Keď štípe zadoček... Takto dieťatku zaručene pomôžete!

Keď štípe zadoček... Takto dieťatku zaručene pomôžete!
28.4.2017 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Štípe vaše dieťatko zadoček a je podráždené? Robili ste všetko správne, a predsa sa to stalo? Nasledujúce rady vám pomôžu eliminovať riziká.

Spríjemnite si prebaľovanie

Čím je bábätko menšie, tým je jeho vyprázdňovanie častejšie, a preto je dôležité dieťa prebaľovať aspoň 7 – 8-krát denne. Dobré je vedieť aj to, že bábätko sa najčastejšie vyciká ihneď po prebudení.

Plienka sa má vymieňať podľa možností čo najčastejšie, pretože práve častou výmenou plienok je možné zaparenému detskému zadočku predísť. Prebaľovanie bábätka by nemalo byť iba povinnosťou, ale prirodzenou činnosťou, ktorej sa síce nevyhnete, no môžete si ju spríjemniť.

Ako na to?

 • Vyberte si vhodné miesto a majte všetko poruke – skôr, ako začnete dieťatko prebaľovať, pripravte si na dosah všetky potrebné veci: vlhčené obrúsky, ochranný krém, plienky, čisté a suché oblečenie.
 • Zaobstarajte si prebaľovaciu podložku – umiestnite ju do vyhovujúcej úrovne podľa výšky vašej postavy, tak eliminujete častý nápor na svaly chrbta.

Podložka čiastočne bráni dieťatku v pretočení a je umývateľná. Dôležité je mať na pamäti, že pri prebaľovaní sa od dieťatka nikdy nesmiete vzdialiť.

 • Bábätko obklopte hračkami – miesto, kde prebaľujete, obklopte hračkami, aby sa vaše dievčatko alebo chlapček pri prebaľovaní mohli zabaviť.
 • Vytvorte si rituál – každé prebaľovanie počas dňa spestrujte rozprávaním, spievaním, jednoducho sa bábätku prihovárajte.

Prebaľovanie môže byť dôvodom aj ku hre. Výnimkou býva nočné prebaľovanie, vtedy je vhodnejšie dieťa rozprávaním nerozptyľovať a čo najrýchlejšie ho prebaliť, aby sa zo spánku úplne neprebralo a nakoniec si nevymenilo noc za deň.

 • Výber plienky je dôležitý – plienka by mala nielen dobre držať, a pritom nebrániť dieťatku v pohybe, ale mala by mať aj dobrú saciu schopnosť.

Látkové plienky sú lacnejšie, no starostlivosť o ne býva náročnejšia. Pri látkových plienkach môže byť výborným pomocníkom tzv. separačná plienka, ktorá pomáha zadoček udržiavať v suchu.

Navyše sú ekologickejšie, a to je dôvod, že sa pre ne dnes rozhoduje viac mamičiek ako v nedávnej minulosti. Pri jednorazových plienkach odpadajú starosti s praním a žehlením, takže vám ostane viac času na oddych alebo starostlivosť o dieťatko.

Navyše dobre sajú a držia, takže oblečenie dieťatka nemusíte tak často meniť. 

 • Nezabudnite detskému zadočku dopriať čas na vzduchu – po umytí a očistení zadočka nechajte dieťa bez plienky radostne kopkať nožičkami.

Namáhané partie citlivej detskej pokožky sa potrebujú na vzduchu vysušiť a „vyvetrať“, aby mohli odolávať amoniaku, ktorý vzniká reakciou močoviny a enzýmom obsiahnutých v stolici. Amoniak mení normálne pH pokožky, preto jeho dlhodobé pôsobenie vedie k podráždeniu pokožky.  Prečo zaparený zadoček vzniká?

U najmenších detí je zaparený zadoček pomerne častým problémom. Vzniká mechanickým dráždením kože, teda trením plienok o citlivú pokožku na zadočku, slabinách, v oblasti genitálií v teplom, vlhkom prostredí.

Pokožka nemá pod plienkou zaistené dostatočné prevzdušnenie a zvýšená vlhkosť, zvyšky moču a stolice ju robia vnímavejšou na poškodenie.

Prečítajte si: Prvé kúpanie, prebaľovanie, dojčenie, obliekanie...

TIP MAMA a ja

Pri prebaľovaní sa nikdy nespoliehajte na fakt, že vaše bábätko sa ešte nedokáže otočiť. Váš drobec môže túto novú schopnosť „objaviť“ práve vo chvíli, keď sa mu dostatočne nevenujete.

Preto ak potrebujete otočiť hlavu a pozrieť sa, kto vstúpil do miestnosti (napr. vaše staršie dieťa), jednou rukou prebaľované bábätko vždy pridržiavajte

Prejavy zapareného zadočka

Najprv má drobec pokožku zadočka začervenalú, teplú, lesklú a na dotyk bolestivú. To je prvým varovným príznakom plienkovej dermatitídy, ako sa zaparený zadoček odborne nazýva.

Ak mamička, alebo osoba, ktorá sa o dieťatko stará, nezačne rýchlo konať, pokožka môže opuchnúť, šúpať sa a objavia sa na nej drobné vyrážky podobné žihľavke, ktoré často splývajú a samozrejme bolia.

Nepohodu dieťa ohlási nepokojom, plačom, či mrzutosťou. Ak sa v tomto štádiu pokožka neprelieči, vytvoria sa pľuzgieriky a pridruží sa infekcia. 

Prečítajte si: Otecko a prebaľovanie – skutočný horor?!

Ako sa zaparenému zadočku vyhnúť?

 • Častou výmenou plienok (nielen počas horúcich letných dní).
 • Používať kvalitné plienky, ktoré dobre absorbujú vlhkosť a ktoré sú čiastočne priedušné.
 • Pokožku zadočka dôkladne očistiť od zvyškov moču a stolice, najlepšie pod tečúcou vodou. V prípade, že to nie je možné, použiť čistiace obrúsky.
 • Pri umývaní používať iba detské mydlá, určené na jemnú detskú pokožku.
 • Pri prebaľovaní ponechať dieťatko čo najčastejšie bez plienky (pozor však na dostatočné teplo v miestnosti, inak hrozí prechladnutie).
 • Pokožku v oblasti zadočka, slabín a genitálií chrániť ochrannou masťou.

Ako zvládnuť zaparený zadoček?

 • Ak zaparenina vznikne, dieťa treba prebaľovať po každom močení alebo stolici.
 • Zaparený zadoček chrániť ochrannou masťou určenou na zapareniny, v prípade infekcie vám lekár predpíše, prípadne odporučí antiseptickú masť alebo krém.
 • Ak má dieťa viac riedkych hnačkovitých stolíc denne, je potrebné kožu ešte intenzívnejšie očisťovať a premasťovať.
 • Akékoľvek pochybnosti konzultujte so svojím pediatrom.