Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Ako podporiť imunitný systém

    Dobrý deň, pani lekárka bola by som Vám povďačná za radu ako mám postupovať,resp. aké vyšetrenia sú možné u môho syna. Problém je v tom, že od novembra 2007 je často chorý už využíval 7x antibiotiká. Má ešte len 12 mesiacov. Kojila som ho do 8 mesiacov. Naša pediatrička zatial nenavrha žiadne vyšetrenia, čo ma znepokojuje /žiadna kontrola imunity, výtery atď./. Keď bola zastupovaná iným lekárom a zhodou okolností bol malý opäť chorý, lekár po prečítaní jeho karty zostal prekvapený že sa nič nepodniklo pri tom počte využívaných antibiotík, samozrejme bolo vidno, že nechce kolegiálne sa miešať do liečby, či znevažovať jej postup, sám to podotkol. Keďže sa nevyznám v možnostiach, príčinách prosím Vás o radu ako by sme mali postupovať. Zatial sme všetci mali urobené výtery či nemáme nebezpečného streptokoka. Výsledky boli negatívne aj to som musela sama žiadať synovu pediatričku. Začala som synovi dávať homeopatický liek "echinaceu" na podporu imunitu pred 6 mesiacmi ako začal byť chorý, avšak aj tak je chorýl. Mám pocit, že vždy keď manžel, alebo dcéra niečo chytia či už nátku alebo bolesť hrdla, prenesie sa to na neho. Prosím o odpoveď na email: jana.maco@centrum.sk

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem aký bol dôvod užívania antibiotík ani na akom základe sa nasadilil . Je to v každom prípade dosť, ale keďže nepoznám dieťatko ani celú rodinnú anamnézu, neviem sa podrobnejšie vyjadriť. Tohoto roku je veľmi zlá epidemiologická situácia, teda zvýšená chorobnosť, pozorujem to vyslovene v rodinách, že do nekonečna sa točia ochorenia v tej, ktorej rodine. Samozrejme, že dieťa z kolektívu alebo manžel z práce môže nejaké infekčné agens doniesť a najmladší člen rodiny zareaguje ochorením. Najlepšie by bolo celú vec prebrať podrobne s Vašou lekárkou.