Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Problémy so spánkom

    , Autor: Bronislava_Čeriová_0104022626

    Dobry den, pani doktorka,
    mame 11 a pol mesacnu dcerku a problemy s jej nocnym spankom. Cca do 6 mesiacov spala v noci krasne, budila sa len na jedenie a potom spinkala dalej. No potom sa zacali problemy. Napriek tomu, ze cez den spi momentalne len raz, max 2 hodinky (od 13:00-15:00), sa mi zobudi medzi 1-2 hodinou v noci, stoji v postielke a vrieska. Spi so mnou v spalni, v postielke. Cumlik nema, spi s mojkacikom. Nepomoze nic, musim ju vybrat von. Potom sa ju pokusam uspat, pri mne na rukach zaspi, dam ju do postielky a o max 5 minut znova stoji a vrieska. Tak ideme do obyvacky k hrackam, no hrat sa nechce, je len zakvacena na mne, nemozem ju ani polozit na zem, pretoze strasne place. A tento cirkus trva cca 1 hodinu, az 2 hodiny. Potom ju skusim uspat, zaspi a spi do rana. Ja uz ale nevladzem. A vecer chodi spat neskoro, uz mam osvedcene, ze kym sa sama nepyta spat, tak nema zmysel ju uspavat. Chodi spavat cca o 21:15. Dovtedy sa vladze hrat, ma kopu energie. Kazdy den chodime von na prechadzky, papa normalne a nemam pocit, ze by to sposobovali zubky. Co robim zle? Dakujem vopred za vasu odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Má jednoducho taký režim. V tomto veku zväčša spinkajú ešte dvakrát, jej režim je druhé spanie po tej 21.15. Okrem toho v tomto veku prichádza obdobie tzv. prvej separačnej úzkosti, stále kontroluje, či ste pri nej, tak sa zobudí, chce byť vo vašej blízkosti. Ako najschodnejšie v tomto veku vidím uložiť si dieťa k sebe a do rána spať takto. Hrať sa s ňou v noci neodporúčam / veď ani sama nechce/ , dieťa sa musí dostať do režimu, že v noci sa spí a nie hrá. Nie je to choroba, že sú tieto problémy univerzálny liek nepoznáme, isté je, že to prejde, len evieme kedy.