Parazity u detí
Parazitárne ochorenia v detskom veku nie sú nezvyčajným stavom. Deti prichádzajú do styku s parazitmi na pieskoviskách, pri hre a kontakte s domácimi zvieratkami. Príznaky ochorení nemusia byť výrazne, liečba väčšinou nie je zložitá. Parazitárne ochorenia u detí sú najčastejšie spôsobené červami.
Rozdelenie červov
Červy sa delia podľa tvaru ich tela.
Môžu mať okrúhly prierez tela, takéto sú mrľa ľudská, škrkavka a toxokara, alebo majú plochý prierez tela a k týmto patria pásomnice.
Mrľa ľudská
Prameňom nákazy je človek, ktorý je aj jediným hostiteľom parazia.
Mrľa (Enerobius vermicularis) je fixovaná k stene črevnej, avšak ak je samička naplnená vajíčkami, nedokáže sa udržať v čreve a dostáva sa stolicou von. Občas ju môžeme v stolici aj vidieť. Pri pohybe v okolí konečníka vylučuje vajíčka, ktoré sa daju vyšetriť.
Pri dotyku s oblasťou konečníka sa dostávajú vajíčka na prsty, za nechty a takto môžu byť zanesené opäť do úst. Z úst sa dostávajú do čreva, kde dozrievajú v dospelé mrle. Vzniká bludný kruh. Od nakazeného dieťaťa sa môžu dostať aj na posteľné prádlo, podlahu, odtiaľ na okolité predmety aj na potraviny, vajíčka sú prítomné aj v rozvírenom vzduchu. Ostatní členovia rodiny ich môžu vdýchnuť alebo prehltnúť. Preto pri liečbe by sa mali preliečiť všetci členovia rodiny.
Nákaza je častejšia v kolektívoch, u mladších vekových skupín. V oblastiach mierneho pásma ja nákaza vyššia ako v tropických a subtropických, čo súvisí s typom obliekania.
Príznaky mrle
V tenkom čreve po priľnutí na stenu čreva môžu vznikať malé vredy, ktoré sa môžu infikovať baktériami.
Samičky môžu preliezať u dievčat do pošvy a vyvolať výtok z pošvy.
Najčastejším príznakom je svrbenie v okolí konečníka hlavne večer, pretože mrle vyliezajú večer a v noci.
Ďalej je to nechutenstvo, bolesti brucha, nočné pomočovanie hlavne u dievčat.
Deti sú nekľudné, nedokážu spať.
Diagnostika Mrle
Diagnóza sa stanoví na základe zistenia vajíčok v okolí konečníka.
Používa sa priesvitná lepiaca páska, ktorá sa ráno pred umytím nalepí na oblasť konečníka a zachytí vajíčka. Lepiaca páska s prichytenými vajíčkami sa vyšetruje mikroskopom.
Liečba Mrle
Používajú sa protiparazitárne prípravky, ktoré sú dobre účinné.
Prevencia Mrle
Dôležite je dodržiavať základné hygienické pravidlá.
Predovšetkým hygiena rúk, pravidelné strihanie nechtov na krátko.
Denné sprchovanie oblasti konečníka ráno a večer.
Pravidelná výmena osobnej a posteľnej bielizne.
Škrkavka
Premaňom nákazy sú vajíčka, ktoré sa nachádzajú v pôde a kde prežívajú aj 5 rokov.
Dieťa sa nimi nakazí buď neumytou zeleninou alebo vodou. Vajíčka sa dostanú do čreva dieťaťa, kde prebieha vývin a približne o tri mesiace dospelá škrkavka vylučuje vajíčka. Vajíčka ani dospelí jedinci nespôsobujú príznaky. Vývin prebieha cez štádiu larvy. Larva môže prenikať črevnou stenou a cez krvný obeh sa môžu dostať do pečene, srdca, pľúc, priedušiek a hrtana. Dieťa ich prehltáva, larvy sa opäť dostanú do čreva, kde dospievajú a tvoria vajíčka, ktoré sa dostávajú stolicou von.
Výskyt je častejší v krajinách s nižším hygienickým štandardom a tam, kde sa k hnojeniu používajú ľudské výkaly.
Deti sú náchylnejšie k tejto infekcii, pretože často si dávajú neumyté ruky do úst a nemajú natoľko fixované hygienické návyky ako dospelí.
Príznaky ochorenia
Pľúcne prejavy:
Ak sa larvy dostanú do pľúc vyvolávajú zápal pľúc.
5. až 6. deň po nákaze môže byť zvýšená teplota, triaška, kašeľ, dýchavičnosť, pocity tlaku alebo bolesť na hrudníku.
Črevné prejavy:
Larvy sa môžu usadiť v slepom čreve, ale aj v žlčníku.
Pri črevnej forme sú bolesti brucha, nechutenstvo, poruchy trávenie, vracanie. Pri dlhodobom a masívnom osídlení môže dôjsť k upchatiu čreva zhlukom lárv, ktoré sa prejavuje ako náhla príhoda brušná, s kolikovitými bolesťami, zvracaním. U deti k tomuto stavu môže dôjsť častejšie ako u dospelých, pretože ich črevo je užšie ako črevo dospelého človeka. Výskyt je častejší v tropických krajinách.
Diagnóza
Diagnózu potvrdí prítomnosť parazita v stolici. Na potvrdenie v stolici je často potrebné odobrať stolicu aj opakovane.
Prevencia
- zabrániť prenosu z ľudských výkalov
- hygiena toalety
- umývanie ovocia a zeleniny
- učiť deti umývať si ruky často a dobre
- učiť deti, že nie je správne dávať si ruky do úst
Dieťa má mať vlastný uterák a nemá používať uterák iných členov rodiny.Pravidelné odčervovanie domácich zvierat.Udržiavať nechty dieťaťa krátke a čisté.Sterilizovať osobné a posteľné prádlo ak ho používalo kontaminované dieťa.
Predchádzať možnosti nákazy pieskoviska, hrá s cudzími zvieratkami, čistota doma.
Liečba
V liečbe sa uplatňujú antiparazitárne lieky. Príznaky ustúpia týždeň po liečbe
Je vhodné vyšetriť stolicu 3 týždne po liečbe na overenie prítomnosti parazita.
V prípade akútnych brušných problémov, ak ide o upchatie čreva larvami, je potrebné chirurgické riešenie.
Pásomnica detská
Zdrojom parazita je nedostatočne upravené hovädzie mäso. Medzi hlavné príznaky patrí nechutenstvo, chudnutie alebo nepriberanie, bolesti brucha ale aj záchvaty hladu. Pásomnice uvoľňujú do stolice články tela, ktoré je možné v stolici pozorovať aj voľným okom.
Diagnóza sa stanoví vyšetrením stolice alebo sterom z oblasti konečníka.
V prevencii je potrebné vyhýbať sa konzumácii nedostatočne tepelne upraveného mäsa a dodržiavať základné hygienické zásady.
Toxokara
Čo je toxokara
Je to parazitárne ochorenie predovšetkým psov a mačiek, ktoré sa prenáša na človeka z ich výlučkov. U človeka sa nazýva ja larválna toxoakara, pretože z vajíčok sa v organizme človeka vyvinie larva, ďalší vývoj u človeka nepokračuje. Keďže dieťa nemá dospelé jedince, nemá ani vajíčka v stolici.
Prameň nákazy
Najčastejšie sa dieťa s týmto parazitom stretne na pieskoviskách, ktoré obsahujú výkaly psov a mačiek. Zvieratá obsahujú dospelých jedincov, preto ich stolicou sa vajíčka vylučujú. Ak dieťa si zanesie vajíčka do úst a tráviaceho traktu, tam sa natrávia a dostávajú sa krvou do rôznych orgánov tela, predovšetkým do pečene, pľúc, oka, lymfatických uzlín, prípadne kože.
Podľa miesta postihnutia rozoznávame aj formy ochorenia:
1. Očná forma
Prejaví sa zápalom očných štruktúr, môže mať príznaky ako nádor oka - retinoblastóm.
2. Orgánová forma
Prejavuje sa zväčšením pečene. Ak sa dostane do mozgu, potom sú príznaky z postihnutia mozgu. Môžu byť prítomné príznaky zo strany srdca, obličiek, dieťa nepriberá alebo chudne.
3. Zmiešaná forma. Je to kombinácia obidvoch foriem.
Výskyt
Toto parazitárne ochorenie sa vyskytuje vo všetkých vekových skupinách, najčastejšie u deti medzi 2.- 4. rokom života, môže ustúpiť aj bez liečby, avšak môže mať aj ťažký priebeh s vysokými teplotami, zmnožením bielych krviniek, postihnutím oka, ktoré môže viesť k vývoju slepoty.
Ak je zamorené aj domáce zviera, pravdepodobnosť prenosu na človeka je od 40-80%.
Liečba
Liečba patrí do rúk infektológa.
Prevencia:
Dôsledná hygiena rúk, hlavne po hre so psom a mačkou.
Pravidelné odčervovanie domácich zvierat.
Malé deti by sa mali hrať so zvieratkami iba v prítomnosti dospelej osoby, ktorá dozrie na dodržiavanie hygieny. Opatrnosť pri hre na pieskovisku. Vyhýbať sa neudržiavaným pieskoviskám. Pieskovisko v čase pokoje by malo byť prekryté, mal by byť zamedzený prístup zvierat na pieskovisko.
Hračky, ktoré prišli do styku s pieskom je potrebné dôsledne umyť.