Vývoj plodu počas tehotenstva
Ako rastie bábätko v brušku?
Vývoj dieťaťa počas tehotenstva prebieha neskutočným tempom a toto tempo sa už nikdy v ďalšom živote jedinca sa nezopakuje. Z vajíčka a spermie vzniká bunka, ktorá je základom ďalšieho života. Niekoľko dní po oplodnení vzniká zhluk buniek - blastocysta, ktorá váži asi štyri tisicíny miligramu. Z týchto zopár buniek sa za 9 mesiacov vyvinie človiečik schopný života. Zrelé dieťa je asi milardukrát ťažšie ako počiatočných zopár buniek.
- Začiatok tehotenstva
- Bude to chlapec alebo dievča
- Hmotnosť a dĺžka plodu podľa dĺžky tehotenstva
- Vývoj plodu v jednotlivých obdobiach tehotenstva
Základné predpoklady pre tehotenstvo zo strany ženy
Zdravé a kompletné vnútorné ženské orgány sú nevyhnutnou podmienku pre bezproblémové otehotnenie a vývoj plodu. K vnútorným pohlavným orgánom dôležitým pre otehotnenie a vývoj plodu patrí maternica, vaječníky a vajíčkovody, ktoré maternicu a vaječníky spájajú.
Žena sa rodí s vaječníkmi, ktoré sú plné nezrelých vajíčok. Vaječníky rastu a vyzrievajú v súlade s rastom dieťaťa a pôvodne nezrelé vajíčka v nich začínajú dozrievať v období puberty.
Kedy je možné otehotnieť
Vždy približne 14 dní od poslednej menštruácie sa z jedného vaječníka uvoľňuje zrelé vajíčko, ktoré prechádza z vaječníka cez vajíčkovody do maternice. Sliznica maternice je v tomto čase bohatá, dobre prekrvená, pripravená prijať oplodnené vajíčko.
Ak v tomto čase sa k vajíčku dostane spermia, dochádza k splynutiu väčšinou vo vajíčkovode a oplodnené vajíčko sa prirodzeným pohybom svalstva vajíčkovodu posúva do maternice. Tu sa usidlí v pripravenej maternici a začína tehotenstvo.
Ak vajíčko nie je oplodnené, neusidlí sa v maternici, sliznica maternice sa po 14 dňoch odlúči, žena menštruuje.
Záver: 14 deň po poslednej menštruácii dochádza k uvoľneniu vajíčka. Keďže vajíčko putuje z vaječníkov do maternice, počas celej doby jeho putovania je možné oplodnenie spermiou. Preto šanca otehotnieť je pri pohlavnom styku od 11. až 12. dňa od poslednej menštruácie po približne 16. deň od prvého dňa poslednej menštruácie.
Výpočet termínu pôrodu a dôležité informácie o tehotenstve získate v článku Tehotenstvo.
Bude to chlapec alebo dievča
Každá ľudská bunka má 46 chromozómov. Z toho 2 chromozómy sú pohlavné. Žena má dva pohlavné chromozómy typu XX. Muž má tiež dva pohlavné chromozómy, jeden je typu X, druhý Y. Práve Y chromozóm určuje mužské pohlavie. Každá pohlavná bunka, vajíčko alebo spermia obsahujú polovičnú sadu chromozómov, teda 23 chromozómov, z nich je vždy jeden pohlavný.
Po splynutí vajíčka a spermie má bunka spolu 46 chromozómov, polovicu od matky, polovicu od otca. Ak je vajíčko oplodnené spermiou s pohlavným chormozómom X, narodí sa dievča. Ak je vajíčko oplodnené spermiou s pohlavným chromozómom Y, narodí sa chlapec.
Záver: To, či sa narodí dievča alebo chlapec závisí vždy od spermie.
Hmotnosť a dĺžka plodu v jednotlivých obdobiach tehotenstva
Vek v týždňoch zodpovedá veku od oplodnenia nie od dátumu poslednej menštruácie.
Vek | Dĺžka | Hmotnosť |
2.týždeň | 1mm | |
8. týždeň | 3-4 cm | 3-5 g |
3. mesiac | 9 cm | 20 g |
4.mesiac | 16 cm | 120 g |
5.mesiac | 25 cm | 250 g |
6.mesiac | 30 cm | 600 g |
7.mesiac | 35 cm | 1200 g |
8.mesiac | 40 cm | 1800 g |
9. mesiac | 45 cm | 2700 g |
Pôrod | 48-53 cm | 3000-3500 g |
Vývoj plodu v jednotlivých obdobiach tehotenstva
Prvé dva týždne po oplodnení
Po splynutí vajíčka a spermie vzniká zárodočná bunka, zárodok, ktorý sa začína deliť veľmi rýchlym tempom už počas prechodu vajíčkovodmi, teda ešte pred usídlením v maternici. Najskôr na polovicu, čo sa deje asi 36 hodín po oplodnení, potom každá polovica na ďalšiu polovicu, a každá nová časť sa opäť delí. Delí sa celá bunka presne na polovicu, teda aj chromozómy sa delia, pričom každá nová bunka má 46 chromozómov. Bunky sa delia rôznym tempom, až vznikne útvar, ktorý sa podoba maline, hovoríme mu morula.
Ďalšie štádium vývoja je blastocysta, vo vnútri má dutinku vyplnenú tekutinou, ktorá je to základom placenty. 6.-7 deň po oplodnení dochádza k usídleniu blastocysty - zárodku v maternici a od tohto času sa môže organizmus ženy a zárodku vzájomné ovplyvňovať. Usídlenie je ukončené 12. deň po oplodnení. Pri usídlení sa začínajú tvoriť látky typické pre tehotenstvo (choriogonadotropíny), ktoré sa dajú zistiť v močí napr. aj babytestom.
V tele ženy sa vytvárajú hormóny potrebné na udržanie zárodku v maternici a na zabránenie menštruácie. Drobné krvácanie v tomto období môže byť prítomné a je výsledkom cievnych zmien počas usídlenia, ale rozhodne nie je takej intenzity ako normálna menštruácia.
3. týždeň po oplodnení (5. týždeň od poslednej menštruácie)
Delenie buniek prebieha intenzívne a bunky tvoria zhluky, ktoré sú základom kože, nervového systému, zmyslových orgánov, tráviaceho systému, pečene, pľúc, kosti, svalov, pohlavných orgánov. Časť buniek tvorí základ pre vývoj placenty. Tieto bunky začínajú fungovať ako placenta, to znamená, že vyživujú zárodok a zároveň sa v nich tvoria hormóny potrebné pre tehotenstvo.
4. týždeň po oplodnení (6. týždeň od poslednej menštruácie)
Zárodok- embryo sa začína formovať, je vidieť hlavový koniec, tvorí sa základ pre jednotlivé orgány, je uložené vo vode, začína mať tvar písmena C, sú prítomné výbežky, z ktorých sa vyvinú končatiny.
5. týždeň po oplodnení (7. týždeň od poslednej menštruácie)
Hlavová časť embrya rastie rýchlejšie ako ostatné časti, je tu viditeľný nepomer. Začína sa tvarovať srdce a v ňom komory a predsiene, vznikajú základy pohlavných orgánov, nervov, začínajú sa tvarovať miesta pre oči, uši, nos.
6. týždeň po oplodnení (8. týždeň od poslednej menštruácie)
Naďalej pretrváva nepomer veľkosti hlavy k ostatnej časti embrya, hlava je väčšia. Pokračuje vývoj zmyslových orgánov, vytvárajú sa jemnejšie štruktúry očí, uší. Začína sa vývoj jednotlivých častí tráviacich ústrojov, vyvíja sa pečeň, podžalúdková žľaza, pažerák, žalúdok, čreva. Začínajú sa diferencovať štruktúry močových ciest, obličky, močovody, základ močového mechúra. Je prítomný základ pre vývoj pohlavných orgánov.
V mozgu pokračuje delenie buniek ako základ pre jednotlivé mozgové štruktúry. Na končatinách sa tvorí základ prstov. Embryo sa začína pohybovať, pohyby nie sú tak zreteľné, aby ich mohla žena cítiť.
7. týždeň po oplodnení (9. týždeň od poslednej menštruácie)
Pokračuje vývoj mozgu, hlavne sa vytvárajú cievy, ktoré sú potrebné pre zásobovanie mozgu, vývoj miechy. Viditeľné zmeny sú na končatinách, vyvíjajú sa jemnejšie štruktúry- medziprstové priestory. Jemné štruktúry oka sú dobre vyvinuté, je prítomná sietnica, slzné kanáliky, vytvárajú sa slzné žľazy, prítomné je vnútorné aj vonkajšie ucho, prítomné sú pery, základ pre mliečne zuby.
8. týždeň po oplodnení (10.týždeň od poslednej menštruácie)
Je to vlastne koniec druhého mesiaca tehotenstva. Embryo je dobre vyvinuté, telo má štruktúru a podobu ľudského tela, pretrváva naďalej nepomer medzi hlavovou časťou a telom. Hlava je stále nepomerne väčšia k telu a tvorí takmer polovicu dĺžky embrya. Zmyslové orgány sú dobre vyvinuté, očné viečka uzatvárajú očné štrbiny, začína pohyb čriev, začínajú fungovať prvé reflexy v mieche, po podráždení tváre sa začína plod pohybovať.
3. mesiac tehotenstva
Kostra je ešte chrupavčitá, dobre vyvinuté sú končatiny, sú prítomné pršteky. Mozog pokračuje vo vývoji, začína sa vytvárať základ mozgovej kôry. Plod reaguje reflexne, začína hýbať rukami, vývoj tváre je takmer hotový, je prítomný noštek, uši s formujúcim sa ušným boltcom, oči s viečkami prekrývajúcimi očné štrbiny, začínajú sa rysovať pery.
Začínajú sa vyvíjať pohlavné orgány ale pohlavie nie je možné ultrazvukovým vyšetrením zistiť. Srdce má komory, predsiene, chlopne, je možné ultrazvukom zachytiť ozvy srdca plodu. Vývoj močových ciest je ukončený, začínajú pracovať obličky a plod močí do plodovej vody. Vývoj placenty je taktiež ukončený.
4. mesiac tehotenstva
Postupuje vývoj mozgu, vytvára sa kôra mozgová. Vyvíja sa hmat, chuť. Základy mliečnych zubov sú už vytvorené, začínajú sa vyvíjať základy trvalých zubov. Kostra je ešte naďalej chrupavčitá, ale postupuje kostnatenie (ukladanie vápnika do chrupavčitej kostry). Telo je pokryte prvou jemnou kožou, ktorá je priesvitná, ale už v tomto čase je pokrytá jemnými chĺpkami- lanugom, ktoré je možné vidieť aj u predčasne narodených detí.
5. mesiac tehotenstva
Pokračuje intenzívný vývoj, hlavne vývoj mozgu a dokončuje sa vývoj ostatných orgánov.
Vývoj zmyslov je takmer ukončený, očné viečka, ktoré boli zrastené sa oddeľujú. Tvorí sa základ pre sklovinu zubov. Začína činnosť tráviaci systém, tvoria sa žalúdočne šťavy ale aktívne začínajú byť aj žľazy s vnútorným vylučovaním, napríklad pankreas- podžalúdková žľaza. Pohlavné orgány ukončujú vývoj jemných štruktúr hlavne vaječníkov u dievčat a semenníkov u chlapcov. Pohyby plodu sú výraznejšie, žena ich už môže cítiť. Plod pláva v plodovej vode.
V 18. týždni začína viacrodička cítiť pohyby plodu, provorodička zvyčajne v 20. týždni tehotenstva. Prvé pohyby sú ako prelievanie tekutiny v črevách, alebo pohyb plynov v črevách. Keď sa ale opakujú a zvýrazňujú niet pochyb o tom, že sú to pohyby plodu.
6. mesiac tehotenstva
Plod je pomerne veľký, a v tomto mesiaci dosahuje hranicu životaschopnosti, za ktorú sa pokladá ukončený 24. týždeň a hmotnosť 500g. Mozog má vyvinuté štruktúry, ale povrch mozgu nie je ryhovaný, je hladký. Začínajú sa objavovať dýchacie pohyby, dýchacie cesty majú vyvinutú sliznicu, začína sa vytvárať v malom množstve surfaktant- faktor dôležitý pre dýchanie, viac Syndrom dychovej tiesne.
Močové cesty a pohlavné cesty začínajú mať definitívnu podobu, aj keď semenníky sú ešte v dutine brušnej a veľké pysky ohanbia u dievčat sú malé. Pošva je prítomná. Pohyby plodu sú výrazné, plod vykoná od 40-100 pohybov za hodinu. Je možno pozorovať obdobia spánku a bdenia, reaguje na zvuky z vonkajšieho prostredia, cmúľa si prštek, objavuje sa sací reflex.
7. mesiac tehotenstva
Plod je veľký a prežívanie detí, narodených v tomto období je bežné. Plod sa pohybuje menej, vzhľadom na jeho veľkosť, ale pohyby končatinami a napínanie končatín je výraznejší. Postupuje vývoj funkcie pľúc, tvorba surfaktantu, dýchacie pohyby už nie sú náhodné a chaotické, sú pravidelnejšie. Oči má plod otvorené.
Tráviaci systém začína fungovať, plod prehltáva plodovú vodu, tvorí sa stolica, ktorá za normálnych okolnosti zostáva v čreve a uvoľňuje sa až po pôrode. Močí do plodovej vody. Na povrchu mozgu sa začínajú tvoriť mozgové závity, mozog už nie je tak hladký ako v prechádzajúcich obdobiach. Sluch je dobre vyvinutý, na silné zvukové podnety reaguje pohybom, reaguje na hudbu.
8. mesiac tehotenstva
Poloha plodu začína byť definitívna. Hlavičku má plod dole, nožíčky smerujú k bránici. Vývoj orgánov, okrem mozgu a cievneho zásobenia sietnice je kompletne ukončený, prebieha už len ich rast. V mozgu sa naďalej vyvíjajú závity, tvoria sa obaly miechy, mozgu, nervov, ukončuje sa vývoj ciev v mozgu.
9. mesiac tehotenstva
Plod je takmer zrelý, má dostatočne vyvinutá kožu a podkožný tuk. Kostra je pevná, okrem lebky, kosti lebky sú ešte poddajné. Orgány sú vyvinuté, pripravené na normálnu funkciu.
Termín pôrodu
Koža je napätá, ružová, bez lanuga, pokrytá mazkom, chodidlá nôh majú kompletné ryhovanie, nechty presahujú špičky prstov, chrupavčité časti ušného boltca sú vyvinuté, úpon pupočníka je uprostred vzdialenosti medzi horným okrajom panvovej kosti a dolným okrajom hrudnej kosti. U chlapcov sú semenníky zostúpene, u dievčat veľké pysky prekrývajú malé pysky. Dozrievanie mozgu a tvorba obalov nervov nie je ukončená, pokračuje aj po narodení.