne rozhodnutá dať zaparenému zadočku zbohom!“

Čo robiť v prípade, ak vznikne zaparený zadoček?

 • Ak zaparenina vznikne, dieťa sledujte a prebaľte po každom močení alebo stolici.
 • Malé deti nechajte rozbalené na nepremokavej podložke, počas horúcich dní sa nemusíte obávať prechladnutia. Väčšie deti nechávajte čo najdlhšie bez plienky, v lete je to priam ideálne.
 • Zaparený zadoček chráňte ochrannou masťou, v prípade infekcie vám lekár predpíše, prípadne odporučí vhodnú antiseptickú masť alebo krém.
 • Ak má dieťa viac riedkych hnačkovitých stolíc denne, kožu ešte intenzívnejšie čistite a premasťujte.
 • Akékoľvek pochybnosti konzultujte so svojím pediatrom.