Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Nechce piť

    , Autor: gloxinia

    Dobrý deň, prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť, ako mám dostať do môjho 6ročného syna tekutiny? Celý deň odmieta čokoľvek vypiť. Ráno nechce raňajkovať, ani kvapku vody, džúsu, či acidka...v škole zje desiatu, ale žiadnu tekutinu (fľašu s vodou nosí späť plnú domov), na obed niečo málo zje, no nechce piť, občas si dá dva glgy. Od obeda do večera zas nepije, až niekedy večer pred spaním naňho príde smäd a chce piť - vypije aj dva poháre naraz, samozrejme, že sa z tohbo občas v noci aj pociká. Prosby, sľuby, ani hrozby, ba ani trest naňho nezaberajú. Keď už pije, tak preferuje džúsy a ochutené minerálky, čo však nechceme uňho podporovať, aby nevznikly zlé návyky - riziko obezity. keďže Inak, tento problém s ním máme už odmalička - cca od 2 rokov nechcel piť, mať zápchy, aj teraz má problém na záchode, niekedy sú to "pôrody" (snažíme sa mu dávať aspoň ovocie - vlákniu). Viackrát sme mu vysvetlili, prečo sú tekutiny pre telo dôležité. Je veľmi múdry, šikovný, rýchlo sa učí, takže vysvetlenie pochopil, no aj tak nepije...

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je to určitý protest dieťaťa proti tomu, čo mu vy odporúčate! Skúste mu nechávať po byte fľašky s tekutinami / referujem obyčajnú vodu, napríklad s nakrájaným citrónom/ a nechajte ho nech sa napije, keď ide okolo, pociťuje smäd. Hlavne mu to pitie stálen nepripomínajte a nepýtajte sa na tom. Naozaj vás trestá tým, že naschvál nepije. Dôkazom to je to, že večer to už nevydrží a "dopije" sa. S jeho prístupom k vám súvisí aj porucha vyprázdňovania, ktorú spomínate len okrajovo ale neviem, či už je vyriešená. Príčinu v jeho odmietavom prístupe musíte hľadať doma, v situácii rodiny ale aj povahových črtách dieťaťa aj vás rodičov.