5 overených rád, aby drobčeka netrápili zapareniny

5 overených rád, aby drobčeka netrápili zapareniny
30.5.2017 v kategórii Bábätko, autor Eliška Fričovská, foto: istockphoto.com

Mnohé mamičky sa obávajú, aby bábätko netrápil zaparený zadoček. Najmä v letných mesiacoch, kedy sa drobček viac potí, nie je o tento problém núdza. Okrem zadočka sa zapareniny objavujú v oblastiach kožných záhybov (pod pazuškami, na krku, končatinách), ale aj v oblasti genitálií a slabín.

Používajte kvalitné plienky, ktoré dobre sajú vlhkosť a sú čiastočne priedušné. Meňte ich čo najčastejšie, najmä teraz v lete. 
Prečítajte si: Starostlivosť o novorodenca v kocke

Ako sa vyhnúť zapareninám?

  • Medzi prebaľovaniami nechajte dieťatko bez plienky – drobci to milujú a pokožke to prospieva.
  • Ak používate látkové plienky perte ich v hypoalergénnom pracom prostriedku (príčinou zaparenín môže byť aj alergia).
  • Pokožku zadočka vždy dôkladne očistite od zvyškov moču a stolice, najlepšie pod tečúcou vodou s použitím jemného detského mydla. V prípade, že to nie je možné, použite čistiace obrúsky.
  • Pokožku v oblasti zadočka, slabín a genitálií chráňte vždy ochrannou masťou. Ešte predtým ju však dôkladne vysušte a až potom naneste ochrannú masť. S množstvom to nepreháňajte, kvalitnej masti stačí dať vo veľkosti hrášku. 
Prečítajte si: Prvé kúpanie, prebaľovanie, dojčenie, obliekanie...

Tip MAMA a ja 
Na zadoček si vyberajte takú ochrannú masť, ktorá pomáha pri prevencii zaparenín, ale účinná je aj vtedy, ak drobčeka náhodou postihnú. Mala by byť bez parfumácie, konzervačných a dezinfekčných látok, no zároveň s takým zložením, ktoré podráždenú pokožku dokáže upokojiť a potlačiť zápal. 

Čo robiť, ak už dieťatko zaparený zadoček trápi? 

Aj napriek veľkému úsiliu sa môže stať, že sa zaparenina na telíčku dieťatka objaví. Zväčša môžete spozorovať, že je dieťatko nervóznejšie, plačlivejšie, namáhaná pokožka je na dotyk citlivá, začervenaná, teplá a akoby lesklá.

Následne sa môže objaviť opuch, drobné vyrážky, pľuzgieriky, postihnuté miesto sa môže i šúpať, takže sa doň ľahko dostane infekcia.

Aby ste tomu predišli, je dôležité prebaľovať dieťatko po každom pomočení či stolici a zadoček i okolie genitálu natrieť vhodnou ochrannou masťou.

Ak sa vám napriek tomu čokoľvek nezdá, poraďte sa so svojím pediatrom, v prípade, že by sa stav zhoršil, môže vám odporučiť antiseptickú masť alebo krém. 

Prečítajte si: 

Prečítajte si: Keď štípe zadoček... Takto dieťatku zaručene pomôžete!