Ako sa starať o novorodenca
Čo všetko potrebujete vedieť o bábätku?
Ako sa starať o novorodenca
Novorodenec od samého začiatku vyžaduje špeciálnu starostlivosť, ktorá je odlíšna od starostlivosti väčšieho dieťaťa. V období po narodení je dieťa citlivejšie na negatívne faktory a je odkázané vo všetkom na vašu pomoc. Ak vaša starostlivosť bude dôkladna, výrazne prispejete k zdravému vývoju vášho dieťatka.
- Kúpanie a starostlivosť o kožu novorodenca
- Starostlivosť o vlasy a nechty novorodenca
- Starostlivosť o uši a nos novorodenca
- Prebaľovanie novorodenca
- Preťahovanie predkožky novorodencom
- Pobyt vonku s novorodencom a dojčaťom
- Učenie novorodenca
- Zavinovačka pre novorodenca áno alebo nie?
Kúpanie a starostlivosť o kožu novorodenca
U novorodenca plní koža ochrannú funkciu, udržuje teplotu, preto nemá byť veľmi odmasťovaná. Dieťa sa má kúpať 1-3x za týždeň.
Čo potrebujeme ku kúpaniu
Vaničku, osušky, teplomer, bylinkový kúpeľ alebo detské mydlo (do pol roka života nie je nutné), krém na ošetrenie zadočku, olej alebo telové mlieko na ošetrenie pokožky len po porade s lekárom, vlasovú kefku.
Príprava kúpeľa pre novorodenca
1. Teplota miestnosti má byť 24°C -25°C.
2. Začíname vždy v malej vaničke umiestnenej bezpečne tak, aby cesta z vaničky na miesto osušenia nebola príliš dlhá a aby nedošlo k prudkému ochladeniu, alebo vypadnutiu dieťaťa z mokrých rúk matky.
3. Do vaničky nalejem najprv studenú vodu a pridávame teplu s neustálym premiešavaním, až dostaneme potrebnú teplotu. Ak nalejeme horúcu vodu ako prvú, môže sa stať, že steny vaničky nie sú dostatočne ochladené a môžeme tým spôsobiť popálenie jemnej detskej pokožky.
4. Voda by mala mať teplotu tela, teda 37°C – 38°C. Je vhodné mať vodný teplomer, resp. môžeme vyskúšať teplotu vody ponorením svojho lakťa do vody. Voda nesmie ani páliť ani chladiť. Výška vody by mala byť cca 10cm.
5. Ak malo dieťa stolicu pred kúpaním, nenechávajte jeho očistu na kúpanie. Je potrebné umyť zadoček ešte pred vložením dieťaťa do vaničky.
6. Vhodné je používanie lehátka do vaničky, ktoré umožní, aby dieťa malo hlavičku stále nad hladinou vody. Lehátko je treba vkladať do vaničky, až keď má voda potrebnú teplotu. Ak by sme ho poliali horúcou vodou, udržiava teplotu (je látkove) a tak isto môže dôjsť k popáleniu dieťaťa. Ak lehátko nemáme, jednou rukou podopierame hlavičku dieťaťa, druhou rukou ho umývame.
7. Pred kúpaním si musíme pripraviť všetko, čo budeme potrebovať, do tesnej blízkosti, aby sme nemuseli odbiehať (mydlo, osušku, plienky, oblečenie).
Postup pri kúpaní
- Najprv umyjeme tvár vodou a potom buď hubkou alebo rukou telíčko. Do pol roka života kúpeme v čistej vode. Ani neskôr, ak má dieťa suchú kožu, nie je vhodné používať mydlo. Mydlom umyjeme len kritické miesta a to zadoček prípadne krk a podpazušie. Zadoček umývame ako posledný. Používame výlučne detské mydlo, ktoré neobsahuje žiadne parfumy a nevhodné prísady. Vlásky umývame mydlom tak, že najprv ich omočíme, potrieme namydlenou žinkou a v záklone oplachujeme čistou vodou, chránime pritom oči. Namiesto mydla na kúpanie môžeme použiť bylinkové kúpele z detskej kozmetiky obsahujúce oleje, ktoré majú zvláčňujúci účinok a možno ich použiť už v novorodeneckom veku. Tvár umývame prevarenou vodou. Ak dieťa nekúpeme každý deň, tváričku je napriek tomu vhodné prevarenou vodou umyť každý deň.
- Kúpanie by nemalo trvať dlhšie ako 5 minút. S vekom dieťaťa môžeme predlžovať čas kúpania, väčšina deti vodu miluje.
- Od 3 až 4 mesiacov vzhľadom na veľkosť dieťaťa je možné nahradiť malú vaničku veľkou vaňou s protišmykovou podložkou.
- Po vykúpaní dieťa položíme na suchú osušku a jemne osušíme. Čistý umytý zadoček ošetríme krémom, tak ako pri každom prebaľovaní.
Starostlivosť o vlasy a nechty novorodenca
Súčasťou kožného krytu okrem vlasov sú aj nechty. Nechty u novorodencov sú tenké, lámavé, rýchlo rastú a novorodenec sa nimi môže poškriabať. Je potrebné nechty pravidelne strihať nožnicami s tupým koncom, na rukách do oblúku, na nohách rovno. Rovné strihanie zabraňuje zarastaniu nechtov. Na vlasy v prvom polroku života nepoužívame šampón, ani nedávame priamo mydlo. Môžeme ich umyť vodou s rozpusteným mydlom. Po kúpaní prečešeme jemnou kefkou.
Starostlivosť o uši a nos novorodenca
Uši a nos bežne nečistíme, len v prípade nádchy. Každé dráždenie nosovej sliznice môže zvýrazniť výtok z nosa.
Ušné tampóny môžu zatlačiť maz hlbšie do vonkajšieho ucha, kde stvrdne a neskôr vyžaduje výplach. Preto čistíme krúživým pohybom len časť, ktorú dobre vidíme.
Prebaľovanie novorodenca
- Dieťa v prvých dňoch života prebaľujeme často. K prebaľovaniu je vhodný prebaľovací stôl, chráni matku pred bolesťami chrbtice. Vhodná je aj prebaľovacia umývateľná podložku, ktorá sťažuje dieťaťu pohyb.
- Nikdy nenechávame dieťa na prebaľovacom stole bez dozoru!
- Čo sa týka výberu plienok, sú vhodné aj látkové, avšak ich údržba je časovo náročná. Vyžaduje dôkladné vypláchanie po praní, zvyšky práškov dráždia kožu dieťaťa a podporujú vznik tzv. plienkovej dermatitídy - plienkový zápal kože.
Umývanie pri prebaľovaní
Najvhodnejšie a najbezpečnejšie z hľadiska hygieny je umytie zadočku pod tečúcou vodou. Ak používame navlhčené utierky, dievčatá utierame vždy spredu dozadu, aby sa zvyšky stolice nedostali do pošvy a okolia močových ciest.
Dievčatá majú krátku močovú rúru a zanesenie stolice do okolia močových ciest môže byť jednou z príčin vzniku zápalu v močových cestách.
U chlapcov dôkladne očistíme kožu pod penisom (pohlavný úd), mieškom. Pred ošetrením zadočku masťou alebo krémom necháme ho chvíľu na voľnom vzduchu uschnúť. Znižujeme tým riziko vzniku zápalu kože.
Preťahovanie predkožky novorodencom
Predkožku u chlapcov nepreťahujeme. Takýto postup je do 2-3 rokov života. Preťahovať je ju možné, len ak to ide úplne voľne, bez minimálneho násilia. Násilné pretiahnutie vedie k vzniku trhlín s mikrokrvácaním, ktoré spôsobuje zrasty poranenej kože a následne zhoršenie pretiahnutia.
Pobyt vonku s novorodencom a dojčaťom
Pobyt vonku je dôležitý z niekoľkých dôvodov:
- Je súčasťou otužovania dieťaťa.
Je prostredím pre získavanie nových vnemov, čo pozitívne vplýva na rozvoj osobnosti. - Je to dôležitá a žiaduca zmena pre matku a dieťa.
Čo je dôležité pre pobyt vonku
- Vhodné oblečenie zistite podľa seba, koľko vrstiev máte vy, toľko oblečte aj dieťatku. Dieťa ma byť oblečené voľne, aby odev nebránil pohybu, výhodnejšie je viac tenších vrstiev ako jedna hrubá, materiály by mali byť prírodné, vzdušné.
- Je treba dávať pozor na prehriatie. Napriek materiálom, z ktorých sú dnešné kočíky vyrobené, je teplota v kočíku zvyčajne vyššia ako teplota okolia. Ak nemáte skúsenosti a neviete ohodnotiť teplotu v kočíku, pomôže malý teplomer.
- V lete aj v zime je dôležitá prikrývka na hlavu, hrúbku volíme podľa počasia.
- So zdravým donoseným novorodencom môžeme chodiť vonku v lete 1-2 dní po príchode z pôrodnice. V zime je situácia iná, začíname podľa teploty vonku, vhodné je po 1-2 týždňoch. V jarných, jesenných a zimných mesiacoch, keď je rozdiel teploty v byte a vonku výraznejší, je vhodné začínať pobytom vonku najprv na 5 minút, a zvyšovať postupne do pol hodiny. Najlepšie je vhodne oblečené dieťa umiestniť pod otvorené okno alebo uložiť v kočíku na balkón. Akonáhle je dieťa zvyknuté na vonkajšie prostredie, malo by chodiť vonku každý deň a za každého počasia. Výnimkou je u novorodencov a malých dojčiat teplota vzduchu pod -5°C, u starších dojčiat pod -10°C, silný vietor s dažďom, alebo príliš prašný vietor.
- Nevhodné počasie pre pobyt vonku je aj inverzia, smog a veľká hmla.
- V zime je vhodné chrániť pokožku dieťaťa masťou, napr. Infadolan. Nepoužívajte krémy s obsahom vody (hydratačné). Tie v zime pokožke škodia, pretože pri nízkych teplotách voda v nich mrzne a tvorí chladný film na pokožke tvári.
- V lete pri veľkých horúčavách je lepšie ísť vonku podvečer alebo skoro predpoludním a chrániť pokožku opaľovacím krémom pre deti. Nie sú vhodné pre detí do 6. mesiaca života, tie radšej chránime pred priamy slnkom. Deti do 1 roku nevystavujeme priamemu slnku.
- Požívame výlučne krémy určené pre deti.
- Citlivé na slnko sú aj pery a uši, ktoré je potrebné tiež chrániť.
Učenie novorodenca
Nejedna sa o učenie v pravom slova zmysle, ale o učenie, pri ktorom sa fixujú základy citovej výchovy a pri ktorom stimulujeme zmysly k správnemu vývoju.
Prostredie a novorodenec
Novorodenec vníma pokojné a milé prostredie, cíti sa v ňom dobre. Rozozná nervozitu a krík. Prvé, čo sa vaše dieťa naučí, je rozoznávať vašu tvár. Vaša tvár je pre neho najdôležitejšia hračka. Rovnako dôležité sú vaše dotyky a váš hlas. Ak je dieťa pokojné, počúva ticho váš hlas, ak je ospalé alebo hladné, dáva to najavo, napriek vášmu prihováraniu alebo hladkaniu. Takto poznáte, že mu niečo chýba. Využite každú príležitosť na hladkanie, dotyky a prihováranie sa.
Hračky a novorodenec
Čo sa týka hračiek, vyberajte hračky bezpečné, s výraznými farbami. Pravidlo pre hračky v tomto veku je: výrazné kontrastné farby a jemná tlmená hudba. Vyberajte hračky, ktoré rozvíjajú všetky zmysly. Nie je vhodné veľa hračiek, skôr málo a častejšie obmieňať. Nebojte sa spoločného hrania – schovávačka, tanec, maznanie. Sledujte, ako vaše dieťa reaguje na zvuk a pestrofarebnú hračku. Ak máte pochybnosti, či vaše dieťa počuje, je potrebné sa obrátiť na lekára. Dobrý sluch je dôležitý pre vývoj reči.
Zavinovačka pre novorodenca áno alebo nie ?
Neustále sa vedú diskusie o vhodnosti ošetrovania novorodenca v zavinovačke.
Psychológovia považujú používanie zavinovačky za vhodné. Novorodenec bol dlhú dobu v ohraničenom priestore, kde mal určené hranice a mal pocit bezpečia. Tento pocit bezpečia mu môže pri polohe na voľnom priestranstve chýbať. Tieto názory podporuje skúsenosť, že ak plačúce dieťa zavinieme do zavinovačky, prestane plakať.
Iný názor však majú ortopédi, ktorí podporujú voľné obliekanie do dupačiek. Tento spôsob zabezpečuje správny pohyb a prispieva k správnemu vývinu kĺbov.
Väčšina pediatrov je rovnako za obliekanie dieťaťa do dupačiek, vzhľadom na jednoduchšie ošetrovanie, skôr je možne zbadať odchýlky pri pohybe a rovnako pre udržiavanie primeranej teploty sú dupačky jednoznačne výhodnejšie.