Tehotenstvo

MUDr. Monika Antošová | 12. marec 2019
Tehotenstvo

Ste tehotná? Čaká vás veľa zmien.

Tehotenstvo

Podľa odborníkov, ale aj  väčšiny žien, je obdobie očakávania dieťaťa  najdôležitejším obdobím života ženy.

Tehotenstvo prináša množstvo zmien v telesných funkciách a psychike ženy. Správna životospráva pomáha vyrovnať sa s týmito zmenami a vedie k bezproblémovému priebehu tehotenstva a k pôrodu zdravého dieťaťa.

Oplodnenie a začiatok tehotenstva

Tehotnosť začína oplodnením vajíčka (ženská pohlavná bunka) spermiou (mužská pohlavná bunka) v čase ovulácie, to je v čase uvoľnenia vajíčka z vaječníkov.

Ovulácia a teda obdobie, kedy môže žena otehotnieť, je medzi 12. – 14. dňom od poslednej menštruácie. V tomto období je sliznica maternice najvyššia a pripravená prijať oplodnené vajíčko. K splynutiu vajíčka a spermie dochádza vo  vajíčkovodoch. Oplodnené vajíčko sa dostáva do maternice a usídli sa v pripravenej sliznici. Hovoríme o nidácii – usídlení vajíčka.

Prvé dni po splynutí oplodnené vajíčko žije z vlastných zdrojov, po nidácii sa  postupne  začínajú tvoriť útvary, ktoré umožňujú prijímať živiny z tela ženy. Po 14 dňoch je vajíčko pevne usídlené a  endometrium (časť maternice so sliznicou) sa nad nim pevne uzatvára.

Medzitým prebieha intenzívne delenie vajíčka, neskôr tvorba obalov, tvorba placenty s napojením na plod pupočníkom, v ktorom prechádzajú cievy od matky k plodu. Tieto privádzajú živiny a kyslík  k plodu. Od plodu k matke zasa vedú cievy, ktoré odvádzajú odkysličenú krv bohatú na kysličník uhličitý  na ďalšie okysličenie a obohatenie sa  živinami.

Trvanie tehotenstva a termín pôrodu

Normálna tehotnosť trvá 280 dní alebo 40 týždňov od prvého dňa poslednej menštruácie.

Vyjadrené v mesiacoch, tehotenstvo trvá 10 lunárnych mesiacov. Lunárny mesiac nie je kalendárny mesiac. Každý lunárny mesiac sa skladá presne zo 4 týždňov.  

Týždeň tehotenstva nazývame aj gestačný týždeň. 

Ako si vypočítať termín pôrodu

Termín pôrodu = (dátum poslednej menštruácie + 7 dni) – 3 mesiace. Tento výpočet je nepresný u nepravidelnej menštruácie. 

Prvé príznaky tehotenstva

Medzi prvé príznaky tehotenstva patrí :

  • neprítomnosť menštruácie
  • napätie a zväčšenie prsníkov
  • ranná nevoľnosť

Neprítomnosť menštruácie

Ak sa vajíčko neoplodní, hormonálna situácia nie je zmenená, dochádza k odlúčeniu na tehotenstvo pripravenej časti sliznice.  Odlúčenie je sprevádzané krvácaním čiže menštruáciou.

Ak je vajíčko oplodnené  a usadí v sliznici, dáva signál na tvorbu hormónov,  ktoré zabezpečia, aby nedošlo k uvoľneniu ďalšieho vajíčka. Zároveň začína tvorba  hormónov, ktoré udržiavajú vajíčko v maternici. Vzhľadom na to, že sliznica sa neodlučuje, nedochádza k menštruácii. Keďže nedochádza ani k uvoľňovaniu ďalšieho vajíčka, nie je možné, aby žena počas tehotenstva znovu otehotnela.

Prsníky

V tehotenstve sa zväčšujú prsia, pretože sa pripravujú na dojčenie. Zväčšovanie pŕs, napätie, niekedy aj pichanie je jedným z prvých príznakov tehotenstva.  

Ranná nevoľnosť

Jedným z najčastejších príznakov tehotenstva je ranná nevoľnosť, nutkanie na vracanie alebo vracanie. Tieto príznaky sú individuálne, rovnako ako ich začiatok. U niektorých žien je nevoľnosť celodenná.  Zvyčajne začína medzi 4. až 8. týždňom a ustupuje po 4. až 5. mesiaci tehotenstva. Príčina nie je známa, niekedy sú príznaky tak výrazné, že dochádza k chudnutiu a stav vyžaduje infuznú liečbu. Niektorým ženám pomáha raňajkovať v posteli, skôr než sa postavia. Viac Bežné tehotenské problémy. 

Stanovenie diagnózy tehotenstva

Tehotenstvo sa je možné diagnostikovať  tromi spôsobmi:

  • vyšetrením moču a krvi na prítomnosť HCG (ľudský choriový gonadotropín)
  • ultrazvukovým vyšetrením (pomocou vaginálnej sondy už v 4. týždni tehotenstva)
  • manuálnym vyšetrením  

Telesné zmeny počas tehotenstva 

Tehotenstvo spôsobuje zmeny takmer všetkých orgánov. Tieto zmeny nie sú trvalé a po pôrode sa organizmus za krátku dobu dostáva do pôvodnej formy.

Zmeny sú jednak v dôsledku zvýšených nárokov vyvíjajúceho sa plodu a jednak v dôsledku potreby chrániť organizmus ženy pri týchto zvýšených nárokoch.

Objem srdca sa postupne zväčšuje, ku koncu tehotenstva je väčší o 12%.

U niektorých žien je prítomná nepravidelná frekvencia srdca (extrasystoly – sťahy srdečného svalu mimo pravidelného rytmu). Normálna frekvencia srdca je 60-80/minútu. Ku koncu tehotenstva sa zvyšuje o 15 úderov za minútu.

Až 90% žien má systolický šelest v dôsledku zvýšeného tepového objemu.

Srdcový výdaj (výdaj krvi) sa zvyšuje o 40%, začína sa zvyšovať od 8. týždňa tehotenstva s maximom v 30.- 34. týždni. Od tohto času sa nemení až do pôrodu.

Krvný tlak je o niečo nižší u tehotných ako u netehotných.

U tehotnej ženy sa zvyšuje prietok krvi jednak maternicou a jednak aj inými orgánmi, napr. obličkami, kožou rúk a nôh, zvyšuje sa prekrvenie slizníc. Zvýšenie prietoku je závisle na pokročilosti tehotenstva. Zvýšeným prietokom sa odstraňuje teplo, ktoré produkuje plod a ktoré vzniká pri zvýšenom metabolizme u ženy. 

Krvný obraz v tehotenstve

Normálny počet erytrocytov (červených krviniek) je 4,5 mil. x 1012 /l. U tehotnej ženy je najnižší v 30. týždni tehotenstva a dosahuje hodnotu 3,7x1012 /l. Potom sa už počet červených krviniek nemení.

Dýchanie v tehotenstve

Bránica je v tehotenstve posunutá vyššie asi o 4 cm, čo spôsobuje zmenu typu dýchania. Tehotné ženy majú typ dýchania viac brušný ako hrudný. 

Obličky a močové cesty v tehotenstve

Pre tehotenstvo je typické zväčšovanie obličiek a rozšírenie odvodných močových ciest. Zmeny začínajú už pred 10. týždňom tehotenstva. Je tu prítomná aj stáza moču v močových cestách, čo môže byť príčinou častejších infekcií močových ciest u tehotných.

Močový mechúr 

Okolo 4. mesiaca nastáva výraznejšie zväčšenie maternice a prekrvenie panvových orgánov. To spôsobuje potrebu častejšieho močenia u tehotnej ženy. 

Prítomnosť cukru  v moči (glykosúria)

Nemusí byť vždy známkou tehotenskej cukrovky. Zisťuje sa až u 50% tehotných žien.

V tehotenstve nemusí množstvo vylúčeného cukru odpovedať hladine cukru v krvi. Je to spôsobené zmenenými pomermi v tých častiach obličky, ktoré sú zodpovedné za reguláciu cukru v moči (proximálny tubulus). Napriek tomu každá prítomnosť cukru v moči by mala byť objasnená a tehotná žena vyšetrená pre možnosť začínajúcej tehotenskej cukrovky. 

Bielkovina v moči

Aj netehotná zdravá žena môže mať určité množstvo bielkovín v moči. To množstvo je ale tak nízke, že bežnými laboratórnymi metódami sa nedá zistiť. Ak množstvo bielkoviny v moči je viac ako 0,5g/24 hodín, je potrebné myslieť na chorobný proces a dôsledne vyšetriť príčinu. 

Tráviaci systém

V tehotenstve sú vyššie požiadavky na výživu, na prívod energie, minerálov a vitamínov. Strava by mala byť pestrá, obsahovať dostatočné množstvo vápnika, pretože plod potrebuje denne 25-30g vápnika pre správny vývoj.

Počas tehotenstva sa zvyšuje tvorba slín, znižuje sa pH v dutine ústnej, čo môže prispievať k vzniku zubného kazu.

Pocit plnosti

Je spôsobený zníženým pohybom čriev a žalúdku. Tehotná môže mať častejšie preto pocit plnosti. Rovnako pri zníženej pohyblivosti čreva, je obsah črevný dlhšie v čreve, dochádza k vstrebávaniu vody a k tvorbe zápchy.

Funkcia žlčníka a pečene

Počas tehotenstva je spomalená činnosť svalov prítomných v žlčníku, čo spôsobuje jeho spomalené vyprázdňovanie. Je to  podporný faktor pri tvorbe žlčových kameňov. Pečeň nemení počas tehotenstva ani svoj tvar ani veľkosť. V niektorých aspektoch je zvýšená činnosť pečene (vyššie alkalické fosfatázy, vyššia tvorba cholesterolu, globulínov,  nižšia tvorba albumínu).

Maternica v tehotenstve

Hmotnosť netehotnej maternice je 70g a objem jej dutiny menší než 10ml. V období pôrodu váži maternica 1100g a má objem 5-20 litrov, ba niekedy aj viac. Maternica je uložená v panve, v priebehu tehotenstva nutne opúšťa priestor panvy  a je uložená viac v pravej polovici brucha.

Tehotné ženy majú výraznejšie vylučovanie hlienu z pošvy. Je to v dôsledku hormonálnych zmien. Hlien je belavý, nie je sfarbený, nie sú prítomné známky zápalu.

Kožné strie

Najväčším kozmetickým problémom pre tehotné je tvorba strií. Strie (jazvovité zmeny na koži) sa objavujú na koži podbruška, na stehnách, majú ružovú alebo purpurovú farbu. Sú spôsobené zvýšením hmotnosti, ale aj zvýšeným napätím kože. Odporúčajú sa špeciálne krémy na strie. Prevenciou je  udržiavanie primeranej hmotnosti, pohybový režim a zvláčňovanie kože. 

Pavúčikovité névy

Niekedy sa na hrudníku, tvári a ramenách objavujú drobné rozšírené cievy (pavúčikovité névy). V tehotenstve sa zväčšujú, tmavnú, po pôrode sa dostávajú do pôvodnej podoby. Ak rastú rýchle, je vhodné ich ihneď odstrániť buď laserom alebo elektrokoaguláciou. 

Pigmentové škvrny

Sú spôsobené zmenenou tvorbou hormónov. Môžu sa vyskytnúť kdekoľvek na koži. Po pôrode nie vždy zmiznú.

Prevencia:  Ak je sklon k ich tvorbe, nie je vhodné opaľovanie. Pri pobyte na slnku je potrebné používať krémy s vysokým ochranným faktorom.

Hnedé sfarbenie vyskytujúce sa v strednej časti brucha, v oblasti pupku a veľkých pyskov je spôsobené zvýšeným ukladaním pigmentu. V priebehu šiestich týždňov po pôrode sa samo stráca.

Vlasy

Vlasové lôžka sú v tehotenstve aktívnejšie ako u netehotnej ženy. Po pôrode sa táto aktivita znižuje, preto dochádza k vypadávaniu vlasov. Stav sa do 6-12 mesiacov po pôrode upraví. 

Prsia v tehotenstve

V tehotenstve sa prsia zväčšujú, pretože sa pripravujú na dojčenie. Zväčšovanie pŕs, napätie v nich, niekedy aj pichanie je jedným z prvých príznakov tehotenstva. Postupne okolie bradavky tmavne, a v druhej polovici tehotenstva môže pri zatlačení z prsníka odchádzať malé množstvo mlieka - kolostra.

Uvoľňovaniu mlieka z prsníkov bráni vysoká hladina hormónu estrogénu. Po pôrode jeho hladina prudko klesá, začínajú sa uplatňovať hormóny podporujúce a umožňujúce  dojčenie. Laktácia začína obvyklé na tretí popôrodný deň. 

Zrak v tehotenstve

Tehotné ženy môžu mať jemne rozmazané videnie. Ostrosť zraku súvisí s miernym opuchom šošovky a rohovky, ktoré sa po pôrode dostávajú do normy. Nevyžaduje liečbu. 

 Metabolizmus a hmotnosť v tehotenstve

Metabolizmus u tehotnej ženy sa zvyšuje súmerne postupom tehotenstva. U ženy sú zvýšené potreby na prísun živín vzhľadom k rastu plodu, placenty a maternice. Metabolické zmeny ovplyvňujú aj hormóny, ktoré sa aktivizujú počas tehotenstva. V posledných troch mesiacoch tehotenstva je energetická potreba vyššia o 15-20%. Zvyšovanie telesnej hmotnosti je spôsobené rastom maternice, plodu, placenty, zväčšovaním objemu prsníkov, pribúdajúcim množstvom vody v tele.   

Priemerný prírastok hmotnosti  je 11-12kg.

V 1.-3.  mesiaci       2kg

V 4.-6.  mesiaci       5kg

V 6.-9 . mesiaci       5kg 

Prírastok hmotnosti podľa orgánov

Prsia                     1 – 1,5kg

Maternica              0,5 – 1kg

Plod a placenta      5kg

Voda a minerály     1-1,5kg

Prírastok tuku        4 – 4,5kg 

Pre tehotenstvo je typické zadržiavanie vody v tele. Najvýraznejšie je v období pôrodu. Zdravá prvorodička, bez opuchov, znižuje svoju hmotnosť do 10 dní pri spontánnom pôrode v porovnaní s hmotnosťou okamžite po pôrode asi o 2kg. Príčinou je strata vody. 

Metabolizmus cukru

V tehotenstve je situácia, keď metabolizmu cukrov je riadený tak, že môže dôjsť k cukrovke tehotných. Je to v dôsledku pôsobenia hormónov, avšak tehotenská cukrovka môže byť predzvesťou cukrovky zväčša druhého typu, hlavne ak niekto v rodine  trpí cukrovkou.  

Keďže žena ma vyššie hladiny cukru v krvi, väčšie množstvo cukru sa dostáva k plodu, ktorý ho spracováva a ukladá do zásob, následkom čoho je veľký plod. Viac Novorodenec diabetickej matky. Hladina celkových tukov a cholesterolu sa v tehotenstve zvyšuje, po pôrode sa vracia do pôvodných  hodnôt pred tehotenstvom.

Psychické zmeny počas tehotenstva 

Množstvo zmien hlavne v začiatkoch tehotenstva sa môžu odraziť v psychike ženy. Je prítomná ranná nevoľnosť, nechutenstvo, slinotok, zápcha, čo je pre ženu nové a niekedy veľmi nepríjemné. Neskôr je obmedzená v pohybe, zle sa jej chodí, nepríjemne sedí, často si nemôže nájsť polohu na spanie. Pohyby plodu sú niekedy tak intenzívne, že sa na ne žena budí.

Ku koncu tehotenstva prichádza  aj strach z pôrodu.  Môže sa to prejaviť mrzutosťou, zmenou nálad, plačlivosťou, zníženou sebadôverou.

Preto žena v každom období tehotenstva potrebuje väčšiu pozornosť a viac lásky. Odbiť to vetou :,, Tehotenstvo je normálna vec´´, žene určite nepomôže. Nestačí ju odbremeniť od fyzickej námahy, dôležité je spolu sa tešiť na dieťatko a oceniť jej odvahu a trpezlivosť.

Citové prežívanie matky a jej psychický stav sa prenáša na plod. Plod, hoci tlmene, predsa počuje okrem tlkotu srdca matky, aj zvuky mimo maternice. 

Výživa v tehotenstve

V posledných šiestich mesiacov tehotenstva sa z potravy ukladá priemerne 5-6 g bielkovín denne.

Preto denný príjem bielkovín by mal byť 60-75g na deň. Okrem toho by tehotná žena mala prijímať dostatočné množstvo cukrov a tukov. V prípade, že príjem nie je dostatočný, dochádza k spracovaniu vlastných bielkovín. Tieto sú využívané na pokrytie vlastných potrieb a nemôžu byť využité plodom. Rovnako príjem tukov nie je potrebné vylúčiť, sú zdrojom energie pre matku, ale využíva ich aj plod.

Vitamíny

Pestrá strava s dostatočným množstvom surovej zeleniny a ovocia zabezpečí dennú potrebu vitamínov. U tehotných klesá hladina vitamínu B12, súvisí to pravdepodobne s hladinou estrogénov. U fajčiarok je pokles výraznejší. Striktná vegetariánska strava preto nie je vhodná pre tehotnú ženu.

Existuje množstvo odporúčaní vo výžive tehotných. Je treba si pamätať, že pestrá strava je najdôležitejšia. Je potrebné sa vyhýbať pitiu vody z neoverených zdrojov, konzumácii surového mäsa (biftéky), nekontrolovanej diviny, surovým vajíčkam (majonéza, šaláty), nápojom s vysokým obsahom konzervačných látok, energetickým nápojom a  kolovým nápojom.   

Čo sa v tehotenstve môže a čo nie 

Pohyb a šport

Zdravá žena, pri nekomplikovanom tehotenstve, sa nemusí úplne vzdávať svojich športových aktivít. Je treba vylúčiť extrémne športy,  druhy športu s používaním brušného lisu a športy, kde hrozí úraz. Ideálnym športom je turistika a primeraná gymnastika. Plávanie je v hodné, ale je potrebné využívať overené vodné zdroje. Viac Šport v tehotenstve

Opaľovanie

Neodporúča sa v prvých mesiacoch  tehotenstva slniť v soláriu. Pobyt na slnku nie je nevhodný, avšak je lepšie vyhýbať sa extrémnym horúčavám. Pokožku, vzhľadom na možnosť tvorby pigmentových škvŕn je potrebné chrániť krémom s vysokým ochranným faktorom. Viac Opaľovanie v tehotestve.

Osobná hygiena

Vzhľadom na vyššie riziko infekcie močových ciest dbať na hygienu po každej toalete.

Infekcie

Je potrebné vyhýbať sa kontaktu s infekciou počas celého tehotenstva, ale hlavne v prvých mesiacoh tehotenstva. U druhorodičiek, ktoré majú doma dieťa v kolektívnom zariadení, je potrebné strániť sa kontaktu s varicellou (ovčie kiahne) a rubeolou (ružienka), ak žena neprekonala v detstve tieto infekcie alebo nebola očkovaná. Očkuje sa len proti rubeole. Očkovanie proti chrípke je vhodné. Viac Prevencia infekcií v tehotenstve

Denný režim

Pre zdravý vývoj plodu a bezproblémové tehotenstvo je potrebné dodržiavať pravidelný režim spánku a aktivít. Nemenej dôležité je vyrovnané a nekonfliktné prostredie. Pozitívny prístup k tehotenstvu. Viac Životospráva vtehotenstve

Sexuálny život

Nie je potrebné meniť alebo obmedzovať v porovnaní stavom pred tehotenstvom. Iná situácia je u  rizikovej tehotnosti. Viac Sex a tehotenstvo

Krvácanie z rodidiel  

Prvý resp. aj druhý mesiac tehotenstva špinenie v termíne,  v ktorom by žena mala mať menštruáciu, ak by nebola tehotná, nemusí svedčiť o hroziacom potrate. Napriek tomu je potrebné vyšetrenie.

Bolesti v podbrušku, tvrdnutie brucha  

Občasné mierne bolesti v podbrušku  môže spôsobiť zväčšovanie sa maternice s ťahom na okolité štruktúry, hlavne v čase, keď vystupuje z panvy do dutiny brušnej.  Tvrdnutie bruška (kontrakcie) nie sú normálne  (okrem posledného mesiaca tehotenstva, kedy občasné tvrdnutie nemusí znamenať hroziaci predčasný pôrod). Napriek tomu vždy je potrebné vyhľadať gynekológa.

späť na začiatok