Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • pretrvavajuci kasel

    Pani doktorka,
    nasa 6mesacna dcerka ma uz asi mesiac pretrvavajuci kasel. Objavuje sa v priebehu dna, v noci nie. Nesuvisi s kojenim, ani s inou cinnostou. Obcas pocut chrapot pri dychani akoby si nemohla odkaslat. Trikrat som bola u nasej doktorky, vzdy ju pocuva a povie, ze priedusky su ciste a tym to ukonci. Navela sme dnes boli na sono, ci nejde o reflux, ale ten sa nepreukazal.Ako by som mala postupovat? Je nutne dcerku dalej vysetrovat, povedzme v ORL ambulancii alebo je to sucast vyvinu dietata a casom to prejde? Pocula som, ze nosne chrupavky este nie su dostatocne vyvinute a to moze sposobovat chrapot. dakujem velmi pekne za vasu radu alebo nazor, hoci viem, ze na dialku je to tazke posudit.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    6 mesačné dieťa nemá prečo mesiac kašlať. Myslím, že by som ďalej pátrala po príčine. Treba vedieť aj iné príznaky / zvracanie, nádcha teplota, prostredie v ktorom žije - ovzdušie, fajčenie - aj na balkone/. ORL vyetrenie je základné vyšetrenie k objasneniu príčiny. Taktiež je vhodné objektivizovať kašeľ, nie len to len pokašľanie, ak mu zapdne slinka, v tomto veku sa hodne slinia.