Prevencia zubného kazu u starších deti
Základom prevencie zubného kazu u všetkých vekových skupín je ústna hygiena. Samozrejme, sú známe aj iné podporné faktory pri vzniku zubného kazu, ktoré s nedostatočnou hygienou môžu vyvolať zubný kaz.
Kedy čistiť zuby
Zuby by sa mali čistiť už v dojčenskom veku, po ich prvom prerezaní. Dieťa v predškolskom veku by už malo mať fixovaný návyk čistenia zubov 2x denne, aj keď spoliehať sa na samostatné čistenie dieťaťa nie je vhodné do 6 rokov. Je najlepšie, ak mu zúbky vyčisti rodič, u 6 ročných a starších deti by rodič mal už len dohliadať na čistenieť.
Ako čistiť zuby
Predovšetkým dôkladne, dostatočné dlho, primerane veľkou zubnou kefkou. Vyčistiť každú každý zub, každú jeho plochu. Zubní lekári odporúčajú umývať zuby po každom jedle. Ak na zuboch ostanú zvyšky jedla, baktérie, ktoré sú prítomné v dutine ústnej premieňajú cukor kvasením. Látky, ktoré pritom vznikajú narúšajú sklovinu.
Na začiatku je možné vidieť iba biele škvrny, ktoré dávajú znamenie, že zub nie je v poriadku. Ak kaz prekoná hranicu skloviny, prechádza do zuboviny, kde sa nachádzajú nervové vlákna a tento stupeň postihnutia zubu je už bolestivý.
Pri zanedbaní tohto stavu sa môže v zube usídliť nebezpečná baktéria – hlavne streptokok, ktorý je vyvolávateľom rôznych závažných ochorení.
Ako prispieť k zníženému výskytu zubného kazu
- Umývajte si zuby 2x denne. Ideálne je umývať po každom jedle.
- Ak si nemôžete umývať zuby po každom jedle, je potrebné ich dôkladne prepláchnuť.
- Pri nedostatku slín sa zuby kazia častejšie. Ak máte menej slín, je potrebné preplachovať zuby častejšie.
- Dbajte nedostatočný prívod fluóru. Fluor robí sklovinu pevnejšiu. Fluor sa nachádza v morských rybách, soli, minerálkach, čaji.
- Uprednostnite zubné pasty a ústne vody s prídavkom fluóru. 1x týždenne použite fluoridový gél na zuby.
- Zubná kefka by mala byť mäkká, dĺžka štetinovej časti pre menšie deti by mala byť do 2 cm, pre staršie deti 2,5 cm. Vlákna by mali byť husté, najlepšie usadené v jednej hlavičke, rovno zastrihnuté.
- Kefka sa nemá používať dlhšie ako 3 mesiace.
- Nečistite si zuby hneď po jedle alebo po vypití kyslých nápojov. Vtedy je sklovina mierne oslabená a čistením kefkou by ste ju viac narušili. Vhodnejšie je vypláchnuť si ústa ústnou vodou a zuby umyť až po chvíli.
- Používajte dentálnu niť a špeciálne kefky na medzizubné priestory.
- Používajte špeciálnu kefku na suché dočistenie po normálnom čistení zubov.