Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Znížena imunita

    , Autor: Zuza24

    Dobrý den,4,5rocna dcéra je sledovaná na alergologii,alergia na roztoče,pele,plesne a histaminova intolerancia.ma aj atopický ekzem.vlani v máji robené krvné testy medzi nimi vyšetrené aj imunoglobuliny .vyšlo jej mierne znížené celkove iga 0,38.alergolog uviedol že ostatné hodnoty sú ok,toto je mierne znížené.v novembri na gastro uz mala celkove iga 0,31.teraz v máji na kontrole na gastro,opäť všetky hodnoty ok,až na celkove iga 0,27.dcera okrem svrbenia pokožky nemá problém, chorá nebýva často.do záveru uviedla už lekárka hypogamaglobulinemia protilátok iga.chcem sa opytat ako vážny je tento stav,treba začať s nejakou liečbou?prečo má hodnoty po roku nižšie,keď práve za posledny rok nebývala chorá,mala len prechladnutia,akurát sa trápi so svrbením pokožky.kozny lekar tvrdí že je to spôsobené alergiami.mozu sa jej opäť zvýšiť hodnoty?dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    IgA býva v tomto veku znížené, pretože ešte nie je dostatočne vyvinutý imunitný systém. Možno aj preto má teraz nižšie tieto zložky imunoglobulínov, lebo nebývala chorá.
    Ekzém má komplexnú príčinu a nie vždy nájdeme alergiu.
    V týchto prípadoch na podporu imunity podávam preparát bronchovaxom pre deti, lokálne treba dbať na správne ošetrovanie, hlavne premasťovanie kože. Koža nesmie byť suchá!!!!!!!!!Histamonovú toleranciu treba brať veľmi reálne: ak vite, ktoré potraviny jej nerobia dobre, viac ju svrbí koža, kýcha po nich, má hnačku nervozitu, tak tie jej nedávajte. Inak má mať racionálnu zdravú výživu. Obmedzte hlavne prihrievané jedlá!!! POdľa vašich informácií stav dieťaťa nie je nijako vážny.